בלעדי |

ח"כ גלאון להאוזר: לחייב חברות אחזקה לחשוף הליכי מענקים לבעלי שליטה

"על רשות ני"ע לשים סוף לשיטה הקיימת לחלוקת בונוסים בחברות האחזקה של הטייקונים", כתבה זהבה גלאון ליו"ר הרשות שמואל האוזר

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> ח"כ זהבה גלאון (מרצ) פנתה בסוף השבוע ליו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בדרישה לחייב חברות אחזקה לחשוף את ההליכים שבהם ניתנים בונוסים לבעלי השליטה. מנתונים שריכזה גלאון עולה שאילן בן דב קיבל ב-2010 בונוסים בסך 12.6 מיליון שקל מחברת סאני, כ-83% מעלות השכר שלו. בסוף השבוע הודיע בן דב על קיצוץ בדמי הניהול והבונוסים שיקבל.

יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר

לפי גלאון, דוד עזריאלי קיבל ב-2010 בונוס בסך 8.9 מיליון שקל מקבוצת עזריאלי, כ-36% מעלות שכרו; נתן חץ קיבל בונוס של 4.5 מיליון שקל מאלוני חץ (64% מעלות השכר); רוני בירם וגיל דויטש מאקסלנס קיבלו 3.8 מיליון שקל כל אחד (כ-78% ו-76% מעלות שכרם, בהתאמה), ושלמה שמלצר משלמה החזקות קיבל בונוס של 2 מיליון שקל, כ-38% מעלות שכרו.

גלאון מתבססת על הדו"חות שהחברות מפרסמות. "מדובר בסכומים יוצאי דופן של הבונוסים שבעלי ההון הגדולים לוקחים דרך חברות האחזקה שלהם, באמצעות העובדה שהם משמשים יושבי ראש הדירקטוריון".

עוד כותבת גלאון: "על הרשות"ע לשים סוף לשיטה הקיימת לחלוקת בונוסים בחברות האחזקה של הטייקונים. הנתונים מראים כיצד הדירקטוריונים מאשרים לבעלי הון, המכהנים כיו"רים בחברות שבבעלותם, בונוסים בגובה מיליוני שקלים בשנה. במצב הקיים אין לציבור בעלי המניות, ועוד יותר מכך, לגופים המוסדיים המייצגים את החוסכים שמושקעים באותם טייקונים, כל יכולת להשמיע קול ולתהות אם תשלום מיליוני שקלים לבעלי הון, שממילא נהנים מדיווידנדים ענקיים, ראוי ומייצג את האינטרס של החברה.

"הדברים מתחדדים כשמדובר בחברות אחזקה, שמהוות מכשיר שליטה מרכזי של בעלי ההון הגדולים במשק הישראלי. אותן חברות הן במקרים רבים את קצה הפירמידה בתהליכי גלגול דיווידנדים בין חברות משורשרות, והן ממילא מחלקות את אותם דיווידנדים לבעלי השליטה.

"יש כאן בעיה אמיתית - יושבים נציגי המוסדיים בדירקטוריונים (דח"צים) ובכל זאת מאשרים לבעלי הון לקחת סכומים כאלה מהחברה, אף שהם גם מקבלים דיווידנדים. אנחנו לא חושבים שצריך לאסור על זה, אבל יש להפעיל יותר בקרה ושקיפות בתהליך, כדי שלא נקבל מקרים כאלה בעתיד.

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

"ההיקף הגדול של לקיחת הבונוסים על ידי בעלי השליטה בחברות האחזקה הגדולות, והעובדה שאלה מאושרים להם על ידי הדירקטוריונים שבראשם הם עומדים, מעלים חשש לניגוד אינטרסים - ואת האפשרות שכלי זה משמש למטרות שאינן משרתות את טובתה הישירה של החברה".

וגלאון מסכמת: "הדברים מקבלים משנה תוקף במצבים שבהם נציגי הגופים המוסדיים מעורבים בקבלת ההחלטות המאפשרת מתן בונוסים כאמור לבעלי השליטה בחברה. לפיכך, ומתוך מטרה להגביר את השקיפות לציבור בפעילותן של החברות הגדולות במשק, יש לחייב חברות ציבוריות המעניקות בונוסים ומענקים ליושבי ראש הדירקטוריונים שלהן בפרסום מלא של הליך האישור, בפירוט זהות הדירקטורים שתמכו באישור הבקשה ובמסירה של עמדת נציגי המוסדיים שתמכו בבקשה למתן הבונוס".

כתבות מומלצות

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"