פישר: יש חשש שמחירי הנדל"ן התחילו להתייצב - ואפילו לרדת

(עדכון) נגיד בנק ישראל מצדד בשטייניץ בוויכוח עם ברק: "אנחנו צריכים לחזק את איתנות המשק; לא להגדיל את ההוצאות, לא להגדיל את שיעורי המס; גם כך הגירעון בתקציב צפוי לגדול"

רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי

"יש חשש שהמחירים בשוק הדירות כבר התחילו להתייצב ואולי אפילו לרדת", כך אמר היום נגיד בנק ישראל סטנלי פישר במסיבת עיתונאים שקיים בשעות הצהריים. הנתונים, מדגיש פישר, מתקבלים תמיד בפיגור והיום בערב, כשיתפרסמו נתוני הלמ"ס על מחירי הדירות, נוכל לדעת מה קרה באוגוסט וספטמבר.

פישר ביקש שוב להזהיר את קובעי המדיניות בישראל מפני ההתפתחויות הגלובליות. "המצב של המשק הישראלי יחסית טוב. המצב יותר רציני בעולם, בעיקר באירופה. אם ננהל את המשק באופן אחראי ומסודר, נוכל לעבור את המשבר בשלום", אמר פישר.

"אנחנו צריכים לחזק את האיתנות של המשק. לא להגדיל את ההוצאות, לא להגדיל את שיעורי המס. גם כך הגירעון בתקציב צפוי לגדול. הגירעון לא יהיה 2.5% אלא 3% ואולי אפילו למעלה מכך. 3% זו התקרה שקבעה הממשלה וזה לא בעיה. אפילו בלי שינויים בהוצאות הגירעון צפוי להיות קצת גבוה יותר".

אם יהיו שינויים, אומר פישר, יהיה צורך לקצץ בהוצאות הממשלתיות או להעלות את שיעורי המס. "אם הממשלה תתקשה לממן את הגירעון, השווקים לא יהיו נדיבים - ברגע שהם מבינים שמה שקורה לא נכון, שיעורי הריבית עולים. ראינו את זה באירופה".

ביחס למחאה החברתית ותוצאותיה, שיבח פישר את העבודה שעשה פרופ' מנואל טרכטנברג תחת המגבלה של מסגרת התקציב. "זו לא היתה מגבלה קלה. אם אין לך מגבלה תקציבית אתה יכול להגיד 'כן' לכולם. הם הביאו דו"ח שכולל גם את הדרישות וגם את האופן לממן אותן. גם הממשלה נהגה באחריות כשקיבלה את הדו"ח. אני מקווה שגם הכנסת תעביר את התוכנית", אמר פישר.

בשורה התחתונה, סיכם פישר, המשק הישראלי במצב טוב: התקציב בגירעון קטן יחסית של מעט מעל 3%; האינפלציה והאבטלה ברמה נמוכה; המערכת הפיננסית איתנה. יתרות המט"ח גדולות, ובנוסף לכל מצאנו גז; "יש לנו נכסים ביחס ליכולת שלנו לנהל את המשק ולשמור על מצבו. אם ננהג באופן אחראי, גם אנחנו בסקטור הפרטי, וגם בסקטור הציבורי, נוכל להתמודד עם המצב בהצלחה. לא שלא נהיה מושפעים ולא נראה האטה בצמיחה, אלא שנוכל לצאת מהבעיות האלה יחסית בקלות", סיכם פישר.

מחירי הדירות לעומת מדד המחירים לצרכן (שיעור שינוי באחוזים)

המשפט היחיד של פישר בנוגע למדיניות המוניטרית של ישראל, עליה אמון בנק ישראל, נגע לגובה הריבית במשק. "יש לנו מזל שהריבית שלנו ב-3%, כך שאנחנו יכולים עוד להוריד אותה. אנחנו לא במצב של ארה"ב שם הריבית 0, וטוב שכך", אמר הנגיד.

המצב העולמי

"המצב במשק העולמי לא כל כך גרוע. המדינות המתפתחות נמצאות במצב טוב יחסית, וגם בארה"ב המצב סביר. הבעיה ממוקדת באירופה, שם הציפייה לצמיחה היא 0.5% ושיעורי האבטלה גבוהים. זה לא מיתון, אבל המצב בהחלט לא טוב. באיטליה צפוי מיתון".

את ההשלכות האפשריות של המצב באירופה מחלק פישר לשני תרחישים: הראשון, בו שוק היורו שורד, כולל יוון. "זה דורש החלטות מאוד קשות מצד הגוש, בעיקר על ידי המדינות בבעיות. גם המדינות החזקות ייאלצו להחליט איך הן מממנות את הסיוע למדינות החלשות ואיך הן עוזרות לבנקים שלהם". תרחיש אחר הוא שגוש היורו יתחיל להתפורר. "יכול להיות שזה יסתיים עם יוון, ויכול להיות שגוש היורו ישתנה לחלוטין ויכיל רק את מדינות צפון אירופה", ציין פישר.

אם יתממש התרחיש השני, אומר פישר, הסבירות להדבקה של מדינות נוספות עולה. "מה שקרה בארגנטינה בשנת 2001 (שמיטת חובות - ר.ע), עלול לקרות גם באירופה. שיעורי הצמיחה באירופה צפויים להיות נמוכים. ההתפתחויות באירופה ישפיעו עלינו ובעיקר על היצוא שמהווה 45% מהתמ"ג. אני רואה רק קרן אור אחת מאוד קטנה: זה לא יגיע בהפתעה, כך שיש זמן להתכונן".

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. זה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים עוזבים להיי-טק"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?