ורטהיימר: הישראלים מפתחים ידע כדי 'לעשות מכה' והמשק נותר בלי תעסוקה

על האוניברסיטאות: "מחנכות לניהול, אבל ניהול של מה? אין חינוך לעבודה. לא חייבים ללכת לאקדמיה כדי להיות מנהל" ■ וגם על המחאה החברתית יש לו מה להגיד: "בסופו של דבר הם נראים כמו האחים מרקס"

רם עוזרי
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי
רם עוזרי

"הפכנו להיות כל כך טובים בתחום המחשבים שזה כבר הופך להיות נזק. הידע משמש 'לעשות מכה', מפתחים משהו על סמך הידע הזה ואז מוכרים אותו ליפנים, לסינים או לאמריקאיים, שיפתחו אותו ויבססו עליו מפעלים. אנחנו נשארים בלי התעסוקה. אף אחד לא יכול לשכנע אותי שאי אפשר לבנות את המפעלים האלה בישראל. אם אפשר לבנות אותם ביפן, אפשר לבנות אותם גם בישראל", כך אמר היום התעשיין סטף ורטהיימר בהרצאה שנתן תחת הכותרת חינוך לעבודה.

ההרצאה ניתנה בכנס השנתי על שם מוטי יחזקאלי תחת הכותרת "מצב האומה" שנערך בבית התנועה הקיבוצית בתל אביב. ורטהיימר סיפר על הפרויקטים בהם הוא עוסק כיום: גן תעשייתי בנצרת ושני בתי ספר במגזר החרדי. הביקורת שלו על מערכת החינוך הקיימת, ובייחוד על מערכת ההשכלה הגבוהה, רבה.

"האוניברסיטאות מחנכות לניהול, אבל ניהול של מה?", פנה ורטהיימר לקהל ושאל. "זו המערכת שמקבלת את אחד התקציבים הגדולים במדינה ואין חינוך לעבודה. צריכים לחנך וללמד מקצוע אמיתי. לא בהכרח צריך ללכת לאקדמיה כדי להיות מנהל", אמר ורטהיימר.

סטף ורטהיימר

"הראשונים שהגיעו לארץ הבינו את הצורך לשנות את סדר העדיפות. לא היו כל כך עורכי דין ולא כל כך הרבה מנהלים. היה מי שיעבוד. היהודים עבדו במה שהיה. קצת חקלאות, קצת בנייה. זה חסר מאוד היום", אמר ורטהיימר.

"אנחנו בסך הכל אוסף של פליטים שמנסים להפוך לעם. קשה לנו. במיוחד כאשר כל הזמן נוספים עולים חדשים וקשה לקלוט את כולם. 60 שני אחרי ההתחלה, אנחנו צריכים להמשיך לעשות. אי אפשר להמשיך ולהתרפק על העבר".

בנוגע למחאה החברתית, הביע ורטהיימר עמדה של תסכול מתובלת בהומור אופייני. "אני שמח על מה שקרה ברוטשילד, אבל הם לא יודעים מה הם רוצים. הם מנסים להפוך את מרקס ואנגלס למרקס את ספנסר ובסופו של דבר הם נראים כמו האחים מרקס".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר