בלעדי |

גבאי הציע לאפשר לחשב לצפות בתקציב - משרד הביטחון סירב

חשב משרד הביטחון, הכפוף לחשב הכללי במשרד האוצר, נאלץ להסתפק בקובץ נתונים מרוכז שהוא מקבל ממשרד הביטחון

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

>> מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, איל גבאי, הציע כי חשב משרד הביטחון יוכל לצפות בסעיפי תקציבי הביטחון - מבלי יכולת להתערב בתקציב, ומבלי יכולת לעצור התקשרויות בתחום השכר או הרכש. זאת בנסיון להגדיל את השקיפות והבקרה של תקציב הביטחון. משרד הביטחון סירב להצעה של גבאי, וראש הממשלה בנימין נתניהו יידרש להכריע בעניין בקרוב.

גבאי בדק בספטמבר את המחלוקות השונות בין משרד הביטחון למשרד האוצר. אחת המחלוקות העיקריות נוגעת להיעדר שקיפות ובקרה על תקציב הביטחון מכיוון שחשב משרד הביטחון, שהוא איש של משרד האוצר, מוגבל מאוד ביכולת הפיקוח שלו על תקציב הביטחון. החשב אינו יושב על מחשבי השכר של צה"ל ולכן אינו רואה כיצד מתבצעים תשלומי השכר בצה"ל - וזאת בניגוד לכל משרדי הממשלה האחרים, המשתמשים כולם במערכת מחשב אחידה, שגם משרד האוצר והחשבים שותפים לה. במקום צפייה ישירה במערכת תשלומי השכר, הוא נאלץ להסתפק בקובץ נתונים מרוכז, שהוא מקבל מצה"ל אחת לחודש - לאחר עיבוד בידי צה"ל. כתוצאה מכך כל הסכמי השכר בצה"ל מאושרים ונחתמים מול הממונה על השכר באוצר, אבל איש אינו מפקח כי ההסכמים אכן מכובדים ומיושמים כנדרש.

איל גבאי

צורה דומה של "עיוורון תקציבי", מגבילה את החשב גם בכל הנוגע לתקציב הרכש של מערכת הביטחון (תקציב ההתקשרויות). התקציב מאושר בתחילת השנה, ומאותו רגע משרד הביטחון יכול לבצע בו שינויים בין סעיפים בלי לקבל אישור. רק בדיעבד יודעים במשרד האוצר כי נעשו העברות תקציביות בין סעיפי רכש שונים. כתוצאה מכך משרד הביטחון יכול "לשחק" כראות עיניו בין סעיפי הוצאה שונים.

הבדיקה של גבאי קבעה כי משרד האוצר צודק בטענות לגבי חוסר השקיפות בסעיפי השכר וההתקשרויות של משרד הביטחון, וכי למצב זה אין הצדקה מבצעית או אחרת. גבאי דחה את טענות משרד הביטחון כי חוסר השקיפות נדרש לו מסיבות מבצעיות (מדובר בסעיפי שכר והתקשרויות אזרחיות), או בשל הצורך להתחרות על עובדים מבוקשים במגזר הפרטי.

ההכרעה של גבאי היתה כי אם משרד הביטחון רוצה "לשלם שכר גבוה למתכנתים ב-8200" מן הראוי כי הוא יבקש ויקבל אישור על כך מהממונה על השכר - ולא ישלם להם שכר בצורה לא מורשית, מאחורי גבו של הממונה על השכר. גבאי קבע עוד כי בלי השוט של פיקוח ובקרה חיצוניים, קשה לצפות כי מערכת הביטחון תתייעל לפי הדרישות שהעמידה לה ועדת ברודט.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "מסמך גבאי מצוי בעבודת מטה ובתהליכי גיבוש, ויתכנו בו שינויים והתאמות עד להגעה למתווה הסופי. מערכת הביטחון מתנהלת בשקיפות מלאה, וחשב מטעם משרד האוצר מבצע ביקורות בנושא תקציב ושכר באופן שוטף. משרד הביטחון מתנגד בתוקף לדרישות האוצר לשליטה בתקציב הביטחון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט