הציבור מפריש לפנסיה - אבל חלק ניכר מהכסף הולך למנהלים

לגובה העמלות שמשלמים החוסכים יש השפעה משמעותית על הפנסיה


איתן ששינסקי
איתן ששינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

איתן ששינסקי
איתן ששינסקי

לפי התקנות הקיימות, קרנות הפנסיה החדשות רשאיות לגבות עמלה של עד 6% מההפקדות (דמי גמולים) ודמי ניהול של עד 0.5% מהנכסים (אף שהכללים לגבי קרנות הפנסיה הוותיקות וביטוחי המנהלים שונים במקצת, הנקודה שמועלית כאן רלוונטית גם לגביהם).

אני מתרשם שציבור המבוטחים אינו מבין את המשמעות של עמלות אלה מבחינת הפער המשמעותי שהן יוצרות בין צבירה ברוטו (לפני עמלות) לצבירה נטו (בניכוי העמלות) על פני שנות העבודה שבהן נעשות ההפרשות לפנסיה. להפחתה ברמת העמלות ובהרכבן, ולו באחוזים בודדים, יכולה להיות השפעה חשובה על הפנסיה שמקבלים המבוטחים.

מבדיקה שערכתי נראה שהעמלות בישראל דומות בשיעורן לנהוג בבריטניה, אבל גבוהות משמעותית ביחס לעמלות שגובות קרנות הפנסיה התעסוקתיות בארה"ב. באירופה ובסקנדינוויה סוגיית העמלות היא בעלת חשיבות משנית, שכן קצבאות הביטוח הלאומי במדינות אלה כה גבוהות, ששוק הפנסיה הפרטי מצומצם ביותר.

הטבלה המצורפת מניחה שיעור גידול של שכר ריאלי של 2% בשנה, 4% ריבית שנתית ו-37 שנות עבודה.

הטבלה מראה שההפחתה המצטברת בגין עמלות היא בסדר גודל נוכחי של כחמישית (!) מהצבירה. להפחתת עמלות - בין אם דמי ניהול מגמולים או דמי ניהול נכסים - יש השפעה חיובית ניכרת על מה שנותר בידי המבוטח.

הפחתת דמי ניהול מההפקדות יעילה יותר

בהשוואה בין דמי ניהול מגמולים לדמי ניהול מנכסים יש לשים לב שההפחתות בטבלה בדמי גמולים קטנות באופן יחסי מאשר ההפחתות בדמי הניהול ובכל זאת מביאות לתוצאות דומות מבחינת ההטבה למבוטחים. כדאי, לכן, לרכז את המאמץ להפחתת עמלות יותר בדמי הגמולים מאשר בדמי הניהול.

אני יודע שיש הנחות מהעמלות המקסימליות (אם כי לא ראיתי שום ניתוח על היקפן ועל התחלקותן), אבל החשיבות של הפחתות נוספות עומדת בעינה. בהיעדר תחרות על עמלות בין הקרנות - וזה המצב - הפחתות נוספות יכולות להתבצע רק על ידי רשויות הפיקוח. ראוי לציין שעלייה קטנה יותר בשכר מאשר 2% (כפי שהנחנו) תגדיל את החשיבות של דמי גמולים יחסית לדמי ניהול, מכיוון שתיק הנכסים גדל בקצב נמוך יותר.

בימים אלה מוזכרת רבות שאלת הפרוגרסיביות של מערכת המסים. בהקשר זה ייתכן שיש מקום לשקול מעבר מעמלות בשיעור קבוע לעמלות פרוגרסיביות, כלומר עמלות ששיעורן גדל עם רמת ההפרשות לפנסיה.

הכותב הוא פרופ' אמריטוס במחלקה לכלכלה של האוניברסיטה העברית בירושלים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"