בלי הנהגה: דווקא בשיא המחאה - משרד האוצר משותק

המנכ"ל, ראש אגף תקציבים, סגנו, החשב הכללי ומנהל רשות המסים - צמרת האוצר התפטרה, והמשרד שרוי במשבר מהקשים בתולדותיו

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

התסיסה החברתית מוצאת את משרד האוצר כשהוא אינו מוכן: הצמרת הגבוהה שלו עזבה או מתכננת לעזוב, ולחלק מהתפקידים הבכירים עדיין לא נמצאו מחליפים מתאימים.

הקשיים הפרסונליים באים לידי ביטוי בהתמודדות המשרד עם האירועים השוטפים. למשל, האוצר לא תימחר את הצעות ראש הממשלה במסיבת העיתונאים בשבוע שעבר, בנושא פתרונות הדיור (דיור בר-השגה לקנייה ולהשכרה, דיור לסטודנטים והנחות לנסיעה בתחבורה הציבורית); ותימחר באופן לקוי מאוד, עד כדי גיחוך, את עלויות דרישות המפגינים (מסמך ה-60 מיליארד שקל) - חלק תומחרו ביתר, חלקן תומחרו פעמיים וחלק מהתמחורים היו מנופחים. בעבר, הקרוב והרחוק, תופעות כאלה לא היו יכולות לקרות.

שר האוצר, יובל שטייניץ, מונה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעמוד בראש ועדת השרים והמומחים, לטיפול בדרישות המפגינים. מצד אחד יש כאן הבעת אמון של נתניהו בשר האוצר. מאידך, בימים רגילים, עם אוצר חזק, הנושא הזה היה צריך להידון בתוך המשרד, על ידי פקידיו. יחסי נתניהו-שטייניץ ידעו עליות ומורדות בשנתיים פלוס האחרונות, מאז הקמת הממשלה, וגם בשלושת השבועות האחרונים, מאז שפרצה הסערה החברתית הנוכחית. מעמדו של נתניהו התערער בשבועות האחרונים, ורואים זאת כמעט מדי יום בתגובות ובשליפות שלו. שטייניץ, לעומתו, הרבה יותר קר רוח, שקול ורציונלי. עם זאת, גם הוא מהלך על חבל דק, ושגיאות עלולות לדרדר אותו לתהום.

השעה הקשה שחווה האוצר באה לידי ביטוי גם במורל נמוך של עובדי המשרד בכל הדרגים. שינויים פרסונליים נרחבים כל כך באמצע הקדנציה של הממשלה ושר האוצר לא זכורים גם לוותיקי המשרד. יש המרחיקים לכת ואומרים כי צמרת האוצר נמצאת בשלבי התפרקות.

ה"בגידה" של חיים שני

הפגיעה הקשה ביותר בעבודת המשרד היא ללא ספק ההתפטרות הלא צפויה של חיים שני מתפקיד המנכ"ל ביום ראשון, לאחר שנתיים בלבד. מקורבים לשר מדברים על לא פחות מ"בגידה" של חיים שני. שני, מבכירי עולם ההיי-טק בישראל, הובא לאוצר על ידי שטייניץ. לקח לשני זמן לא קצר ללמוד את עולם המקרו-כלכלה, שעליו מופקד האוצר, ללמוד את דרך העבודה של הביורוקרטיה הישראלית ולדעת לתקשר עם ראשי המגזר הציבורי.

דווקא כשנדמה היה ששני מתחיל להשתלט על כל מערכות האוצר והפונקציות של המנכ"ל, היחסים בינו לבין השר עלו על שרטון, ושני החליט לפרוש. אם לא די בכך, דווקא בשיא המשבר, טס היום שני לפנות בוקר לצ'ילה הרחוקה, לאירוע משפחתי שנקבע מזמן - מה שירחיק אותו ממוקד העשייה האוצרית לשבועיים, שיהיו אולי הקריטיים ביותר במשבר שעובר על ישראל.

הנסיעה לצ'ילה גם תרחיק את שני, אחד משני היו"רים של הוועדה להגברת התחרותיות במשק (היו"ר השני הוא איל גבאי, מנכ"ל משרד ראש הממשלה), מהשלב החשוב ביותר בעבודת הוועדה - גיבוש הטיוטה הראשונה של המסקנות, שאותה ביקש ראש הממשלה מהוועדה להשלים עד תחילת ספטמבר. כך יחסר האוצר את האיש מספר אחת שלו בעבודת הוועדה.

