תגובות |

שראל: אין מספיק תמריצים ללחוץ להפחתת ריבית

תכלית דיסקונט: פישר מעדיף לא לבזבז את תחמושת הריבית מהר מדי; צפויות לפחות עוד שתי הפחתות ריבית

רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי

"הסיבות המרכזיות להחלטת הריבית, המודגשות בהודעת הריבית, לא ממש מסבירות את ההחלטה להותיר את הריבית ללא שינוי ולהימנע בשלב זה מהפחתה בריבית. אילו התקבלה החלטה להפחית את הריבית, גם אז ניתן היה למנות את אותן הסיבות להחלטה", אומר ד"ר מיכאל שראל, הכלכלן הראשי של קבוצת הראל.

מיכאל שראל

לדעתו, הסיבה המרכזית להחלטה להותיר את הריבית ברמתה הנוכחית היא עצם העובדה שהריבית הופחתה בחודש שעבר. שני חברי ועדה, המהווים שליש מהחברים, הצביעו אז נגד ההפחתה, מציין שראל. במצב זה, לא סביר שהרוב בוועדה ירצה ללחוץ להפחתה נוספת ורצופה בריבית, בהיעדר התפתחויות שליליות בולטות התומכות בכך.

"המשפט החשוב ביותר בהחלטה מופיע בסוף ההודעה לעיתונות", אומרת איילת ניר, כלכלנית המקרו הראשית ומנהלת מחלקת המחקר בבית ההשקעות פסגות. "בבנק ישראל מדגישים כי רמת הריבית הנוכחית משאירה בידי בנק ישראל מרחב תגובה להתרחשויות בכלכלה העולמית והמקומית. משפט זה מגלם למעשה את תמצית התחזית שלנו לאי שינוי בריבית – על בנק ישראל לשמור תחמושת למועד בו תירשם החרפה במשבר באירופה, או בסביבת הפעילות הכלכלית המקומית", הסבירה ניר.

רונן מנחם: סדר ההסברים השתנה

"לא מדובר בהפתעה", אומר רונן מנחם מבנק מזרחי טפחות. "בנק ישראל הדגיש כי הריבית הופחתה כבר בחודש דצמבר. לכן, בחר הבנק להמתין, להניח להורדות קודמות לעשות את עבודתן ולהותיר בידיו די כלים למקרה שהמשבר יחמיר. לא מן הנמנע כי נתון האבטלה הנמוך והמפתיע שפורסם היום הקל עליו לקבל את ההחלטה".

יאיר דרורי

אחד הרמזים לשיקולים של הבנק בהחלטת הריבית, אומר מנחם, אפשר לקבל מסדר הופעת הנימוקים להחלטה. כך למשל, בכל הנוגע להשפעת המצב באירופה. "בנק ישראל העביר גורם זה מהמקום הראשון למקום הרביעי בדירוג ההסברים להחלטה. בהודעת הריבית הודגשו הפעולות שעשה הבנק המרכזי של אירופה ולא ההידרדרות במשבר החוב, בניגוד להודעה הקודמת", מציין מנחם.

דווקא בכל הקשור למחירי הדירות, ההתייחסות של בנק ישראל הפעם מצומצמת. "בנק ישראל לא שילב הפעם את מחירי הדירות ברשימת ההסברים", אומר מנחם, ומציין כי תחזית העלייה שנה קדימה במחירי שכר הדירה של בנק ישראל הופחתה מ-5.5% ל-4%.

בשורה התחתונה, הריבית ירדה פעמיים בשלושת החודשים האחרונים ולכן לדברי מנחם בנק ישראל בחר להמתין הפעם. "הדבר לא שולל הורדות ריבית נוספות בחודשים הבאים, בפרט לנוכח המדדים האפסיים שבדרך, אך בנק ישראל מאותת כי לא ימהר לעשות זאת, אלא יבחן היטב את ההתפתחויות, במיוחד בזירה הכלכלית.

לא למכור את השקלי הקצר

"בנק ישראל לא הוריד את הריבית, אבל זה היה צפוי. מה שיותר משמעותי היום הוא שהערכת מחלקת המחקר של הבנק הפכה שלילית יותר. בתחזיות הקודמות של מחלקת המחקר, הורדות הריבית שראינו עד היום היו לטווח קצר ועכשיו ברור שמדובר על הורדות לטווח ארוך", אומר חיים נתן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מנורה מבטחים פיננסים.

"בהודעה של מחלקת המחקר שהוצמדה להחלטת הריבית תחזית הריבית לסוף 2012 היא 2.2%. בנק ישראל מבין שהולכים לתקופה ארוכה של האטה וריבית נמוכה. זה יביא לשינוי בתמחור של האפיק השקלי ולשינוי בתמהיל ההשקעות".

"יכול להיות שלאור החלטת הריבית מחר נראה אנשים שמוכרים אג"ח שקליות קצרות", אומר נתן. "התגובה הנכונה יותר לאור השינוי בתחזיות לשינוי הריבית בטווח היותר ארוך תהיה דווקא להמשיך להחזיק את השקלי הקצר והבינוני, ואפילו לקנות מהם עוד אם יהיו מימושים".

הורדות הריבית יימשכו

"החלטת בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה מצביעה על כך שהנגיד סטנלי פישר מעדיף לא לבזבז את תחמושת הריבית מהר מדי, ולהשאיר לעצמו יותר מרחב פעולה לקראת האתגרים הכלכליים הצפויים בשנת 2012", כך מעריך יאיר דרורי, האנליסט הראשי של תכלית-דיסקונט.

לדברי דרורי, "למרות האינפלציה הנמוכה, פישר בחר לקחת חודש הפסקה מהורדות הריבית, ולתת למשקיעים להגיב לפעולות הנהגת אירופה, המוניטריות והפיסקליות". עם זאת, להערכת דרורי בנק ישראל יוריד את הריבית פעמיים- שלוש בחצי השנה הקרובה, בהתאם להתפתחויות הכלכליות בארץ ובעולם.

גם יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון סבורים שההחלטה היום לא מייצגת את מה שצפוי לנו בעתיד. "למרות ההחלטה לא לשנות את הריבית החודש, בנק ישראל רומז שהורדות הריבית יימשכו, זאת לאור הסיכונים הגלובליים וההשלכות על התמתנות הצמיחה בישראל", כותבים בלידר. בנק ישראל, הם צופים, יוריד את הריבית עד ל- 2% ברבעון השני של 2012.

התעשיינים: הורדת ריבית היתה חוסכת לנו מיליארד שקל בשנה

מי שבודאי לא מרוצים מההחלטה הם התעשיינים, הנהנים מרמות ריבית נמוכות. נשיא התאחדות המלאכה והתעשייה יהודה אלחדיף אמר בתגובה להחלטה כי "השתהות הבנק המרכזי בהפעלת הכלים העומדים לרשותו לתמיכה בפעילות המגזר העסקי ובצמיחת המשק אינה במקומה. הפחתת שיעור הריבית במשק החודש היא צו השעה נוכח התעצמות משבר החובות באירופה והחשש לפגיעה בכלכלה העולמית, התמתנות סביבת האינפלציה, התקררות שוק הנדל"ן והאטה במשק. צעד זה היה מפחית את עלויות המימון למגזר העסקי בסך של כמיליארד שקל בשנה".

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?