דו"ח ציגלמן: 48% מתוך 220 מנהלים בכירים מעריכים כי מחירי הדירות ירדו

כמו כן, על פי הדו"ח 71% מהמנהלים מעריכים כי הממשלה תיענה לדרישות של מאהל המחאה ותשנה את משטר המס בישראל

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דרור רייך

מדד מכון ציגלמן עורך סקר תקופתי, בקרב כ-220 מנהלים בכירים במשק, בעזרת מספר שאלות קבועות על מצבו של המשק הישראלי. ברבעון הנוכחי נוספו שתי שאלות אודות הערכתם של המנהלים לשינוי במחירי הנדל"ן והערכתם לשינוי אפשרי במשטר המס לאור "מחאת האוהלים". תוצאות המדדים הקודמים חזו באופן יחסית מדויק התפתחויות מאקרו כלכליות במשק.

שינוי מחירי הנדל"ן בישראל

הנדל"ן צפוי לרדת

מהסקר עולה כי המנהלים הבכירים מעריכים שמחירי הנדל"ן בישראל ירדו בחצי השנה הקרובה. רק 4% מעריכים כעת שמחירי הנדל"ן יעלו, בעוד ש-48% מעריכים כי מחירי הנדל"ן ירדו ו- 47% מעריכים שמחירי הנדל"ן ישמרו על ערכם.

היענות לדרישות "מחאת האוהלים"

כ-71% מהמנהלים חוזים, כי לאחר ההפגנה במוצאי שבת, הממשלה תענה לדרישות "מחאת האוהלים" ותשנה את משטר המס בישראל.

הענות הממשלה לדרישות ושינוי משטר המס

רו"ח אהוד ציגלמן מתייחס לנתונים ואומר "כבר ברור שאין עץ לקטוף ממנו כסף, כך שהיענות לדרישות תבואנה על חשבון מקורות אחרים. החשודים המיידים הם קצבאות הילדים, שעשויות להיות מופנות לקופוני סבסוד גני ילדים, קיצוץ משמעותי בתקציב הביטחון ומס החברות העשוי לעלות לטובת הורדת המע"מ".

בשוק התעסוקה כבר אין מקום לקלוט עובדים נוספים

נראה כי שנתוני התעסוקה הגבוהים במשק (נכון להיום, האבטלה עומדת על שיעור של כ-5.7%), מסבירים את הערכת המנהלים כי לא יגדילו בחצי השנה הקרובה את מספר העובדים בארגונם. בעוד 65% מהמנהלים שרואיינו לא צופים שינוי במספר זה, 16% צופים גידול בו ו- 20% צופים הצטמצמות.

שינוי נטו במספר העובדים

"בכדי שפעולות הממשלה לעידוד שיעור ההשתתפות בקרב אוכלוסיית הנשים הערביות והגברים החרדים תשא פרי, יש לשקול שכר מינימום מופחת והשתתפות ממשלתית בשכר, כך שעובדים אלה יוכלו לעבוד גם בענפים שלישראל אין בהם יתרון יחסי" כך מסר רו"ח ציגלמן.

צפי להעדר שינוי במט"ח

המנהלים במשק חוזים גם שמירה על רמת שער הדולר אל מול השקל. שער החליפין אותו חוזים בממוצע לסוף הרבעון הרביעי של 2011 הוא 3.51 שקל לדולר, כאשר נכון להיום המטבע האמריקאי נסחר באזור 3.5 שקל לדולר.

11% מהמנהלים חוזים צמיחה, 33% חוזים דעיכה

כמו כן, עולה מהסקר כי לאחר שהושג במשק תוצר יחסית גבוה, ישנם רק מנהלים מעטים הצופים את המשך צמיחתו בחצי השנה הקרובה. רק כ-11% מהם חוזים צמיחה, בעוד ש-55% מהמנהלים צופים שימור של רמת התוצר במשק בחצי השנה הקרובה ו-33% חוזים את ירידתו.

צמיחה \ אינפו

מדד שיעור המנהלים המעריכים צמיחה (11%) פחות אלה המעריכים דעיכה (33%), הינו הנמוך ביותר שהתקבל ב-24 החודשים האחרונים. נתון כזה עלול לבשר על גל של ירידות בשוק המניות המקומי, המושפע מהתחזית לצמיחת התוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?