ברודט: האביב הערבי יגיע גם לישראל - והוא לא יהיה מלבב

יו"ר לאומי: "מבחינתה של ישראל, קידום הכלכלה הפלסטינית אינו בגדר מחווה של רצון טוב או גילוי של הומאניות; הוא מעשה חיוני וקיומי"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"למרות השוני הברור בתנאים ובציבור, בהם צמחו המחאה בישראל והמחאה בארצות ערב, אני לא בטוח שהאביב הערבי לא יגיע אלינו", אמר היום דוד ברודט, יו"ר לאומי והוסיף: "אני סבור כי יש סיכוי וסיכון טוב שעוד נחווה את השפעתו כאן בישראל - ולא בצורה מלבבת במיוחד".

לדברי ברודט, בשורה התחתונה המשק הפלסטיני הוא קטן, תלותי ולא ערוך לאתגרים של מדינה עצמאית. "מתחת לאפינו, מתפתחת מציאות כלכלית מדאיגה מאין כמותה בגדה ובעזה. הלחץ בשטחים מוזן על ידי המצוקה הכלכלית והוא גובר. מצבם הכלכלי המורע של הפלסטינים, שמתאפיין באבטלה גבוהה אצל הצעירים ותחושה של חוסר תוחלת כלכלית, בשילוב התסיסה במדינות סביבנו, בהחלט מגביר את אי השקט - ללא קשר למצב המדיני".

דוד ברודטצילום: מוטי קמחי

לדעתו של ברודט, מבחינתה של ישראל, "קידום הכלכלה הפלסטינית אינו בגדר מחווה של רצון טוב או גילוי של הומניות, אלא מעשה חיוני וקיומי. ישראל צריכה בשכנותה ישות פלסטינית כלכלית, שאינה רק שבעה, אלא גם מפותחת". את המציאות שבה ישראל, כמדינת עולם ראשון, גובלת בישות של עולם שלישי, רואה ברודט כמציאות שאין דומה לה בעולם המפותח: "זוהי פצצת זמן כלכלית וחברתית".

את תרומתם העיקרית של אבו מאזן ופאייד, רואה ברודט בשינוי תודעת הציבור הפלסטיני, והמרת הגישה האלימה בגישה כלכלית ומדינית. "קיימות בעיות בכל התשתיות הפיזיות ברשות: מים, חשמל, ביוב, נמלי ים ואוויר וחסרות תשתיות תעשייתיות. התעסוקה חלשה ושיעורי ההשתתפות של נשים בכוח העבודה עדיין נמוכים. המחסור בנגישות ימית ואווירית משאיר אותם תלויים בתשתיות שלנו וגם במערכת גביית המסים הישראלית".

לדבריו, הכלכלה הישראלית גדולה ביותר מפי 25 מהכלכלה הפלסטינית: 250 מיליארד דולר בהשוואה לפחות מ-10 מיליארד דולר. התקציב השנתי הכולל של הרשות הפלסטינית מסתכם ב-3.2 מיליארד דולר, מתוכם 1.2 מיליארד דולר מגביית מסים באמצעות ישראל, מיליארד דולר מתרומות ומיליארד דולר נוספים מהכנסות ממסים והלוואות.

ברודט סיכם ואמר כי: "התוצר לנפש הפלסטיני הוא 1,500 דולר, בהשוואה ל-30 אלף דולר לישראלי. פער של פי 20. הפער הזה הוא גם הגבוה בתולדות הסכסוך וגם בעל השלכות על היציבות באזור. הפער הזה גורם לישראל להיות אדישה לגורל הכלכלה הפלסטינית, אבל כמו במקרים אחרים גם בעניין הזה האדישות עשויה להתנקם בנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?