רשות ני"ע לבורסה: בדקו את חשיפת החברות לפנסון האמריקאית

בשוק ההון חוששים כי פנסון נקלעה לקשיים; בין בתי ההשקעות בישראל החשופים לפנסון נמצאים מיטב, מגדל שוקי הון, אקסלנס והראל פיננסים

דרור רייך
נועם בר
דרור רייך
נועם בר

רשות ניירות ערך ביקשה מהבורסה לבדוק מול החברים בה את היקפי החשיפה שלהם לחברת הברוקרים האמריקאית פנסון. בימים האחרונים מתגבר בשוק ההון החשש כי פנסון נקלעה לקשיים. "צריך להיות זהיר מאוד לגבי שמועות שקיימות בשוק. ישנן כל מיני שמועות על קשיים של פנסון, אבל יכול להיות גם שאין כאן כלום", אמרו גורמים המקורבים לנושא. לדבריהם, מקרה פנסון רחוק מהמקרה של הברוקר MF גלובל, שהחל בסוף אוקטובר תהליך של פשיטת רגל.

בדיקת TheMarker בקרב בתי ההשקעות בשוק, מגלה כי פנסון שימש כברוקר משני עבור מיטב טרייד, חברה בת של בית ההשקעות מיטב, מה שאומר שמיטב חשוף אליו. הקשר בין מיטב לפנסון הגיע ב"ירושה" מגאון שוקי הון, זאת לאחר המיזוג שהתרחש בין שני הגופים ב-2009. עם זאת, במיטב מדגישים כי למיטב טרייד אין חשיפה מהותית לפנסון ולקוחות מיטב אינם חשופים אליו בשום צורה ואינם סוחרים באמצעותו כיום כלל. גם בית ההשקעות אקסלנס חשוף לפנסון, אך בחברה מדגישים כי החברה נערכה מבעוד מועד וצימצמה את החשיפה אליו, כשבנוסף לא מדובר בכספי לקוחות. בתי השקעות נוספים שחשופים לברוקר האמריקאי הם מגדל שוקי הון והראל פיננסים. בכל החברות סירבו לחשוף את היקפי החשיפה.

צילום: סי די בנק

גם במקרה הקודם של הברוקר MF גלובל היתה חשיפה לבתי ההשקעות בישראל, אם כי של מיליוני שקלים בודדים. לבית ההשקעות הראל פיננסים היתה חשיפה של כ-2 מיליון דולר, בדש-אייפקס הסתכמה החשיפה בפחות מ-2 מיליון דולר ואילו באקסלנס היא הסתכמה אז בכ-3 מיליון שקל.

פנסון הינה ספקית של שרותי ביצוע עסקות בניירות ערך (מסלקה), כמו כן, היא מספקת שירותי נאמנות ומשמורת עבור בתי השקעות ומוסדות פיננסים שונים בארה"ב ובעולם. היא הוקמה ב-1995 ומרכזה נמצא בדאלאס. החששות מפנסון נבעים מכמה סיבות: ראשית מניית החברה, הנסחרת בנאסד"ק, איבדה מאז אפריל השנה כ-80% מערכה; בנוסף, במאי השנה הורד דירוג האשראי שלה עקב הסתבכות של אחד הדירקטורים בפרשה של ניגוד עניינים עם חברה בורסאית שעסקה בהימורים. בהורגת הדירוג דובר בעיקר על מוניטין החברה שנפגע כתוצאה מכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?