השבוע שנוחי דנקנר ירצה לשכוח; דסק"ש צנחה ב-40%

משקיעים חרדים ליכולת החזר החוב של הקבוצה, ותשואות האג"ח זינקו ל-16%; בסיכום שבועי כור איבדה 40% וכלל תעשיות 10%

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

ניירות הערך של החברות מקבוצת אי.די.בי שבשליטת נוחי דנקנר המשיכו לרשום ירידות חדות גם אתמול. כור, המשקיעה הישירה בקרדיט סוויס, צנחה ב-16%. החברה האם, דסק"ש, איבדה 6%. שתי החברות מסכמות את השבוע עם נפילות של 40% כל אחת. מניית אי.די.בי נותרה כמעט בלא שינוי אתמול ובסיכום שבועי צנחה ב-23%.

אבל הסיפור הגדול מתרכז באיגרות החוב של הקבוצה, שהתשואות עליהן זינקו תוך ימים ספורים לתשואות "זבל" דו-ספרתיות. האג"ח של אי.די.בי אחזקות נסחרות ב-10%-16%, והאג"ח של כור נסחרות ב-12%-17%.

השבוע הקשה של אי.די.בי וכור החל בעקבות הצניחה במניית הבנק השווייצי קרדיט סוויס. הירידות המתמשכות במניית קרדיט סוויס אילצו את כור, בין השאר, לדווח על כך שתצטרך להכיר בהפסד של 1.8 מיליארד שקל. יתרה מזאת, כור החלה למכור מניות ובכך קיבעה הפסד של כ-300 מיליון שקל.

אבל האם הירידות החדות בניירות הערך מוצדקות או שמדובר בפחדים לא רציונליים? אתמול נראה כי מנהלי ההשקעות חלוקים בדעותיהם. "הירידה באג"ח היא הזדמנות לרכוש את האיגרות", אמר אתמול בכיר באחד המוסדיים, שסירב לחשוף כמה ניירות רכש. "לכור יש את היכולת להחזיר את החוב".

מנהל בכיר בבית השקעות אחר היה אופטימי פחות: "הכל תלוי אם עסקת מכתשים אגן אכן תצא לדרך במתכונת הנוכחית וכמובן במה שקורה מסביב לעולם. בכל מקרה, עדיף לרכוש את האיגרות - ולא את המניות".

דנקנר בונה על הסינים

הצניחה במחיר המניות של קבוצת אי.די.בי והמצב הקשה של כור הדגישו השבוע כמה אקוטית עסקת מכשים אגן לקבוצה, עסקה שאמורה להזרים לקבוצה 4 מיליארד שקל. העסקה אמנם נמצאת בשלבים מתקדמים, אבל לאור ההתפתחויות בשווקים ולאור התרבות העסקית של הסינים - הרי שגם הפעם, אם לא תחול התאוששות בשווקים בתקופה הקרובה הסינים עלולים לפתוח את החוזה ולבקש הנחות או לבטל את העסקה; במיוחד כשלא מאיים עליהם קנס כלשהו בעקבות ביטול.

בעיה נוספת שמולה מתמודדת אי.די.בי היא החוסר-ודאות לגבי מכירת השליטה בכלל ביטוח לקרן פרמירה האירופית. המו"מ בין הצדדים נמשך כבר תקופה ארוכה, כשהשווי של כ-1.9 מיליארד דולר עבור 55% מהחברה, שהציע דנקנר, לא שיכנע את הרוכשים הפוטנציאלים.

אל כל אלה מצטרפת הפגיעה החמורה בתזרים של סלקום בעקבות הרגולציה והגברת התחרות בענף. גם שופרסל צפויה להיפגע על רקע ההתפתחויות בענף המזון והפיקוח הצפוי, שאמורים לפגוע ביכולתה לחלק דיווידנדים. הדבר מתייחס גם לחברת המלט נשר, בשל הכוונה לפתוח שוק זה לתחרות.

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה