הצעקה האחרונה בתיק המניות

מתעשרי העולם החדש רעבים לשיק האירופי

המתעשרים החדשים במדינות המתפתחות, שנלהבים להפגין את עושרם, ממהרים לרכוש סמלי סטטוס. כך משחקת ההתעשרות המהירה במדינות אלה לידי היצרנים והמשווקים של מותגי יוקרה.

מחירי המניות של חברות מותגי היוקרה אמנם נסוגו במקצת ברבעון האחרון, אך עדיין קרובים לשיאיהם ההיסטוריים. לרוב חברות מותגי היוקרה מאפיינים דומים. אצל כולן צמחו המכירות באסיה בעשרות אחוזים בשלוש השנים האחרונות. הן כבר אינן חברות של מוצר בודד, אלא מחזיקות תחת החברה האם מספר רב של מותגי יוקרה מתחומים שונים שנהנים מיכולת תמחור גבוהה ומערוצי שיווק דומים.

החברה הגדולה ביותר בתחום היא LVMH, החברה האם של לואי ויטון-מואה הצרפתית. החברה משווקת מותגים רבים, הנה רשימה חלקית ביותר: מואה, שנדון, דום פריניון, הנסי, בולגארי (שנרכשה באחרונה ב-4 מיליארד יורו), דונה קארן, מארק ג'ייקובס, טאג הוייר, קנזו - וכמובן מותג הבית, לואי ויטון.

קייט מוס בתצוגה של לואי ויטון

החברה נסחרת בשווי שוק של 54 מיליארד יורו - כמעט 5% ממדד CAC הצרפתי. הרווחיות של החברה הוכפלה בחמש השנים האחרונות, וכך גם תזרים המזומנים שלה. שולי הרווח הגולמי של החברה יציבים כבר שנים רבות - כ-65%. הרווחיות התפעולית המושפעת מעלויות שיווק אדירות מגיעה ל-20%. החברה הוציאה ב-2010 כ-10 מיליארד יורו על פרסום ושיווק - יותר מ-30% מהמכירות.

שיווק מותגי יוקרה הוא עסק יקר, אבל ביצוע מוצלח שלו בונה חסמי כניסה מול התחרים. עלויות השיווק הגבוהות מסבירות את הקונסולידציה בענף.

מניית LVMH אמנה ירדה מתחילת השנה ב-16%, אך מחירה עדיין גבוה ב-30% מבסוף 2007.

עוד חברה ענקית ומעניינת היא פיננסייר רישמון, המחזיקה במותגי שעוני היוקרה קרטייה ו-IWC ובעוד מותגים שווייציים רבים. גם מכירותיה צמחו במהירות בשנים האחרונות.

השווקים באסיה אחראיים למחצית מהמכירות של החברה. שולי הרווח של החברה נחשבים גבוהים אף הם. פיננסייר ו-LVMH נסחרות שתיהן סביב מכפיל רווח 18, המשקף ציפיות להמשך צמיחה נאה.

גם לאיטלקים יש חלק בחגיגה הזאת באמצעות חברת משקפי השמש הגדולה בעולם, Luxottica, המייצרת ומשווקת מותגי משקפיים מוכרים כמו ריי-באן, אוליבר פיפל, אוקלי, ארנט ופרסול. החברה מייצרת משקפיים ממותגים לבתי האופנה הגדולים כמו שאנל, דולצ'ה וגבאנה, פראדה וורסאצ'ה. מכירות לוקסוטיקה צמחו באופן מרשים, אך שולי הרווח התפעולי שלה סובלים מהצורך בהוצאות פרסום עצומות. גם היא קרובה למחירי השיא שלה.

עם כל זאת, בניגוד ל-2008 שבה רשמו מניות המותגים צניחה חופשית, השנה הן דווקא שומרות על רמות המחיר שלהן. יש בכך כנראה עדות להשקפתם של משקיעים על רמת העושר הקיים בעולם והגידול בהיקף המתעשרים בו. לנו, לעומת זאת, מניות אלה נראות עדיין יקרות, ואנו מעדיפים לחכות להזדמנות אחרת כדי להשקיע בתחום.

רן שחם הוא מנכ"ל משותף ומנהל הנוסטרו באלטשולר שחם; יותם עירוני הוא אנליסט; חברות בקבוצת אלטשולר שחם עשויות לסחור או להחזיק ני"ע המוזכרים בכתבה זו. אין לראות בכתוב משום ייעוץ השקעות או המלצה לרכישה או מכירה של ני"ע כלשהו

*קונסולידציה

תהליך של התכנסות בענף - מהרבה חברות קטנות למעט חברות גדולות. התהליך נוטה להתרחש כאשר התחרות בענף מחריפה והחברות מנסות להתייעל באמצעות הסתמכות על יתרונות לגודל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?