כרגע לא ברור מי יהיה המנכ"ל הבא של האוצר ומתי הוא יגיע למשרד. דומה גם ששטייניץ, הטרוד מאוד בנושא התסיסה החברתית, טרם התפנה למציאת מחליף. הדיבורים כי משה טרי, לשעבר מנהל רשות ני"ע, יחליף את שני, התבררו כלא נכונים. טרי הבהיר שהוא מעוניין בראשות רשות המסים, ואינו מעוניין בתפקיד מנכ"ל האוצר. שטייניץ יתמקד בחיפושיו אחר מנכ"ל בשם בולט, אישיות מוכרת, עם יכולות מנהיגות מוכחות, מהמגזר העסקי או האקדמי, כדי שתוציא את צמרת האוצר ואת כל עובדיו מהאווירה המאוד לא טובה - יש שיאמרו דיכאונית - שבה שרוי המשרד בשבועות האחרונים, לאווירה של עבודה.

עוד חוליה בשרשרת

התפטרות שני היא חוליה נוספת בשרשרת ההתפטרויות באוצר בשלושת החודשים האחרונים. ההתפטרות המשמעותית ביותר היא של ראש אגף תקציבים בשנתיים האחרונות, אודי ניסן. במקומו ייכנס לתפקיד ביום שני הקרוב גל הרשקוביץ.

הרשקוביץ עבד בעבר באגף התקציבים בתפקיד זוטר (רכז בריאות ב-1996-2002). אחר כך היה סמנכ"ל כספים בגיחון, תאגיד המים והביוב של ירושלים, ובשנים האחרונות הוא מנכ"ל אגד אירופה. יש סימני שאלה רבים סביב כישוריו והתאמתו.

בעבר ישבו על הכסא שגל יתיישב עליו בשבוע הבא אישים כמו דוד ברודט, אוהד מראני, קובי הבר ואהרן פוגל. גם אם יתברר שהמינוי מוצלח, ברור שיעברו חודשים לא מעטים עד שהרשקוביץ ישתלט על התפקיד. זאת בשעה שהממשלה, האוצר, המשק והחברה, זקוקים עתה לראש אגף תקציבים תותח, ולא לראש אגף מתלמד.

אם לא די בכך, הרי שרותם פלג, סגן ראש אגף התקציבים האחראי לתקציב הביטחון, הודיע שגם הוא פורש. פלג היה אמור לסייע להרשקוביץ בכניסה לתפקיד. במקום זאת, יחפש הרשקוביץ מחליף לפלג. מדובר בתקופה רגישה, כשהדרישות לקיצוץ בתקציב הביטחון מתחזקות, כדי שניתן יהיה להיענות לדרישות המפגינים.

וזה עוד לא הכול. יהודה נסרדישי, מנהל רשות המסים בארבע השנים ורבע האחרונות, הודיע לשר לפני עשרה חודשים כי יפרוש מהתפקיד בסוף אפריל 2011. הגיע מאי, ושטייניץ ביקש מנסרדישי להמשיך בתפקיד. עד היום לא מצא שטייניץ מחליף ראוי עבורו. אחת הסיבות להתפטרות שני היא החלטת שר האוצר שלא לקבל את המלצת ועדת האיתור, בראשות שני עצמו, למנות את רו"ח משה אשר, מנהל פשמ"ג (פקיד שומה למפעלים גדולים). השר מעוניין למנות את טרי. בינתיים התבקש נסרדישי, בשלישית, להאריך את כהונתו, הפעם עד סוף אוקטובר.

הרפורמות של שני יחוסלו

מתפטר נוסף באוצר הוא שוקי אורן, החשב הכללי. אורן, שעשה עבודה טובה וחשובה, סיים את עבודתו לאחר שלוש שנים וחצי, בסוף מאי. מחליפתו, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, נראית מינוי טוב מאוד, וכמי שתיהפך בתוך זמן קצר לאחד המנהלים המובילים באוצר. אלא שבינתיים היא עדיין לומדת את עבודת המשרד, את תפקידה, ועושה היכרות עם הנפשות הפועלות בשתי הזירות (המשרד והאגף שלה).

התפטרות שני תחסל גם, קרוב לוודאי, את השינויים המבניים שהוא תכנן באוצר. שינוי אחד נחשב בעייתי - חיזוק מוסד המנכ"ל על חשבון החלשת כוחם של מנהלי האגפים השונים. המהלך עורר תסיסה בין מנהלי ועובדי האגפים. השינוי השני גרס כי יש להקים אגף חדש, חזק, מוביל באוצר, כמשקל נגד לאגפי התקציבים והחשכ"ל החזקים, שיהיה מורכב משלוש יחידות משנה חשובות: כלכלה ומחקר, הכנסות המדינה ובינלאומי.

תפקיד שר האוצר כעת הוא לאושש את המשרד, ולהחזיר לו את העוצמות שהיו לו עד לפני כשנתיים. הצעד הראשון בדרך הארוכה הזו הוא מינוי מנכ"ל שאין חילוקי דעות לגבי כישוריו והתאמתו לתפקיד, בהקדם.

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים