בלעדי |

הבנקים מבקשים מלבייב: הזרם מאות מיליוני שקלים לחזק בטחונות

הדרישה נועדה לחזק את הבטוחות של לבייב בחברה הפרטית ממורנד; הפועלים חשוף בכ-800 מיליון שקל ללבייב

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> מניית אפריקה ישראל השקעות ירדה ברבעון השלישי של 2011 ב-46%, תוך שהחברה מאבדת 1.17 מיליארד שקל משוויה. הנפילה במניית אפריקה נבעה בעיקר מהירידות שפקדו את השווקים בעולם וחשיפתה של החברה לאירופה, בעיקר לשוק הנדל"ן הרוסי.

אלא שמסתבר כי הירידה במניית אפריקה ישראל ממשיכה לגרום כאב ראש לבנק הפועלים, וגם לבנקים נוספים המממנים את חברת ממורנד הפרטית, שדרכה לבייב מחזיק בכ-47% מאפריקה.

לב לבייבצילום: עופר וקנין

הירידה במניית אפריקה ישראל גרמה לירידה בשווי הבטוחות שלבייב העמיד לטובת הבנקים אל מול ההלוואה, ועלול לגרום בעיקר להפרשות של מאות מיליוני שקלים בתיק האשראי של הפועלים.

אחרי שלבייב הזרים מאות מיליוני שקלים ונתן בטוחות נוספות, יתרת החוב של ממורנד לבנקים נאמדת ב-1.5 מיליארד שקל. מתוך סכום זה, כ-50% מהחוב הם להפועלים והיתר ללאומי, דיסקונט, הבינלאומי ומזרחי טפחות.

במסגרת ההסדר שלבייב הגיע עם הבנקים בסוף 2009, הוא העניק להם בין השאר שיעבוד קבוע מדרגה ראשונה על אחזקותיו בתאגיד LLC Lukas Zolotoy, שעוסק בפעילות שונה בזהב; שיעבוד על אחזקותיו ב-Zolotoy Kolosok, שגם היא עוסקת בפעילות בזהב (לפי שמה); שיעבוד על זכויות במחסנים מושכרים בשווי של 50 מיליון דולר; שיעבוד על זכויות במקרקעין ברוסיה בשווי של 15 מיליון דולר; וכן אחזקות בנדל"ן ובחברות יהלומים נוספות.

אלא שבשל מגבלות רגולטוריות (בין השאר כנראה בשל סיכון מדינה כמו רוסיה), במסגרת הטיפול בחובות פגומים לא מותיר בנק ישראל לבנקים לשערך בדו"חותיהם את הנכסים האלו ברוסיה כחלק מהבטוחות שבידיהם אל מול יתרת ההלוואה.

כך נוצר פער משמעותי לרעה בין גובה החוב לשווי הבטוחות. בעקבות כך מקיים הפועלים שיחות עם לבייב, שבהם הוא מבקש ממנו להזרים במזומן מאות מיליוני שקלים. לפי הערכות, מדובר בכ-300-600 מיליון שקל עד סוף החודש - כדי לחזק את הבטוחות ובכך להימנע מהפרשות כבדות לחובות מסופקים.

ברבעון השני של 2011 הסתכמו הוצאות הבנק בגין הפסדי אשראי (לשעבר סעיף הפרשה לחובות מסופקים) ב-327 מיליון שקל, 0.55% מתיק האשראי. לפי ההערכות בשוק ההון, חלק לא מבוטל מהפרשה זו בוצע בגין חובותיו הפרטיים של מוטי זיסר הנאמדים במיליארד שקל.

ככל הידוע, לבייב עומד עד כה בכל התשלומים לבנקים בהתאם ללוח הסילוקין של החוב, ואינו חייב להיענות לדרישה של הפועלים. אם ייענה לדרישת הפועלים, גם יתר הבנקים צפויים ליהנות מהגדלת הבטוחות בהתאם לחלקם בחוב הכולל. זאת במסגרת ההסכמות המקוריות בין הצדדים.

"לבייב לא חייב, אך סביר להניח כי הוא מביא בחשבון יחסים ארוכי טווח עם הבנקים. לכן כנראה הוא ייענה לדרישתם, לפחות באופן חלקי", ציינו מקורבים לצדדים.

בקבוצת לבייב סירבו להגיב לידיעה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"