שתיקת הכבשים |

אלה האנשים שהלוו לתשובה 2.2 מיליארד שקל מכספנו - ועכשיו שותקים

במקום לבקש מיצחק תשובה להחזיר את הכסף - בחרו המוסדיים לפנות לציבור ולספר לו שהכל בסדר, ואם לא - אז יהיה בסדר ■ מדי שנה שואבים הגופים המוסדיים דמי ניהול של מיליארדי שקלים מחסכונות הציבור, אבל כשצריך להגן על החסכונות שלנו - הם שותקים

נועם בר
נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נועם בר
נועם בר

>> מאז הודיעה דלק נדל"ן על "תספורת" של כ-50% מהחוב למשקיעים, ניכר חסרונם של שחקנים בולטים בשוק ההון המקומי - המוסדיים, מנהלי החסכונות של הציבור.

המנהלים שיחליטו על הסדר החוב של תשובה

היעדר התייחסותם בולט על רקע העובדה שהם אלה שנתנו לתשובה 2.2 מיליארד שקל באג"ח, כמעט ללא ביטחונות או שאלות. עתה כשמתברר שאותן אג"ח הן, למעשה, אג"ח זבל ללא כיסוי - הם שותקים.

המוסדיים אינם קוראים לתשובה להחזיר את הכסף - אינם מצדיקים את דמי ניהול שהם גובים, ומנסים להתחמק משאלות קשות. לאורך כל שעות היום ניסה אתמול TheMarker לדבר עם מנכ"לים ומנהלי השקעות בכירים בגופים המוסדיים השונים, בתי השקעות וחברות ביטוח, בניסיון להבין מהי עמדתם בעניין. ואולם הפניות נענו בהתחמקויות מתמשכות.

בשיחות חוזרות ונשנות התגלתה התמונה האמיתית: כמעט לאף גוף מוסדי לא היה באמת אכפת מה יעלה בגורלם של כספי חסכונות הציבור הנמצאים תחת ניהולו. מה שבאמת עניין את המוסדיים הוא מה יקראו עליהם מחר בעיתון. במשך שעות ארוכות התעכבו הגופים המכובדים והתחמקו ממתן תשובה לציבור, תוך שהם מרחרחים מה ענו בגופים אחרים, בניסיון לתאם עמדות.

כמה מהם אף התגוננו ומיהרו להסביר כי מדובר בהשקעה קטנה שנעשתה באמצעות קרנות ברמת סיכון גבוה, ולכן "אנחנו לא אשמים", "לא באמת נגרם נזק לציבור". כלומר, במקום להשיג את המרב לטובת החוסכים ולנצל את הבמה התקשורתית שניתנה להם לטובת הבהרה ברורה לגבי המצב שבו איש עסקים פעיל אינו משלם חובות - הם העדיפו לספר כמה הם בסדר, וכמה הם לא באמת קשורים למצב בדלק נדל"ן.

לאחר בקשות חוזרות ונשנות ולחץ מתמשך, חלה תזוזה, והם הבטיחו תשובות בתוך שעות. אלא ששעות של המתנה לא הועילו. במקום תשובות חדות, בחרו אותם מנכ"לים ומנהלי ההשקעות בגיבוב מלים. במקום לפנות ליצחק תשובה - הם בחרו לפנות לציבור ולספר לו שהכל בסדר, ואם לא - אז יהיה בסדר. במקום לזעוק - הם שותקים.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

אין זו הפעם הראשונה שהמוסדיים שותקים. גם בעסקת בעלי העניין בקבוצת אי.די.בי - בין נכסים ובניין לכור - הם שתקו. גם בעסקת בעלי העניין שבה נמכרה חברה פרטית וכושלת, גנדן תיירות, לחברה ציבורית, קבוצת אי.די.בי - הם שתקו; וכך גם בעסקות רבות אחרות, בעייתיות ומבישות.

מדי שנה שואבת גברדיית המוסדיים דמי ניהול של מיליארדי שקלים מחסכונות הציבור. חלק נכבד מהכסף הזה מחלחל ישירות לחשבונות הבנק של שדרת המנהלים הבכירים בכל בית השקעות וחברת ביטוח. תמורת הכסף הזה הם אמורים להגן על חסכונות הציבור, לבחור נכסים פיננסיים טובים ולהילחם בגין טעויותיהם בבחירה שגויה שנוגסת בחסכונות הפנסיוניים שלנו.

הציבור חושב שהסחורה שאותה מכניסים לתיקי ההשקעות ותיקי הפנסיות שלנו עוברת בדיקה מדוקדקת, וגם אם נעשתה טעות, והאג"ח לא נפרע - המוסדיים ילחמו על כל שקל. השנים האחרונות הראו לציבור שהמוסדיים יודעים לגבות את דמי הניהול, אבל כשצריך להגן על החסכונות שלנו - הם שותקים.

המנהלים שיחליטו על הסדר החוב של תשובה

מוטי רוזן - מנורה מבטחים: נכסי ציבור מנוהלים: 83 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 5.8 מיליון שקל; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 120 מיליון שקל.

אייל לפידות - הפניקס: נכסי ציבור מנוהלים: 106 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 14.1 מיליון שקל; חוב של דלק נדל"ן: 65 מיליון שקל (באמצעות הלוואה ישירה - ולא דרך השקעה באג"ח).

דוד ברוך - אקסלנס: נכסי ציבור מנוהלים: 62 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 4.4 מיליון שקל; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 28 מיליון שקל.

רונן טוב - פסגות: נכסי ציבור מנוהלים: 140 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: מיליוני שקלים; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 8 מיליון שקל.

יונל כהן - מגדל: נכסי ציבור מנוהלים: 136 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 7 מיליון שקל; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 72 מיליון שקל.

שמעון אלקבץ - הראל: נכסי ציבור מנוהלים: 104 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 12.9 מיליון שקל (שכר מצרפי של מישל סיבוני ושמעון אלקבץ); אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 57 מיליון שקל.

איציק שנידובסקי - אנליסט: נכסי ציבור מנוהלים: 8.5 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 2.5 מיליון שקל; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 26 מיליון שקל.

גלעד אלטשולר - אלטשולר שחם: נכסי ציבור מנוהלים: 19 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: מיליוני שקלים; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 22 מיליון שקל.

ידין ענתבי - דש: נכסי ציבור מנוהלים: 63 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 31 מיליון שקל (שכר מצרפי של ויקטור שימריך, עידו נויברגר וקובי לוינסון); אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 45 מיליון שקל.

שי טלמון - כלל: נכסי ציבור מנוהלים: 160 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: 5.2 מיליון שקל; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 31 מיליון שקל.

אילן רביב - מיטב: נכסי ציבור מנוהלים: 43 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: מיליוני שקלים; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 7 מיליון שקל.

צבי לובצקי - אי.בי.אי: נכסי ציבור מנוהלים: 13 מיליארד שקל; שכר מנכ"ל ב-2010: מיליוני שקלים; אחזקה באג"ח של דלק נדל"ן: 5 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר