ברונפמן ופישר רכשו אג"ח של ישראלום במאות אלפי שקלים לפני עסקת שופרסל

ברונפמן-פישר צפויים להחזיק בשופרסל באמצעות חברת ישראלום; מאז הרכישה זינקו האג"ח של ישראלום ב-20%-10%

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

בערב חג הסוכות, חברת ישראלום, שבבעלות מת'יו ברונפמן ושלום פישר, דיווחה למשקיעים כי תרכוש יחד עם ליאו נואי את אחזקותיה של קבוצת אי.די.בי של נוחי דנקנר בקמעונית שופרסל תמורת כ-2.42 מיליארד שקל. אולם, בעלי השליטה החדשים בשופרסל עשויים לקצור רווחים לא רק מהתזרים העתידי ששופרסל תייצר עבורם, אלא גם מרכישה עצמית של איגרות חוב של ישראלום, שהחלו בביצועה כחודש ימים לפני מועד העסקה.

בעוד שעסקת אי.די.בי-ישראלום דווחה למשקיעים ב-12 באוקטובר, בעלי השליטה בישראלום, ביחד עם בעלי עניין נוספים ובהם מנכ"ל החברה רון הדסי, החלו כבר ב-6 בספטמבר לבצע רכישה עצמית של שתי סדרות אג"ח (סדרה ד' וסדרה ו'), כשבסך הכול הם רוכשים אג"ח בהיקף של קרוב למיליון שקל תוך חודש ימים. מהלך הרכישה החל לאחר שהחברה דיווחה בתחילת ספטמבר, שבכוונתה לבצע רכישת עצמית של אג"ח בהיקף של עד 10 מיליון שקל.

במסגרת המהלך, הדסי, שהחזיק קודם לסבב הרכישות אג"ח מסדרה ד' בהיקף של 160 אלף שקל (ערך נקוב), רכש מאז ספטמבר אג"ח בהיקף של 250 אלף שקל, כאשר שבוע ימים לפני ביצוע עסקת שופרסל רכש אג"ח בכ-130 אלף שקל. בכיר נוסף בחברה - שמשון פישר המכהן כסמנכ"ל פיתוח עסקי - רכש שבוע לפני עסקת שופרסל אג"ח בהיקף של 85 אלף שקל. מנכ"ל החברה – יניב מזור – רכש אג"ח בהיקף של 9,524 שקל.

גם בעלי השליטה בישראלום – ברונפמן ופישר – השתתפו בסבב הרכישות: פישר רכש בחודש ספטמבר אג"ח מסדרה ד' בהיקף של כ-100 אלף שקל, בעוד ברונפמן עצמו רכש אג"ח בהיקף של 400 אלף שקל, כאשר יום אחד בלבד לפני עסקת שופרסל (11.10), רכש אג"ח ב-150 אלף שקל. כתוצאה מהרכישה והזינוק בשער האג"ח, הרוויחו הבכירים עשרות אלפי שקלים "על הנייר".

בדומה לחברות אחרות בבורסה – ייתכן שגם ישראלום התכוונה לנצל את גל הירידות האחרון באיגרות החוב, במטרה לקנות את החוב שהנפיקה בהנחה. עם זאת, החוק קובע כי במידה והיה מידע מוקדם על ביצוע העסקה עם קבוצת אי.די.בי, הרי שישראלום הייתה מחויבת לדווח על כך למשקיעים. רכישת האג"ח האחרונה שביצעו על ידי מנהלי ישראלום הייתה כ-24 שעות לפני עסקת שופרסל. לפיכך, אם בעלי השליטה בישראלום לא ידעו על העסקה שבכוונתם לחתום למחרת – הרי שלא מדובר בעבירה פלילית. מישראלום סרבו להגיב לעניין.

עסקה חריגה במניית שופרסל

בתוך כך נודע כי רשות ני"ע בוחנת האם נעשה סחר לפי מידע פנים בנוגע למניית שופרסל יום קודם לביצוע העסקה בין דנקנר, ברונפמן-פישר ונואי. בעוד שהעסקה עצמה דווחה רק ביום רביעי, הרי שמניית שופרסל ריכזה כבר בשיום שלישי מחזור חריג של 22 מיליון שקל, לעומת ממוצע יומי של 4.7 מיליון שקל. בסיום היום המניה הוסיפה כ-7%. הרכישה, ככל הנראה, בוצעה בידי בנק ברקליס (שאינו חבר בורסה) עבור לקוח כלשהו, שזהותו טרם נודעה. בעניין זה מסרה הרשות כי היא "עוקבת אחרי כל פעולה בשוק ואחרי פעולות חריגות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב

משבר בשווקים

לראשונה: מדד קריטי של שוק האג"ח העולמי מאותת על משבר