דנקנר שורף מאות מיליונים במעריב - המוסדיים שותקים - עמי אראל מזרים

מעריב צופה גירעון נוסף של 150 מיליון שקל בתזרים עד לספטמבר 2013 ■ דיסקונט השקעות בניהולו של עמי אראל, הלוותה למעריב 247 מיליון שקל ■ ■ ספקות משמעותיים בנוגע להמשך קיום החברה כעסק חי

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

עו"ד דוד חודק תקף ביום עיון, שנערך שלשום בתל אביב, את מסקנות ועדת הריכוזיות בנוגע לחברות פער, והמליץ לזרוק אותן לפח. עו"ד חודק, שנשכר בידי קבוצת אי.די.בי אחזקות לנסח נייר עמדה בנוגע להמלצות הביניים של הוועדה, הוא גם עורך הדין של חברת מעריב החזקות.

חודק עוקב אחרי השקעתה של דיסקונט השקעות בחברה הבת (62%) מעריב החזקות. יחסים אלו ממחישים בצורה מצוינת מדוע יש מקום לשקול את הגבלת כוח ההצבעה של בעלי השליטה בחברת פער.

פרשת דיסקונט השקעות ומעריב מחזקת את התחושה שלנוכח חדלונם של המשקיעים המוסדיים, רק חקיקה תצליח להגן על הזכויות של בעלי מניות המיעוט בחברות שהן חלק מפירמידה עסקית.

העתיד הקודר של מעריב

דיסקונט השקעות, בניהולו של עמי אראל, איבדה ב-12 החודשים האחרונים 60% משוויה, לעומת ירידה של 17% במדד ת"א 100. ארבע משש איגרות החוב שלה נסחרות בתשואה של יותר מ-8%. החברה שדיווחה על הפסד של 1.4 מיליארד שקל, חייבת 4.8 מיליארד שקל נטו. באחרונה היא גם ספגה הורדת דירוג מחברת מידרוג בעקבות שחיקה במיצובה העסקי והפיננסי.

השחיקה המהירה בהון העצמי של החברה והתשואות הגבוהות של איגרות החוב שלה לא הפריעו להנהלת דיסקונט השקעות להשקיע 247 מיליון שקל במניות ובהלוואות בחברה הבת מעריב, כולל הלוואה נוספת של 50 מיליון שקל לחמש שנים ללא ביטחונות בריבית של 4.5%, כמחצית מהתשואה על מרבית סדרות האג"ח של דיסקונט השקעות עצמה, וכחמישית מהתשואה על איגרות החוב של מעריב עצמה, 22%.

ההחלטה על העמדתה התקבלה שלשום אף שרואי החשבון של מעריב מציינים כי קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה של החברה כעסק חי, ועל אף שמעריב עצמה צופה שתזדקק לאשראי בנקאי או הלוואת בעלים נוספת של 74 מיליון שקל עד ינואר-ספטמבר 2013.

כל אלו לא גרמו למשקיעים המוסדיים לפעול בדרך משפטית או בדרך אחרת כדי להפסיק את הקזת המזומנים המהירה, או לשאול בפומבי אם הנהלת דיסקונט ובעלת השליטה בה אכן שירתו את עניינם של בעלי המניות, או את מטרותיו האישיות של נוחי דנקנר. זאת כשהשקיעו והלוו בתוך שישה חודשים מיוני 2011 רבע מיליארד שקל בחברה ששרפה 51 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2011 וצפויה לשרוף עוד הרבה עשרות מיליוני שקלים עד סוף 2012.

בעלי איגרות החוב של דיסקונט השקעות גם נמנעו מלנקוט צעדים כלפי הנהלת החברה, אף שהשקעתה במעריב מדללת את מקורות המזומנים שאמורים לשרת את החוב של דיסקונט השקעות כלפיהם.

תוצאות מעריב

מעריב הפסידה 34 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2011, בהשוואה להפסד של 33 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010. הכנסותיה של מעריב מהפצה, פרסום ועבודות דפוס ירדו ב-9.6% ברבעון השלישי של 2011 לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב-70 מיליון שקל.

