האחים ביטון רוכשים את השליטה בוולקן מצברים ממאיר ארנון

יבואני צמיגי גודייר ירכשו את החברה לפי שווי של 18.1 מיליון שקל - גבוה בכ-37% ממחיר הנקוב האחרון בבורסה ■ וולקן נמחקה לפני כשנתיים מהמסחר מאחר ששווי החזקות הציבור ירד נמוך מהקבוע בתקנון

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

מאיר ארנון, בעל השליטה בוולקן תעשיות רכב, מכר את מניותיו בחברה (66%) לידי האחים ביטון, יבואני צמיגי גודייר בישראל (באמצעות החברה ב.מ.ב נכסים ובנין), תמורת 12.1 מיליון שקל. וולקן, שעוסקת בייצור, יבוא, שיווק והפצה של מצברים לכלי רכב וביבוא ושיווק של אביזרים ומוצרי אופנה לרכב, הינה אחת משתי החברות הגדולות בארץ הפועלות בתחום.

הדרך של ארנון למכירת וולקן לא הייתה קלה. החברה, שנוסדה ב-54' כחברה פרטית, הונפקה בתל אביב בשנת 1990. אולם, בחודש ינואר 2010 מניותיה נמחקו מהמסחר, מאחר שלא עמדה באחד התנאים שדורשת הנהלת הבורסה למסחר ברשימה הראשית (שווי מינימאלי של 7 מיליון שקל להחזקות הציבור). מאחר שהציבור ממשיך להחזיק במניותיה, החברה ממשיכה בדיווחים שוטפים לבורסה, ונדרשת למלא אחר כלל הדרישות של חברה ציבורית.

מחיר הרכישה מעמיד לוולקן שווי חברה של 18.1 מיליון שקל. טרם המחיקה, שווייה בבורסה עמד על 13.3 מיליון שקל - כך שמדובר למעשה על בפרמיה של 37% מעל המחיר הנקוב האחרון. רוכשת השליטה הינה ב.מ.ב נכסים ובנין, יבאונית צמיגי גודייר בישראל, שבבעלות האחים ביטון (יצחק, דוד, אליהו ושמעון ביטון בחלקים שווים) מבית שאן. המשפחה עוסקת בתחום הרכב והצמיגים כבר למעלה מ-40 שנה ומפעילה מרכזי שירות תיקונים והחלפה של צמיגים ברחבי הארץ.

מי שצפוי לנהל את וולקן תעשיות מעתה יהיה איציק ביטון. "מצאנו לנכון לקנות את החברה כדי להרחיב את שירותי הרכב שאנחנו מעניקים", הסביר ביטון בשיחה עם TheMarker. "יש סינרגיה מאוד גבוה בין צמיגים לבין מצברים. המטרה שלנו כעת היא ללמוד את התחום החדש ולהביא את וולקן למסלול רווח גבוה משהייתה בו עד היום. אנחנו לא חושבים שהחברה מרוויחה כיום מספיק. נשנס מותניים יחד עם העובדים וההנהלה, ונביא לידי ביטוי את הניסיון שצברנו במשך עשרות שנים", הוסיף.

במהלך השנים האחרונות הציגה וולקן רווחיות נמוכה לבעלי מניותיה, אם כי סיימה בדרך כלל ברווח בשורה התחתונה. את 2010 סיימה ברווח תפעולי של 3.2 מיליון שקל, ואת תשעת החודשים של 2011 ברווח של כ-800 אלף שקל. הכנסותיה של החברה ב-2010 עמדו על 98 מיליון שקל, כשהרווח בשורה התחתונה עמד על 1.2 מיליון שקל. מדובר על שולי רווח של 1.2% בלבד, כשלשם השוואה, חברת שנפ מצברים - הנסחרת אף היא בבורסה - הציגה ב-2010 שולי רווח של 4.5%.

לוולקן שלושה מגזרי פעילות: מכירת מצברים בארץ, מכירת מצברים בחו"ל ומכירת מוצרים נלווים לרכב. במהלך תשעת החודשים הראשונים של השנה החברה רשמה הכנסות של 54.4 מיליון שקל ממכירת מצברים בארץ (בדומה לאשתקד), כשהרווח הגולמי עמד על 17.7 מיליון שקל. ממכירת מצברים בחו"ל רשמה החברות הכנסות של 8.6 מיליון שקל עם רווח גולמי של 407 אלף שקל (עלייה קלה לעומת אשתקד). ההכנסות ממוצרים נלווים הגיעו ל-5.1 מיליון שקל, ברווח גולמי של 1.1 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו