קיבוץ חצרים יקבל 50 מיליון דולר תמורת 6.5% מנטפים

הערכה כי חלק ניכר מהתמורה יגיע לשימושם הפרטי של החברים; ועדה בת 5 חברים שנבחרה מתוך 20 מועמדים תציע לקיבוץ מתווה לחלוקת הכספים

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

קיבוץ חצרים החליט לממש את האופציה שניתנה לו על ידי קרן ההשקעות פרמיירה, אשר רכשה לפני כחודש וחצי את השליטה בנטפים. הקיבוץ מכר לה 6.5% מאחזקותיו בנטפים בתמורה ל-50 מיליון דולר. המחיר מייצג שווי חברה של 850 מיליון דולר לפיו נמכרה השליטה בנטפים לפרימירה.

קיבוץ חצרים שלא היה שותף למכירת השליטה קיבל אופציה מפרימירה להיכנס לעסקה עד 30 יום לאחר שהעסקה תקבל את כל האישורים הרגולטוריים. אף שחלק קטן מהאישורים עדיין לא התקבלו, החליט הקיבוץ לממש את האופציה מפני שהערכה בקיבוץ היא שאישורים החסרים צפויים לההתקבל בקרוב.

קיבוץ חצרים

מכירת 6.5% מהאחזקות לפרימירה - לא תשנה דבר בהסכמי הניהול, העסקת העובדים והמינויים לתפקידים בכירים בנטפים, שנחתמו בין הקרן לקיבוץ אף שהקרן תגדיל את אחזקותיה מ-56% ל-61.5% והקיבוץ ידולל מ-39% ל-32.5%.

קיבוץ מגל ימשיך להחזיק ב-6% מנטפים לאחר שמכר לה 18% במסגרת העסקה להעברת השליטה. ההחלטה בחצרים לממש את האופציה התקבלה ברוב גורף בהצבעה חשאית בקלפי.

על אופן חלוקת התמורה מהעסקה כ-150 מיליון שקל לאחר תשלום מס רווחי הון, תחליט ועדה בת 5 חברים שנבחרה על ידי חברי חצרים מתוך 20 מועמדים. בראש הוועדה יעמוד מנהל הקהילה משה פאול.

בכיר בהנהלת הקיבוץ אמר כי "יש הגיון רב בהחלטה להחזיק קצת פחות מניות בנטפים ולהמשיך לקבל את כל זכויות שהקיבוץ קיבל בהסכם עם פרמיירה". עוד אמר הגורם כי "אם יהיו עסקות מכירה נוספות בין הקיבוץ לקרן הן לא יהיו במחיר הזה אלא במחירים אחרים ומכל מקום אין בשלב זה כוונה למכור אחזקות נוספות".

מפעל נטפים בקיבוץ חצרים

קיבוץ חצרים הוא קיבוץ שיתופי בו הכנסותיו של החבר נכנסות לקופה המשותפת. על כן חלקם של החברים בתמורה יהיה באמצעות הגדלה חד פעמית בתקציב הקיום השנתי שלהם. החלוקה שממנה ייהנו 450 חברי הקיבוץ, צפויה להיות דיפרנציאלית ותבוסס בעיקר על שנות הוותק שצבר כל חבר בקיבוצו ועל כמה פרמטרים נוספים.

קיבוץ חצרים הפקיד מזה שנים רבות כספים בקרנות פנסיה והחברים הזכאים יזכו לגמלה חודשית של 5,700 שקלים, פי שנים מגמלת המינימום בתנועה הקיבוצית. ההסדר לקבלת גמלה ימומש אם חצרים ישתנה בעתיד הרחוק לקיבוץ מתחדש. בקיבוץ העריכו אתמול כי לחשבונם הפרטי של החברים יועבר חלק ניכר מהתמורה, הרבה יותר מכפי שהיה המקובל עד כה בחלוקת דיבידנדים שהקיבוץ קיבל מאחזקותיו בנטפים.

קיבוץ מגל, שמכר לפרמיירה במסגרת העסקה 18% מאחזקותיו בנטפים קיבל לאחר תשלום מס כ-430 מיליון שקל. בקיבוץ הוחלט להפקיד בחשבונות הבנק הפרטיים של חבריו 75% מהתמורה. 25% מהתמורה שיקבל מגל מיועדת להשקעות עסקיות וחקלאיות, השקעות בתשתיות, במבני ציבור ובמטרות נוספות.

מצבה העסקי של נטפים השתפר מאוד ב-2010 ועוד יותר בשלושת הרבעונים הראשונים של 2011. לפי הערכת גורמים המקורבים לחברה היא תגיע השנה למחזור מכירות של כ-750 מיליון דולר, גידול של כ-20% לעומת 2010, בעוד שהיקף החוב הצטמצם מ-350 מיליון דולר ב-2008 ל-120 מיליון דולר ב-2011, צמצום שיתבטא בהגדלת הרווח הנקי שתציג החברה לבעליה ועל החלוקת הדיווידנד.

חברת נטפים היא היצרנית הגדולה בעולם למכירת מערכת השקיה בנפח נמוך (טפטוף) והיא פועלת בכ-110 מדינות ברחבי העולם. פרישתה הרחבה מקטינה את הסיכון לפגיעה ממשבר כלכלי אזורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט