רשות ני"ע: סוף לשינויי מדיניות השקעות של קרנות נאמנות

משקיעים בקרנות אינם מגיבים בזמן לשינויים שעושים מנהלי הקרנות וכתוצאה מכך מושקעים בקרנות שלא היו קונים מלכתחילה

רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי
רם עוזרי

ברשות ני"ע החליטו לפעול נגד מנהלי קרנות הנאמנות אשר משנים באופן תכוף את מדיניות ההשקעות שלהם. הרשות יוצאת בתכנית חקיקה חדשה, שמטרתה להגביל את מנהלי הקרנות מלשנות את מדיניות ההשקעה שלהם באופן מהותי.

פרופ' שמואל האוזרצילום: גיא רייביץ

בשלב ראשון, פועלת הרשות להגדרת מהו שינוי מדיניות מהותי. הרשות הפיצה היום מסמך עקרונות המגדיר נסיבות שבהן ייחשב שינוי במדיניות ההשקעות של הקרן למהותי. המסמך יהיה פתוח להערות הציבור. עם תום התהליך, תכניס הרשות את השינוי במסגרת החקיקה שתעביר את תעודות הסל למשטר של פיקוח ותסדיר את פעילות קרנות הסל.

"בעבר היתה נוהגת בענף פרקטיקה של ביצוע שינויים תכופים במדיניות ההשקעות של קרנות. לא פעם מדובר היה בשינויים בעלי משמעות גדולה לגבי רמת הסיכון שבה הקרנות מנוהלות", אמרו היום ברשות. " עמדת הרשות היא כי שינויים תכופים במדיניות ההשקעות של קרן אינם משרתים, במקרים רבים, את טובתו של המשקיע. למשקיע אין ודאות בדבר טווח הזמן של השקעתו, הוא נדרש לקבל החלטות השקעה לעתים קרובות, לפדות את השקעתו בקרן, לחפש אפיק השקעה אחר, או למצוא את עצמו מושקע בהשקעה שלא אליה התכוון".

כיום יכולים מנהלי הקרנות לשנות מדיניות השקעות של קרן בניהולם באופן מהותי פעם אחת בשנה. ברשות סבורים כי הגבלה זו אינה מספיקה ונמצאה לא אפקטיבית. לכן, הם מציעים, לאסור לחלוטין שינויים שיחשבו על פי הקריטריונים שיגובשו ברשות כשינויים מהותיים.

השינויים שנכפים על הלקוח המשקיע בקרן מסוימת, אומרים ברשות, לא בהכרח תואמים את טעמיהם. "הבעיה לעתים מחמירה, כאשר, בשל חוסר התחכום המאפיין חלק ניכר מהמשקיעים באמצעות קרנות נאמנות, הם אינם מגיבים במועד לשינויים במאפייני הקרן ואף ממשיכים להחזיק ביחידותיה של קרן שמלכתחילה היו נמנעים מלהיכנס אליה" מוסיפים ברשות.

בעיה נוספת שיוצרים שינויים במדיניות ההשקעות שעושים מנהלי הקרנות הוא חוסר רצף במידע. שינויי המדיניות המהותיים המלווים במחיקה של תשואות העבר, מביאים לחוסר משמעותי במידע אודות הקרנות. כתוצאה מכך, נפגעת האפשרות לבחון את יכולות הניהול של מנהלי הקרנות על פני זמן.

לפיכך, וכדי לספק לבעלי היחידות הגנה וודאות ביחס למאפייני התיק המנוהל עבורם, הציעה הרשות במסגרת תיקון מספר 16 לחוק, לאסור ביצוע שינוי מהותי במדיניות השקעות של קרן. כצעד משלים, נוצר צורך להגדיר מחדש מהו שינוי מהותי במדיניות השקעות של קרן ובהתאם לכך להגדיר את המקרים שיתאפשר בהם, על אף האיסור, לבצע שינוי מהותי במדיניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה