בזן שכרה חברת ייעוץ גלובלית לביצוע תוכנית התייעלות

מעלות הכניסה את דירוג האג"ח של החברה לרשימת מעקב עם השלכות שליליות ■ שני מנהלים בכירים עוזבים את החברה ■ בזן: שגרנו שירותיה של חברת יעוץ בינלאומית על מנת לבחון תהליכים ולגבש את אסטרטגיית החברה ל-5 השנים הבאות

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> פנחס בוכריס, מנכ"ל חברת בזן (בתי זיקוק חיפה) שבשליטת החברה לישראל ומפעלים פטרוכימיים, עידכן בשבוע שעבר את עובדי בזן כי החברה שכרה באחרונה את שירותי חברת הייעוץ העסקי הגלובלי BCG (Boston Consulting Group) כדי לבצע הליכי התייעלות. תהליך זה כולל בין השאר בחינת אפשרויות של טרנספורמציה ארגונית, בחינת המבנה הארגוני הנוכחי ותהליכי עבודה - על רקע הסביבה הכלכלית המאתגרת שפוגעת גם בביצועי בזן.

בוכריס הסביר לעובדים כי בסופו של הפרויקט תצא בזן מחוזקת ותוכל לנצל טוב יותר את הסינרגיות בין כל המגזרים והחטיבות שלה. לפי הערכות בענף האנרגיה, פרויקט כזה יכלול את שלב האבחון ואחריו את שלב היישום. שני השלבים יימשכו לפחות כמה חודשים, ועלותם נאמדת במאות אלפי דולרים. כיום פועלת בזן באמצעות שלושה מגזרים שבראש כל אחד מהם מכהן מנכ"ל: תעשייה, סחר ופטרוכימיה, כך שמדובר במבנה שאינו תמיד יעיל.

בנוסף דיווחה החברה באחרונה על העזיבות הצפויות של שניים מהמנהלים הבכירים בחברה: מנכ"לית מגזר הסחר ריקי ברוקמן והמשנה למנכ"ל לפרויקטים מיוחדים, צ'רלס שפר.

בתוך כך, חברת הדירוג מעלות S&P הכניסה את דירוג האשראי של בזן, A מינוס, לרשימת מעקב (CreditWatch) עם השלכות שליליות לאור תוצאות פיננסיות חלשות וגידול בהיקף החוב. "השמת הדירוג ברשימת מעקב משקפת את הערכתנו כי מרווחי הזיקוק הנמוכים, כפי שנצפו במהלך ששת החודשים האחרונים, אינם עשויים להתאושש באופן מהותי ב-2012. אנו נשקול להוריד את הדירוג במהלך השבועות הקרובים במידה ונגיע להבנה כי לבזן יכולת מוגבלת בהורדת המנוף הפיננסי לרמה המתאימה לדירוג A מינוס ב-2012", טוענים האנליסטים של מעלות, אלעד זלסקו וצבי בוימר.

במעלות מסבירים כי בתשעת החודשים שהסתיימו בספטמבר 2011 הסתכם ה-EBITDA בכ-112 מיליון דולר, לעומת הערכה קודמת של מעלות ל-304 מיליון דולר ל-2011 כולה. "בנוסף אנו מבינים כי רמת המרווחים החריגה בתעשייה הפטרוכימית, אשר תמכה ברווחיות החברה במחצית הראשונה של השנה, התמתנה במהלך המחצית הנוכחית".

בהתאם לכך סבורים כלכלני מעלות כי השילוב של רווחיות נמוכה בהשוואה לזו שנחזתה ועלייה במחירי הנפט צפוי להביא לעלייה בחוב הפיננסי המותאם של החברה לרמה של 2.8 מיליארד דולר בסוף 2011, לעומת הערכה קודמת של מעלות ל-2.6 מיליארד דולר.

בשיקולי הדירוג נותנים במעלות משקל רב לעמידתה של בזן בלוחות הזמנים בפרויקט ה-hydrocracker (מיד"ן - מתקן לייצור דלקים נקיים הצפוי להתחיל לפעול בתחילת המחצית השנייה של 2012), וכן לסיכון - שמעלות מעריכה אותו ב-40% - שגוש היורו ייכנס למיתון חוזר. אם יתממש תרחיש זה, הוא עשוי להביא לקיטון בביקושים לדיזל באירופה ובכך לתרום ללחץ ממושך על מרווחי הזיקוק, דבר שיקשה על בזן עוד יותר בהצגת יחסי כיסוי החוב ההולמים את הדירוג הנוכחי.

במעלות מעריכים את נזילותה של בזן כ"פחות ממספקת": "אנו מעריכים את היחס בין המקורות של בזן לבין הצרכים שלה כנמוך מ-1 ב-15 החודשים הקרובים, תוך הנחה כי החברה לא תוכל למחזר את האשראי לזמן קצר".

מבזן נמסר כי: "בזן שכרה את שירותיה של חברת יעוץ בינלאומית על מנת לבחון תהליכים ולגבש את אסטרטגיית החברה לחמש השנים הבאות החל משנת 2012".

פנחס בוכריסצילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"