סיכום שנה |

שישנסקי: "סליחה, אבל חשתי שליחות"

אחרי המערכה האגרסיבית שמומנה על ידי בעלי עניין, איתן ששינסקי מסכם שנה


איתן ששינסקי
איתן ששינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איתן ששינסקי
איתן ששינסקי

האירועים סביב הוועדה שבראשה עמדתי מגלמים הן את הפן הרע והן את הפן הטוב של החברה הישראלית. המדינה, כנאמן הציבור, רצתה לגבות את חלקה הראוי מן הרווחים, בהיקפים של מיליארדי שקלים בשנה, שיופקו ממכירת גז ונפט.

מתחילת עבודתה, נתקלה הוועדה במערכה אגרסיבית וממומנת היטב של בעלי עניין, המפעילים את מיטב עורכי הדין והלוביסטים, כדי להשפיע על הממשלה והכנסת שלא לשנות את תנאי הזיכיונות שאותם קיבלו בחינם. אלה לא היססו להשתמש, בין היתר, במניעים לאומניים ("ששינסקי אוהב גז ערבי") ואישיים.

מן הצד השני, לנוכח מערכה זו נזעקו עמותות ציבוריות ומרבית אמצעי התקשורת והביעו תמיכה בעבודתנו, ובכך סייעו לישראל שלא לחזור על מה שקרה ברוסיה ובמדינות אפריקה, שבהן הופקעו אוצרות הטבע על ידי בעלי שררה והון.

אלה היו, לדעתי, ניצני המחאה החברתית שאותה חזינו בקיץ 2011. במבחן התוצאה, העברת "חוק ששינסקי" ברוב מכריע בכנסת ב-2011 העביר מסר אופטימי, חד וצלול לגבי השפעת הציבור על השלטון בישראל.

בזמן שחלף מאז עבר החוק, אנו רואים שכל האיומים שהושמעו על "ייבוש" ענף הגז ובריחה של משקיעים פרטיים היו חסרי יסוד. הוכח שגישת הוועדה - מיסוי רווחי יתר תוך מתן תשואה נאותה למשקיעים הפרטיים - היה פתרון נכון. החלת פתרון זה על משאבי טבע נוספים, וכן שאלת ייעוד התקבולים של הממשלה ("קרן משאבי טבע"), הן עדיין שאלות פתוחות שנמצאות כיום במרכזו של דיון ציבורי.

שואלים אותי מה היתה הרגשתי במשך השנה שבה התנהלה המערכה נגדנו. היה לי ברור כל העת שאין סיכוי שיביאו אותי לסטות מן המסקנות המתבקשות או להתפטר (זו ודאי היתה מטרת המערכה שכוונה אלי אישית). סליחה על השימוש במלה השחוקה "שליחות", אבל זה מה שהרגשתי.

הנה היבט אישי-מקצועי נוסף על האירועים: כמו כלכלנים אחרים באקדמיה בישראל, היו לי במהלך החיים הצעות למשרות קוסמות באוניברסיטאות בחו"ל, אבל לא סביר שהאפשרות להשפיע על מדינה וחברה כפי שהיתה לי כאן היתה עומדת בפני גם בחו"ל. אולי יש בכך כדי להוות תמריץ חיובי, כך אני מקווה, לכלכלנים צעירים השוקלים את הצטרפותם לאקדמיה בישראל. ממרומי שנותי, אני מרגיש סיפוק וגאווה על מה שהושג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"