הרווח הגולמי של החברה גדל ב-25% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ב-2010 והגיע ל-10.3 מיליון שקל, שהם 14.7% מהמחזור, לעומת 10.6% מהמחזור - שנבעו לדברי מעריב מהעובדה שברבעון השלישי של 2010 נעשתה הפרשה לירידת ערך מלאי ספרים.

עם זאת, מעריב מציינת כי ברבעון השלישי של 2011 היתה ירידה בהוצאות השכר כתוצאה מתהליכי התייעלות שנקטה ברבעון השני, שקוזזה עם הירידה בהכנסות.

ההפסד התפעולי ברבעון השלישי של 2011 צמח ב-8.2% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2010 והסתכם ב-30.8 מיליון שקל, למרות הגידול ברווח הגולמי. הגידול בהפסד התפעולי נבע מעלייה של 9.8% בהוצאות המכירה והשיווק של החברה ברבעון החולף בהשוואה לרבעון המקביל ב-2010, כתוצאה מעלייה בהוצאות הרכב בעקבות המעבר לליסינג תפעולי, ומעלייה בהוצאות הטלמרקטינג וההפצה למנויים שהסתכמו ב-27 מיליון שקל.

הוצאות ההנהלה והכלליות גדלו ב-9.0% ברבעון החולף לעומת הרבעון המקביל ל-13.3 מיליון שקל. מעריב ספגה גם הוצאות אחרות ב-718 אלף שקל בגין היערכות לסגירת פעילות והפחתת מוניטין.

טל רז, מנכ"ל מעריב

הפעילות השוטפת של מעריב ייצרה גירעון של 51 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון השלישי של 2011, בהשוואה לגירעון של 18 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2010, כשגם הגירעון בתזרים המזומנים הפרמננטי, כלומר התזרים בניכוי שינויים בהון החוזר כמו מלאי, צמח ב-14% ל-25.5 מיליון שקל ברבעון החולף.

מעריב, שחייבת 69 מיליון שקל לבעלי האג"ח להמרה מסדרה ד', מגלה בדו"ח התזרים החזוי שהיא צופה גירעון של 38 מיליון שקל בתזרים המזומנים ברבעון הרביעי של 2011, וגירעון כולל של 150 מיליון שקל בתזרים המזומנים מאוקטובר 2011 ועד לספטמבר 2013 - כך שבסך הכל מעריב מעריכה שתשרוף 241 מיליון שקל מתחילת 2011 ועד לספטמבר 2013.

תחזיותיה של מעריב מבוססות על תוכנית עסקית לשנתיים הקרובות, שכוללת כמה מהלכי התייעלות בייצור, בתפעול ובהפצה שהחברה מגבשת, בסיוע יועץ חיצוני. ואולם התוכנית עדיין לא אושרה בדירקטוריון החברה.

משקיעיה של דיסקונט השקעות עשויים לשאול את עצמם אם הצעד הראשון בדרך להנהגת מהלכי התייעלות, שיצריכו כנראה פיטורים וקיצוץ בשכר, הוא למנות מנכ"ל בעלות שכר של 2 מיליון שקל בשנה. תחזית התזרים החזוי של החברה מניחה שיחסרו לחברה מקורות ב-39 מיליון שקל נכון לסוף ספטמבר 2013, אף שהחברה מניחה שתקבל הלוואה מבנקים בסכום של 44 מיליון שקל ועוד הלוואת בעלים, או הלוואה בנקאית ב-30 מיליון שקל.

מעריב מדגישה כי כיום לא תוכל לקבל אשראי מבנקים, ושההנחה כי תקבל הלוואות ב-74 מיליון שקל ב-2012-2013 מבוססת על עמידה ביעדי תוכנית ההתייעלות ועל עודף ביטחונות על מסגרות אשראי ב-157 מיליון שקל. מעמדו של עודף זה בעייתי, משום שהוא מבוסס על הערכת שמאי שהחברה הזמינה לציוד ולקרקע של החברה בינואר 2011, בעוד הערכת שמאי שבוצעה לבקשת בנק - הפועלים כנראה - בינואר 2011 משקפת עודף ביטחונות של 90 מיליון שקל בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?