בלעדי |

הקץ לתספורות? הצעת חוק חדשה תחייב אישור בית משפט בהסדרי חוב העולים על 10% מסדרת האג"ח

ח"כ זהבה גלאון, מיוזמות החוק: "כיום טייקונים יודעים שגם בהשקעות הכושלות ביותר הם יגיעו להסדר"

צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה
צבי זרחיה

>> הסדר חוב בהיקף של יותר מ-10% מהיקף סדרת אג"ח, כולל הריבית שאמורה להיות משולמת לבעלי האג"ח, ייעשה בפיקוח בית המשפט, שימנה לצורך כך נאמן שייצג נאמנה את בעלי החוב - כך מציעים הח"כים זהבה גלאון (מרצ) ויצחק וקנין (ש"ס) בהצעת החוק שהניחו על שולחן הכנסת.

גלאון הדגישה כי ירידות השערים בימים האחרונים בבורסות והקטנת ערכן של מניות הטייקונים רק מחדדת את הצורך בעשיית סדר בנושא דחיית פירעונות של אג"ח, שרובן נעשים על ידי הטייקונים.

"הצעת החוק התקדימית באה לשים סוף לתספורות של בעלי ההון על חשבון הציבור", אמרה גלאון. לדבריה, הצעת החוק הוגשה לנוכח המצב הקיים, שבו אין הפרדה בין אחזקות פיננסיות לריאליות, ובזמן שהגופים המוסדיים המנהלים את כספי הציבור נשלטים על ידי אותם טייקונים המבקשים לגלגל את החובות שלהם על ציבור החוסכים.

לדברי גלאון, "כיום, כשמתנהל משא ומתן על הסדרי חוב, פעמים רבות לשני הצדדים החתומים על ההסדר יש עניין להפיל את ההפסדים על גבו של ציבור החוסכים, ואין גורם שמייצג את האינטרס הציבורי. הדבר מוביל להסדרים שערורייתיים כמו אלה של אילן בן דב ויצחק תשובה, שבהם נעשות על גבו של הציבור תספורות בהיקפים של עשרות אחוזים. מי שגוזר את הקופון הם תמיד בעלי ההון".

צילום: עמוס בידרמן

גלאון הוסיפה כי מלבד צמצום הפגיעה בחוסכים, ההצעה תסייע בכך שבהסדרים עתידיים מעורבותו של נאמן אובייקטיבי תגביר את השקיפות לציבור בהתנהלות הסדרי חוב מטעם בית המשפט, ותאפשר לו פיקוח הדוק יותר על הסדרים רחבי היקף הנעשים בכספי החיסכון שלו.

גלאון הוסיפה כי ההסדר המוצע יהווה תמריץ להפחתת השקעות מסוכנות של הגופים המוסדיים מכיוון שתוגבל יכולתם של הגופים המוסדיים להגיע להסדרי פריסת חובות מורכבת, ותחת זאת יחויב הליך משפטי. כך, קרן פנסיה שתדע שהשקעה ספקולטיבית שלה בחברה ממונפת או כושלת של בעל השליטה תסתיים בפירוק החברה בפיקוח בית משפט תשקול היטב את צעדיה - בניגוד למצב הקיים כיום.

לדברי גלאון, "השפעה חיובית נוספת של הגבלת התספורת היא הכבדה על מהלכי מינוף ורכישות ספקולטיביות על ידי בעלי הון. כיום טייקונים יודעים שגם בהשקעותיהם הכושלות ביותר ניתן להגיע להסדר חוב שיצמצם למינימום את הנזק שנגרם להם, תוך שימור השליטה בפירמידה. על פי הצעת החוק, מהלכים כאלה יסתיימו בבית המשפט ועשויים לגרור את הפקעת השליטה בחברה מידי בעל ההון. להדבר מהווה תמריץ שלילי לטייקונים לנקוט מהלכים שעד היום לא שילמו עליהם מחיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"

ג'ף בזוס, מייסד ויו"ר אמזון והאיש השני בעושרו בעולם. שוויו צלל ב-82.7 מיליארד דולר

הבוננזה נגמרה: האומה העשירה בעולם מגלה פתאום שהיא ענייה יותר