הטאלנטים של תשובה: פרופ' ברנע יגבש את הסדר החוב בדלק נדל"ן

אמיר ברנע צפוי להציג את תוכניתו להסדר בשבוע הבא; תשובה שב לחזר אחרי רוני חזקיהו שיעמוד בראש חברת הולכת הגז והפיננסים החדשה שתשובה מקים

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> הכלכלן פרופ' אמיר ברנע, לשעבר דירקטור בבנק הפועלים ודיקן מייסד בית ספר אריסון למינהל עסקים במרכז הבינתחומי הרצליה, נשכר בידי קבוצת תשובה כדי לגבש הסדר חוב בחברת דלק נדל"ן, כך נודע ל-TheMarker.

דלק נדל"ן, המצויה במצוקת נזילות קשה, שכרה בשבועות האחרונים את שירותיו של ברנע כדי שיכין בעבורה תוכנית כלכלית מקיפה לטיפול בחובותיה. התוכנית תכלול פריסה והמרה של חלק מהחוב למניות של החברה ושל החברות הבנות, אלעד ישראל מגורים ו-DGRE (דלק גלובל ריאל אסטייטס).

פרופ' אמיר ברנעצילום: עופר וקנין

ברנע התבקש לסיים את עבודתו במהרה, כדי שהתוכנית תוצג בפני הדירקטוריון של דלק נדל"ן, כנראה כבר בשבוע הוא. התוכנית תשמש כבסיס למגעים מול נציגויות של סדרות האג"ח השונות כדי להגיע בינואר 2012 להסדר כולל לפריסת חובות לבעלי האג"ח בהיקף של 2.2 מיליארד שקל. במקביל, הבעלים תשובה, שאמור להזרים במסגרת ההסדר סכומים נכבדים, מנסה לאתר משקיע, שייכנס לנעליו וייקח על עצמו את השליטה בחברה הנחשבת לעקב אכילס של עסקיו.

ברנע כבר נתן בעבר שירותי ייעוץ לתשובה, כשהכין חוות דעת בעבור קבוצת דלק שנלחמה על הגמשת המסקנות של ועדת ששינסקי בכל הקשור להעלאת תמלוגי הגז. ברנע צבר בשנים האחרונות ניסיון רב בליווי חברות שנקלעו להסדרי חוב, כמו אפריקה ישראל של לב לבייב, דוראה של בצלאל יגר, ואולימפיה של קבוצת משקיעים בראשות אוסקר כצנלסון.

עוד נודע ל-TheMarker, כי בשבועות האחרונים חודשו המגעים בין רוני חזקיהו, לשעבר המפקח על הבנקים, לבין תשובה וראשי קבוצת דלק, לגבי הצטרפותו הצפויה של חזקיהו בתחילת ינואר 2012 לקבוצת דלק בתפקיד מנהל בכיר בתחום האנרגיה והשקעות פיננסיות.

עדיין לא סוכם בין הצדדים מה יהיה התפקיד המדויק של חזקיהו. לפי ההערכות, חזקיהו צפוי להתמנות ליו"ר החברה החדשה שקבוצת דלק מתכוונת להקים ותעסוק בתחומי ההולכה, יצוא של גז טבעי, קבלת מימון פיננסי והשקעות פיננסיות. ככל הידוע, בין הצדדים עדיין לא נחתם הסכם העסקה מסודר, אך לפי הערכות חזקיהו צפוי ליהנות משכר ואופציות בשווי של מיליוני דולרים.

המנכ"ל הפורש של דלק אנרגיה, גדעון תדמור (שמממש בימים אלו מניות ואופציות בכ-100 מיליון שקל), צפוי להיות מנכ"ל של החברה החדשה. פעילותה של החברה אמורה להיות נפרדת מזו של השותפויות הבנות, דלק קידוחים יהש ואבנר יהש, המחזיקות באופן ישיר במאגרי הגז הטבעי תמר ולווייתן. המהלכים האלו נעשים כחלק מתהליך ארגון מחדש של הפעילויות בתחום האנרגיה שמבצעת דלק בימים אלה - שכוללים בין השאר ניסיונות מחיקתה של דלק אנרגיה מהבורסה.

חזקיהו, שסיים קדנציה מוצלחת של 4 שנים בפיקוח על הבנקים, היה אמור להגיע לדלק כבר ביוני האחרון באמצע שנת צינון. במסגרת הבדיקות שערך, הוסבר לחזקיהו כי מכיוון שבמסגרת תפקידו כמפקח על הבנקים לא טיפל בתחום האנרגיה בעניינים הקשורים לתשובה או לקבוצת דלק, הוא יוכל להצטרף לקבוצה לפני תום תקופת הצינון. אלא שלאחר שהתברר לו כי בשל טיפולו העקיף בקבוצת דלק (הנחשבת לאחת מקבוצות הלווים הגדולות במשק), בכל הקשור לפעילות של חברות הבנות הפניקס ואקסלנס הפועלות בתחום הביטוח והפיננסים, עליו להשלים את תקופת הצינון, הנגמרת בסוף דצמבר 2011.

מכיוון שהצדדים לא חתמו על חוזה מחייב, סוכם כי כל צד יהיה לא יהיה מחויב אחד לשני. בינתיים לא התפנה תפקיד ניהולי בכיר כלשהו במערכת הבנקאות שחזקיהו עשוי למלא, ולכן גוברים הסיכויים שיגיע לדלק.

בתוך כך, אלעד תשובה, בנו של יצחק תשובה, התפטר שלשום מדירקטוריון הפניקס. בשלב זה הוא נשאר כסגן יו"ר הדירקטוריון של קבוצת דלק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"