חשב משרד הביטחון מבקש להיות שותף בקביעת התקציב

צחי מלאך לא מבצע בקרה בזמן אמת על השכר אלא רק ביקורת בדיעבד; ביקש להיות שותף בקביעת התקציב על מנת שיוכל לשאת באחריות שמוטלת עליו בחוק

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
TheMarker Online

ועדת ברודט קבעה ב-2007 כי היעדר שקיפות ובקרה אזרחית על התקציב הביטחון משפיע על יכולות הממשלה לנהל מדיניות תקציבית כרצונה. בעשור האחרון מהווה תקציב הביטחון 21%-25% מתקציב משרדי הממשלה (לא כולל ריבית).

בעקבות ביקורת חריפה על חריגות בתקציב משרד הביטחון, מצידו של שר האוצר, יובל שטייניץ, התבטא היום (ה') חשב משרד הביטחון, צחי מלאך, בוועדת הכספים בכנסת.

מלאך התייחס לביקורת אודות השכר בצה"ל וסיפר כי בעוד שבמשרד רגיל חשב מבצע בקרה על כל הוצאות השכר והרכש לפני התשלום, "במשרד הביטחון החשב אינו מבצע בקרה על השכר אלא רק על הביקורת - שמשמעה בדיקה בדיעבד אחרי שהכסף שולם".

לעניין הרכש והתקציב אמר מלאך כי במשרד רגיל הבקרה מתבצעת על ידי החשב בזמן אמת ונוגעת לתקציב שהכנסת אישרה. במשרד הביטחון לעומת זאת, החשב מבצע בקרה על תקציב אחר מזה שהכנסת אישרה.

לדבריו, "אגף תקציבים במשרד הביטחון מזרים תקציב התקשרויות שאינו זהה לתקציב שהכנסת אישרה ועל תקציב זה החשב מבצע בקרה מלאה וחותם על כל הזמנה שיוצאת".

לחשב משרד הביטחון אין שליטה על חריגות מהתקציב

מלאך ציין כי שיטה זו מביאה לניצול מלא של התקציב שהכנסת אישרה, אולם ניהול הסיכונים של יצירת תקציב ההתקשרות נמצא באופן בלעדי בידי משרד הביטחון. כלומר, לחשב משרד הביטחון אין שליטה על גובה תקציב ההתקשרות וכתוצאה מכך יכולים להתבצע חריגות מהתקציב שהכנסת אישרה - ללא יכולת של החשב לפקח על כך בזמן אמת.

מלאך ביקש מהוועדה להיות שותף בקביעת גודל תקציב ההתקשרות, על מנת שיוכל לשאת באחריות שמוטלת עליו ולעמוד בחוק התקציב שהכנסת קבעה. עוד הדגיש, "כי נכון להיום אין שקיפות בקביעת גודל תקציב ההתקשרות".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בוועדה שהוא "בעד שקיפות של חשב משרד הביטחון על תקציב ההתקשרות". יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, התרשם שסוגיית השקיפות יכולה להיפתר על פי המתווה שחשב משרד הביטחון הציע, ולקח על עצמו להיות בורר בין האוצר לביטחון בנושא השקיפות.

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט