משפחת עופר לא לבד: קבלו את מאבקי הירושה האכזריים ביותר

המפיק האגדי התנקם בבתו לאחר שהתגרשה, איל המלונות נישל את נכדיו והתעשיין המולטי-מיליונר הוריש את הונו לצאצאיו בחלוף 100 שנה

רונית דומקה
הילה רז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית דומקה
הילה רז

באמצעי התקשורת הם נראים בוכים זה על כתפי זה, ומנחמים האחד את השני בלוויה של אב המשפחה. ואולם עד מהרה נשלפות הציפורניים והמאבקים המכוערים בין היורשים מתחילים. מתברר שגם המיליארדרים המחושבים והשקולים ביותר, לא תמיד מצליחים להכין את צוואתם כך שתמנע מילדיהם לריב על עיזבונם.

כמה מהמשפחות העשירות והמפורסמות בעולם נפגעו ואף פורקו בשל מאבקי ירושה. במקרים רבים, המאבקים על ירושת נכסי ההורה או בן הזוג האהוב רק מקצינים סכסוכים משפחתיים קיימים. "כשמשפחות נאבקות על רכוש, מתחת לפני השטח לא מדובר בכסף", אמרה ל-CNN אלינור רובין, פסיכולוגית ומגשרת מבוקה ראטון שבפלורידה. "זה בדרך כלל קשור יותר לאופן שבו אנו חשים מוערכים או לא מספיק מוערכים, לכבוד שאנו חשים שלא קיבלנו בסיטואציה הזו".

יש עשירים שמחלקים את ההון באופן לא שווה בין בני המשפחה, ויש גם שיטות אחרות לנקום בהם, למשל, לנשל אותם מהצוואה ולהעניק את רובה לחיית המחמד האהובה - כפי שעשתה טייקונית הנדל"ן ליאונה הלמסלי, שהורישה 12 מיליון דולר לכלבתה טראבל.

לילדיו ואלמנתו של יולי עופר המנוח, לקח פחות מחודש עד שסכסוך הירושה פרץ. עם פתיחת צוואתו האחרונה, התברר שעופר הוריש את אחזקתו בעופר השקעות, המחזיקה במניות של בנק מזרחי טפחות ובחברות מליסרון, בריטיש ישראל וחלק מחברות הספנות של המשפחה, לבתו ליאורה, ולבנו הצעיר דורון לא הוריש יולי דבר.

צוואתו האחרונה של יולי, שנחתמה לפני שלוש שנים, ביטלה צוואה קודמת שנחתמה רק שבעה חודשים קודם. בצוואה החדשה, לפי מקורות, חולקה מרבית ירושתו בין ילדיו באופן שוויוני. בעקבות פתיחת הצוואה השנייה החל מאבק משפטי בין ילדיו, כשליאורה ביקשה לקיים את הצוואה האחרונה כלשונה, בעוד שדורון התנגד לכך.

בעוד הילדים מתקוטטים ביניהם באמצעות פרקליטי צמרת, בוחנת האלמנה, רות - שירשה, לפי מקורבים, נכסי נדל"ן שבהם התגוררו, בהם בית בהרצליה, דירה במרינה בהרצליה ופנטהאוז במגדל סיטי טאואר - הצטרפות להליך המשפטי. רות אינה אמם של ליאורה ודורון, אך חיה עם אביהם במשך 26 השנים האחרונות לחייו, וכעת היא בודקת את זכויותיה בנכסיו האחרים של בעלה המנוח.

לדברי תרסה מלמסטרום, סגנית נשיא ויועצת עזבונות בחברת PNC ולת' מנג'מנט, "מה שמעורר סכסוכי ירושה הם דברים כמו חוסר תקשורת עם ההורים וסוגיות רגשיות לא פתורות". לדבריה, גם יריבות בין אחים משחקת תפקיד.

מומחים לנושא מזהירים כי מריבות לגבי הירושה עלולות לפגוע גם במשפחות בעלות קשרים קרובים. "כל רגשי הנחיתות יוצאים החוצה, ואנשים שיש להם עניינים לא גמורים עם המתים מביאים אותם לידי ביטוי בכך שהם נהפכים לרכושניים, תאבי בצע ווכחנים", אמרה ל-CNN טינה טסינה, פסיכולוגית ויועצת נישואים מלונג ביץ' שבקליפורניה, שייעצה למשפחות רבות בעניין.

"במשפחות עשירות יש נטייה רבה יותר לסכסוכי ירושה", אומר עו"ד בועז קראוס, מומחה לדיני ירושה. "קיים כלל בסיסי שאומר שאיפה שיש כסף יש יותר מריבות. ככל שהסכומים המדוברים גבוהים יותר, כך הכדאיות במאבק משפטי עולה גם אם סיכויי ההצלחה אינם גבוהים".

לדברי קראוס, "כשמתחילים לבדוק בזכוכית מגדלת צוואות שעל פניהן נראות כשרות, ובודקים מצבים רפואיים של המצווה, השפעה שהיתה עליו בעת עריכת הצוואה וניסוחה, רואים שבמקרים לא מעטים ניתן למצוא פירצה או משהו שמעורר ספק שיש בו די כדי לדחוף לניסיון להסדר פשרה או להמשך ההליך המשפטי". לדבריו, "בסופו של דבר מדובר בכדאיות כלכלית. האמוציות המשפחתיות והיחסים בין האחים על לב ההורים קיימים בכל המשפחות, אלא שהמרכיב הנוסף במשפחות עשירות שמחזיקות בממון רב מצדיק לעתים מאבק משפטי על כל השלכותיו". הנה כמה מאבקים מתוקשרים במשפחותיהם של בעלי הון, בישראל ובחו"ל.

משפחת אייזנברג

האח נגד האחיות

שאול אייזנברג נפטר ב-1997 בגיל 76. אייזנברג היה ממקימי חברת האחזקות החברה לישראל, שמחזיקה, בין היתר, בבתי הזיקוק ובחברת הספנות צים. הוא הותיר אחריו נכסים בשווי מוערך של יותר מחצי מיליארד דולר. לאחר שאייזנברג נפטר, מכרה משפחתו את השליטה בחברה למשפחת עופר.

מיד לאחר מותו פרץ סכסוך ירושה במשפחה שהסתיים כעבור שש שנים, לאחר שלושה סבבי בוררויות ועשרות דיונים בבתי המשפט. הסכסוך החל כשבנו של אייזנברג, ארווין, הציג לבני המשפחה צילום של צוואת אביו מ-1986, לפי צוואה זו קיבל ארווין 80% מהעיזבון. ארבע מבנותיו של אייזנברג ירשו 5% מהעיזבון, פרט לאחות חמישית שלא קיבלה.

הנתח המכובד שאייזנברג הותיר לבנו בצוואה גרם לקרע בין ארווין לאמו ואחיותיו. אלה טענו שהאב ביקש להשמיד את העותק המקורי של הצוואה משום שהתכוון לבטלה, ולכן אין לקיים אותה. לאחר מאבק משפטי הגיעו בני המשפחה לפשרה, שלפיה ארבע מהבנות יקבלו כל אחת כ-5% משווי העיזבון. יתרת העיזבון חולקה כך שכ-45% ממנה קיבלו האם ואחת הבנות, אמלי פורמן, ואילו ארווין קיבל 55%.

רות ויולי עופר

משפחת שמעון

האחים טענו שהיו שותפים

סכסוך ירושה שעדיין נדון בבתי המשפט נוגע לצוואה של סמי שמעון, שהיה בעל השליטה בקבוצת יכין-חק"ל. שמעון נפטר במאי 2009 בגיל 77, והותיר אחריו אשה, בת ושני אחים. עיקר נכסיו כללו את קבוצת יכין-חק"ל, אחזקות בחברת טבע, שותפות בגאון אחזקות וכן נדל"ן במדינות בישראל ובעולם. לפני כשנתיים פנתה אלמנתו, אנג'לה, לבית המשפט בבקשה למנות את השופט לשעבר גל גוטזגן למנהל עיזבון זמני, שתפקידו לבדוק מהם הנכסים הכלולים בעיזבון, לנהל אותם ולחלקם בין היורשים. זמן קצר לאחר המינוי התגלעו מחלוקות בין האלמנה והבת למנהל העיזבון הזמני, בעיקר בנוגע לניהול יכין-חק"ל.

הנהנות העיקריות מצוואת שמעון היו בתו ואלמנתו. בנוסף, שמעון הורה על חלוקת כ-100 מיליון דולר לאחיו וליורשים נוספים. שני אחיו של שמעון העלו דרישות כלפי העיזבון, וטענו כי חלקם בעיזבון נאמד בשליש. לגרסתם, לאחיהם היתה שותפות עמם והוא הוריש לאשתו נכסים שלא יכול היה להוריש, מכיוון שהם שייכים להם. מנגד, האלמנה טוענת שהיא זכאית למחצית הירושה מכוח חייהם המשותפים ולפי חוק יחסי ממון בין בני זוג. ניסיונות להביא לפשרה בין הצדדים לא צלחו והמאבק ממשיך להתנהל בבית המשפט ולפרנס עורכי דין רבים.

משפחת פריצקר

הנכדים נגד האב

משפחת פריצקר, שותפתה של משפחת עופר לחברת שיט התענוגות רויאל קריביאן ובעלת רשת המלונות היאט, סבלה ממאבק ממושך על ההון המשפחתי, שהביאו לפירוק החברה. עם מותו של אב המשפחה, ג'יי פריצקר, ב-1999 פרצו מחלוקות קשות בין בני המשפחה בנוגע לחלוקת הנכסים. ב-2001 חתמו כמה מבני הדור השני של המשפחה על הסכם לפרק את האימפריה, אך חלוקת הירושה נגעה רק ל-11 מבני המשפחה ודילגה על האחרים.

בעקבות כך, תבעו ב-2002 שניים מהנכדים, ליזל פריצקר ואחיה מתיו, את אביהם רוברט ובני משפחה אחרים, בטענה שגזלו מהם יותר ממיליארד דולר באמצעות מניפולציות של קרנות נאמנות. הסכסוך הסתיים ב-2006 בפשרה, שבמסגרתה הוחלט באופן עקרוני כי בני המשפחה - בנים, דודנים ונכדים - יקבלו נתחים מההון המשותף. מתיו וליזל קיבלו 450 מיליון דולר כל אחד.

משפחת פבארוטי

הבנות נגד המזכירה הצעירה

אחת הסיבות הנפוצות שמעודדת סכסוכי ירושה היא נישואים שניים, שמגדילים את מספר היורשים הפוטנציאליים ואף גורמים במקרים רבים לכתיבת צוואה שנייה. הטנור הנודע לוצ'יאנו פבארוטי, שהלך לעולמו ב-2007, הוריש לעולם הרבה אריות יפות, אך מותו גם עורר מאבק ירושה מכוער בין הנשים החשובות בחייו. פבארוטי, שנישא ב-2003 למזכירתו הצעירה ממנו ב-30 שנה, ניקולטה מנטוואני, הותיר אחריו הון של כ-500 מיליון דולר בנדל"ן, מניות ותמלוגים.

על פי החוק האיטלקי, מחצית מהנכסים היו אמורים להינתן למנטוואני והמחצית השנייה לארבע בנותיו של פבארוטי - שלוש מהן מנישואיו הראשונים, לורנצה, כריסטינה וג'וליאנה. ואולם עד מהרה התגלה כי פבארוטי כתב צוואה נוספת, שבה בין השאר הותיר את כל נכסיו בארה"ב, בסך 15 מיליון דולר, למנטוואני. שלוש בנותיו הבוגרות עירערו על הצוואה, וטענו שלא היה צלול כשכתב אותה. ואולם ביולי 2008 הגיעו הצדדים לפשרה, שלא פורסמה.

משפחת ספלינג

הבת נגד האם

לשחקנית הטלוויזיה טורי ספלינג היה פחות מזל מלבנותיו של פברוטי. לאחר שאביה של טורי, מפיק הטלוויזיה הענק ארון ספלינג, הלך לעולמו ביוני 2006, היא היתה צפויה לקבל חלק נכבד מנכסיו של אביה, בסך 500 מיליון דולר. הירושה היתה אמורה להתחלק בין טורי, אחיה הצעיר רנדי ואמה קנדי, שהיתה הממונה על הוצאת הצוואה לפועל. ואולם חודשים ספורים לפני מותו של ספלינג, הכעיסה טורי את הוריה כשעזבה את בעלה והתחתנה בחופזה עם שחקן קנדי. זמן קצר לאחר שהלך ספלינג לעולמו, גילתה טורי באמצעות הודעת טקסט שקיבלה מחברה, כי תקבל 800 אלף דולר בלבד מהירושה.

אחיה רנדי ירש סכום זהה. טורי הכעוסה הודיעה לעולם כי היא חסרת פרוטה והאשימה את אמה בצרותיה הכלכליות, אך החליטה גם לנצל את המצב לטובתה ויצרה תוכנית ריאליטי על חייה החדשים כ"ענייה".

האם קנדי כעסה על האופן שבו הציגה טורי את חלוקת הירושה, ובספר שהוציאה ב-2008 טענה שהיא קיבלה סכום גדול יותר, אם כי לא פירטה מהו. בדצמבר 2009, לאחר סכסוך ארוך שנים, השלימו האם והבת לבית משפחת ספלינג.

משפחת ברט

100 שנה עד למימוש הצוואה

אף שחלפו כמעט 100 שנה מאז שנפטר וולינגטון ברט, מולטי-מיליונר שחי במישיגן שבארה"ב במאה ה-19, רק השנה החלו צאצאיו ליהנות מהירושה שהותיר להם. ברט, שהלך לעולמו ב-1919 בגיל 87, עשה את הונו בתעשיות העץ והברזל, אך ילדיו לא זכו ליהנות ממנו. בצוואתו הורה וולינגטון, מסיבות שלא פורטו, לחלק את הונו לצאצאיו 21 שנה לאחר מות הנכד האחרון שלו.

נכדתו האחרונה של וולינגטון מתה ב-1989, וכעת 12 הצאצאים שלו נהנים מהירושה שהשאיר אחריו, המוערכת ב-100-110 מיליון דולר. דניאל מוירס, עורכת דין ומחברת הספר "!Heirs: Famous Fortune Fights & Trial", העוסק במאבקי ירושה מפורסמים, אמרה לרשת הטלוויזיה ABC כי מעולם לא שמעה על צוואה דומה. "זו לא סתם יצירתיות", אמרה מוירס. "זה יותר עלבון".

לפי ההערכות, וולינגטון סבל מסכסוכים משפחתיים, שהובילו לצוואה הלא שגרתית. לפי הצוואה, ילדיו של וולינגטון קיבלו 1,000-5,000 דולר מדי שנה, מלבד הבן המועדף עליו, שקיבל 30 אלף דולר בשנה. אחת הבנות לא קיבלה אפילו את הסכום הנמוך, מכיוון שוולינגטון כעס על כך שהתגרשה. מאז מותו, ניסו קרובי משפחתו של וולינגטון לערער על הצוואה בבתי משפט, בטענה שדעתו לא היתה צלולה בעת שכתב את הצוואה, אך ללא הצלחה.

משפחת בטנקור

הסכסוך החל עוד לפני המוות

פרנסואז בטנקור-מאייר, בתה של יורשת לוריאל - והאשה העשירה בצרפת - ליליאן בטנקור, לא מחכה שאמה תמות כדי לנהל מולה את מאבק הירושה. למעשה, מדובר במאבק שחוזר מדי כמה חודשים לכותרות העיתונים בצרפת.

בטנקור האם בת ה-89, שדורגה במקום 15 ברשימת עשירי העולם של המגזין "פורבס" עם הון אישי מוערך ב-23.5 מיליארד דולר, היתה מסוכסכת במשך שלוש שנים עם בתה, לאחר שזו טענה שאמה לא היתה בצלילות דעת כשהעניקה מתנות וכסף לידידה הצלם פרנסואה-מארי בנייה. בטנקור-מאייר התפייסה לבסוף עם אמה במארס האחרון והגיעה עמה להסדר בגישור, אך בהמשך פרץ מחדש הסכסוך ביניהן ושב למסלולים משפטיים.

ביום שני האחרון פסק בית המשפט בפאריס כי בטנקור אינה מסוגלת עוד לטפל בענייניה האישיים והעסקיים, והורה להעביר באופן זמני את ניהול ענייניה לידי בתה. נכסיה של בטנקור האם, ובכלל זה נתח של 31% ממניות לוריאל - חברת הקוסמטיקה הגדולה בעולם - ינוהלו מעתה על ידי בתה ונכדיה. בטנקור האם לא מרוצה מההחלטה, ובראיון שפורסם בסוף השבוע האחרון בעיתון הצרפתי "ז'ורנל דו-דימנש", היא איימה לעזוב את צרפת במידה שיוחלט למנות את בתה לאפוטרופוסית שלה.

משפחת ואנג

האשה נגד החם, המאהב נגד החברה

סכסוכי ירושה משפחתיים אינם נחלתן הבלעדית של משפחות עשירות באירופה ובארה"ב. אחד מסכסוכי הירושה המעניינים בשנים האחרונות התרחש דווקא בהונג קונג.

נינה ואנג, האשה העשירה בהונג קונג, היתה אלמנתו של איל הכימיקלים טדי ואנג, שנעלם ב-1990 לאחר שנחטף. בעשור האחרון לחייה היא ניהלה בעצמה מאבק על ירושת בעלה, שהוכרז מת ב-1999 (עד היום לא נמצאה גופתו). המאבק התנהל מול אביו של ואנג, שטען כי נינה זייפה את צוואתו האחרונה של בעלה, שבה הוריש לה את כל רכושו. בית המשפט פסק לטובת האב, אך בספטמבר 2005 קיבל בית הדין לערעורים את ערעורה של ואנג, והקנה לה שליטה בענקית הכימיקלים של בעלה המנוח, צ'יינכם, ב-2 בדצמבר 2005. ואולם ואנג לא זכתה ליהנות מהירושה זמן רב. באפריל 2007 היא הלכה לעולמה, וגם על הירושה שלה התעורר מאבק.

מי שטען כי ואנג הורישה לו את כל כספה, בסך 12 מיליארד דולר, היה טוני צ'אן, שהיה יועץ הפנג שואי והמאהב של ואנג. צ'אן טען כי ואנג הורישה לו את הונה לאחר שניהלו מערכת יחסים אינטימית במשך 15 שנה. לטענת צ'אן, הרומן ביניהם החל לאחר ששכרה את שירותיו כדי למצוא את בעלה החטוף טדי.

ואנג הורישה את כספה לצ'אן מכיוון שהוא הבין את הפילוסופיה העסקית והאישית שלה, אמר ג'ונתן מידגלי, עורך דינו של צ'אן, מיד לאחר מותה. ואולם צ'יינכם הגישה תביעה לבטל את הצוואה. "בכל 27 השנים שהכרתי את נינה, מעולם לא שמעתי על טוני צ'אן ולא פגשתי אותו", אמר מנהל צ'יינכם אנטרטיינמנט, רינגו ואנג, שהיה עוזרה האישי של ואנג. בית המשפט הרשיע את צ'אן בזיוף, לאחר שמומחה לכתב יד טען כי חתימת ואנג על הצוואה המורישה לו את כספה מזויפת, והכריע כי כספה של ואנג יועבר לצדקה.

משפחת הרסט

ירושה לא ישירה

המיליונרים מכירים את סכסוכי הירושה הקשים המתפתחים לאחר מותם. כמה מהם עשו נסיונות לפתור מבעוד מועד את הבעיה. אחד מהם הוא איל המדיה המפורסם ויליאם רנדולף הרסט, שהותיר אחריו את אימפריית ההוצאה לאור המפוארת. הרסט מצא דרך לנטרל סכסוכי יורשים ולדאוג לדורות הבאים במשפחתו, ולא רק לילדיו. הרסט הלך לעולמו ב-1951, והשאיר רכוש בשווי כ-400 מיליון דולר, במונחים של ימינו. ואולם חשוב מכך - הוא השאיר חברה שהתרחבה לאימפריה בשווי של עשרות מיליארדי דולרים, שבבעלותה מאות מגזינים, עיתונים, תחנות טלוויזיה ועוד.

בצוואתו דאג הרסט להעביר את נכסיו לדורות הבאים במשפחה, ולכן הוא לא העביר אותם בירושה ישירות לילדיו ולנכדיו, אלא הורה להקים מועצה של 13 נאמנים, חמישה מהם בני משפחה והיתר בכירים לשעבר בחברה, שינהלו את נכסיו ויעבירו מדי שנה כסף לצאצאיו. הנאמנות הזו מתנהלת באופן פרטי וחשאי מאז שב-1974 נחטפה נכדתו של הרסט, פאטי.

משפחות באפט וגייטס

גם ילדיהם הם חלק מה-99%

שיטה אחרת, אפקטיבית לא פחות, למניעת סכסוכי ירושה, הנהיגו המיליארדרים וורן באפט וביל גייטס - שני האנשים העשירים בארה"ב. השניים פשוט הודיעו מראש לצאצאיהם כי לא יקבלו פרוטה. "99% ממה שיש לי יילך לפילנתרופיה", אמר באפט. "גם ביל נוקט גישה דומה. אנו לא מתכוונים להשאיר ילדים סופר-עשירים. הם יהיו אמידים, אין ספק, אך הרעיון של הון שושלתי פשוט דוחה אותי", הסביר באפט. "הרעיון שלפיו אנשים מגיעים לעמדות חזקות בחברה רק משום שהם מגיעים מהרחם הנכון, זה כמעט לא-אמריקאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"