חוף השנהב: החיים הם לא שוקולד

עימות אזרחי ממושך, שהסתיים רק באחרונה, פגע קשות בכלכלת חוף השנהב, שהיתה אחת המדינות העשירות באפריקה; בשנה הבאה היא צפויה לחזור למסלול של צמיחה

ארז ברית
יוליה ויימן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ארז ברית
יוליה ויימן

>> אכלתם כבר את המנה היומית של שוקולד? חוץ מהיותו טעים, שוקולד עוזר לשמור על מצב רוח מרומם, ואם אתם מעדיפים שוקולד מריר - אז מנה יומית קטנה שלו מסייעת להוריד את לחץ הדם ואת הכולסטרול הרע, והוא גם עשיר באנטי-אוקסידנטים. אבל חרף סגולותיו, ואולי דווקא בגללן, חובבי השוקולד ברחבי העולם נאלצים לשלם בשנים האחרונות הרבה יותר עבור הממתק האהוב.

הזינוק במחירו של השוקולד הוא בעיקר תוצאה של מלחמת אזרחים בחוף השנהב, מדינה קטנה במערב אפריקה. סביר להניח כי מי שאינו מעורב בתעשייה לא יודע כמעט כלום על חוף השנהב, אבל המדינה הנידחת הזו היא היצואנית הגדולה בעולם של פולי קקאו - ומספקת כ-45% מההיצע הגלובלי של המרכיב העיקרי לייצור שוקולד.

מחנק שוקולד גלובלי

חוף השנהב זכתה לעצמאות מצרפת ב-1960, אבל שמרה על יחסים הדוקים עמה, מה שסייע לה למשוך השקעות זרות שהופנו לפיתוח ייצורם של פולי הקקאו - ובעזרתם להפוך לאחת המדינות העשירות באפריקה. אלא שגם ההכנסות הגדולות לא מנעו ממנה לעבור במסלול המוכר כל כך של הרבה מדינות מתפתחות: הפיכות, שפיכות דמים, מלחמת אזרחים וכאוס פוליטי ומדיני.

באוקטובר 2010 הפסיד נשיא חוף השנהב דאז בבחירות הראשונות שהתקיימו במדינה זה עשור, אבל סירב להעביר את השלטון. כתוצאה מכך נגררה חוף השנהב לפרק נוסף בסאגת האלימות, שהסתיים רק באפריל 2011, כשהתערבותם של כוחות האו"ם וצבא צרפת הכריעה את תוצאת "התהליך הדמוקרטי" וסייעה לנשיא הנבחר, אלאסן אואטרה, להיכנס לתפקיד.

בחודשים הראשונים של 2011 העולם ניצב מול אפשרות של "מחנק שוקולד", מאחר שהוטל איסור זמני על יצוא קקאו מחוף השנהב. מצב זה הביא לזינוק בחוזים העתידיים על קקאו בניו יורק לשיא של 34 שנה במונחים נומינליים.

לעימות האזרחי הממושך בחוף השנהב השלכות קשות על הכלכלה המקומית, שעדיין מורגשות. מתחילת שנות ה-2000 נהנו מדינות אפריקה מגל השקעות זרות, שהקפיצו את הצמיחה באופן משמעותי. כך, ב-2002-2009 היה שיעור הצמיחה בה 1.1% בלבד, לעומת 5.6% בשכנתה גאנה. מתחילת הסכסוך הפנימי ב-1999 צנחה להכניס לנפש בחוף השנהב בכ-15%.

נראה כי המצב הפוליטי במדינה התחיל להתייצב, אבל מבחינה כלכלית קיימים אתגרים רבים, החל בשיעור עוני גבוה ותשתיות הרוסות ועד התלות הגבוהה של הכלכלה במגזר החקלאות. אולי הניסיון שרכש הנשיא החדש אואטרה בתקופת עבודתו בקרן המטבע הבינלאומית בתפקיד בכיר יסייע לו בהכנסת סדר בכלכלה המקומית.

בינתיים, ב-2011 עדיין צפויה התכווצות של 7.3% בתמ"ג. עם זאת, ההתאוששות הכלכלית כבר ניכרת בשטח, ובשנה הבאה המדינה צפויה לחזור לצמיחה גבוהה של כ-6%. אינפלציה נמוכה יחסית, עודף בחשבון השוטף וגירעונות תקציביים לא גבוהים תומכים בתחזית הצמיחה האופטימית.

כלכלת חוף השנהב מבוססת על מגזרי החקלאות ועיבוד תוצרת חקלאית, שמספקים תעסוקה לכ-70% מהאוכלוסייה. נוסף על גידול ויצוא פולי קקאו, המדינה היא יצואנית משמעותית של קפה ושמן דקלים. זו הסיבה שכלכלת חוף השנהב רגישה כל כך למחירי הסחורות בעולם ולתנאי מזג האוויר.

שותפת הסחר העיקרית של חוף השנהב היא אירופה (44%). מדינות אפריקה אחרות מייבאות 29% מהתוצרת המקומית, ואסיה (כולל סין) עוד 13%. תלותה של הכלכלה ביצוא היא גבוהה מאוד - היצוא מספק 51% מהתמ"ג. התרומה הגדולה ביותר באה מיצוא הקקאו, המהווה חמישית מהיקף הכלכלה. מרבית יצואניות הקקאו מחוף השנהב הן חברות בנות של חברות בינלאומיות גדולות.

הסינים לומדים לאכול שוקולד

בני אדם מגדלים פולי קקאו כבר יותר מ-3,000 שנה. שבטי המאיה באמריקה השתמשו בפולי קקאו כאמצעי תשלום, והם אלה שהמציאו את משקה הקקאו. הכובשים הספרדים הביאו את הקקאו לאירופאים, שהפכו את הקקאו למשקה מתוק על ידי הוספת חלב וסוכר.

במאה ה-19 המציא ג'ון קאדבורי (מייסד חברת Cadbury, אחת המובילות בתחום הממתקים) את תהליך הכנת התחליב שאיפשר לייצר שוקולד מוצק. המרכיב העיקרי בייצור שוקולד היה ונותר פולי קקאו. למרות שמקורם באמריקה, 70% מהתוצרת העולמית של פולי קקאו מגיעה ממערב אפריקה.

מחיריהם של פולי קקאו בעולם מבוססים על תוצאות המסחר בחוזים עתידיים בבורסות לונדון וניו יורק, ונקבעים בדולרים. מאז 2000 עלו החוזים העתידיים של פולי קקאו במונחים דולריים ביותר מ-360%. מחירי כל הסחורות אמנם רשמו עלייה מהירה ב-2008, אבל המחירים של רובם ירדו מן השיא ומאז לא התקרבו אליו - בשונה ממחיר הקקאו, שטיפס ב-25% מעל לשיא שנרשם ב-2008.

עם זאת, מאז הקפיצה הגדולה בזמן איסור היצוא מחוף השנהב, מחירי הקקאו ירדו מעט בשל יבולים גדולים מהצפוי בחוף השנהב ובגאנה. ואולם עתידו של היבול הבא, קציר המתחיל באוקטובר, אינו ברור עדיין: קיים חשש כי מזג האוויר הקר והיבש יפגע ביבולים - מה שכמובן יקפיץ את המחירים.

הביקושים לשוקולד צפויים לעלות בטווח הארוך, לאחר שכבר רשמו עלייה משמעותית בשנים האחרונות. המגמה היא בעיקר תוצאה של עלייה ברמת החיים במדינות המתפתחות, שתושביהן לומדים ומאמצים את הטעמים המגיעים ממערב, כולל את האהבה לממתקים בכלל ולשוקולד בפרט.

בשנים הבאות, עיקר הגידול בביקוש לשוקולד צפוי להגיע ממדינות אסיה הצומחות, בהן סין, הודו ואינדונזיה. שוויו של שוק השוקולד הגלובלי צפוי לגדול מ-83.5 מיליארד דולר כיום לכ-100 מיליארד דולר בעוד חמש שנים.

הבורסה בחוף השנהב

לחוף השנהב אין בורסה עצמאית. בעיר הגדולה במדינה, אבידג'אן, פועלת שלוחה של בורסה אזורית המאחדת כמה ממדינות מערב אפריקה: בנין, בורקינה פאסו, חוף השנהב, גינאה ביסאו, מאלי, ניגר, סנגל וטוגו. הבורסה המאוחדת - BRVM - פועלת מ-1998 ושווי השוק שלה מגיע לכ-7 מיליארד דולר.

מתוך 39 החברות הנסחרות בבורסת BRVM, 33 רשומות בחוף השנהב (בעלות מקומית ושלוחות מקומיות של חברות בינלאומיות). מתוך 12 החברות בעלות שווי שוק הגדול ביותר בבורסה, 10 הן חברות מחוף השנהב. מדובר, בין השאר, בחברה לייצור גומי טבעי, בחברה לייצור משקאות, בחברות פיננסים, וכמובן בחברות הקשורות לתעשיית השוקולד.

לבורסת BRVM שני מדדים: המדד הכללי, BRVM Composite, שכולל את כל המניות הנסחרות, ומדד 10 BRVM, הכולל את המניות של עשרת החברות בעלות שווי השוק הגדול בבורסה, מהן שמונה חברות מחוף השנהב.

מדד 10 BRVM ירד ב-3% ב-12 החודשים האחרונים (עד סוף ספטמבר). בחמש השנים האחרונות הוא השיל כ-11%.

ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל, ויימן היא אנליסטית מקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה לבצע רכישות או השקעות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?