בזק: התחרות בסלולר מתעוררת, התחרות בקווי עדיין בהמתנה

פלאפון החלה להרגיש את התחרות, אך הירידה הצפויה ברווחיות עדיין לפניה. בזק הקווית מגדילה רווחיות, וחושפת שוב את התחרות הנמוכה בטלפון ובאינטרנט

אמיר טייג
אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיר טייג
אמיר טייג

>> פניה של חברת בזק כפני שוק התקשורת כולו. בזק היא חברה מנוהלת היטב, והיציבות בה מקודשת כגודל חבילות תגמול השמנות שמקבלים בכיריה. אין אצלה טעויות או מעידות לרגע. מכונת המזומנים של שאול אלוביץ', שעובדת בלא הפסקה, מושפעת בעיקר מגורמים חיצוניים שלחברה אין שליטה עליהם. על כן, ניתוח דו"חות בזק עשוי לספק תמונה נקייה יחסית לגבי מצבה של התעשייה כולה והמגמות המשפיעות עליה.

אין ספק כי הגורם המשפיע ביותר על תעשיית התקשורת הישראלית בימים אלה הוא התחרות. בעוד שוק התקשורת הקווית סובל (או נהנה, תלוי את מי שואלים) מתחרותיות נמוכה, בתחום הסלולר התחרות מתחילה להראות סימנים חיוביים. בנבכי הדו"חות נכתב: "בחודשים האחרונים גברה התחרות בין החברות (הסלולר, א"ט). הגברת התחרות הביאה לשחיקת תעריפים הן ללקוחות החדשים הן ללקוחות הקיימים, כחלק מהמאמץ לשמרם". המגמה, שהחלה ברבעון הראשון עם הפחתת הקישוריות וביטול קנסות היציאה, נמשכה במלוא העוז גם ברבעון השני.

פלאפון, זרוע הסלולר של קבוצת בזק, הצליחה לשמור על צמיחה חיובית רבעון מול רבעון, אבל צרותיה ברורות לעין. ההכנסות משירותים, כלומר מפעילות ליבה של מכירת זמן אוויר, ירדו בשיעור חד של 19% והסתכמו בכ-925 מיליון שקל. כמו ברבעון הראשון, החברה השתמשה בהכנסות ממכירת מכשירי סלולר כדי לחפות על הירידה. הכנסות אלה צמחו ב-78% ל-513 מיליון שקל. השוואה לרבעון הקודם, שכבר הושפע מהגברת התחרות, מראה שקצב מכירת המכשירים מתייצב - כך שפלאפון לא תוכל לשמור על צמיחה חיובית באפיק זה לאורך זמן.

אבי גבאיצילום: אייל טואג

מצב זה מחייבת ירידה ברווחיות. כנראה שפלאפון נגעה בשיא רווחיות ה-EBITDA (רווח תפעולי בניכוי פחת) ברבעון הראשון של 2011, והירידה שנרשמה ברבעון השני היא תחילתו של מדרון חלקלק. שיעור ה-EBITDA מהמכירות של פלאפון ברבעון השני היה 34.7%, לאחר שכבר הגיע לשיא של 37.1% ברבעון הקודם. הירידה ברווחיות נובעת משני גורמים עיקריים: ניקוז של בור השומן שנקרא "קישוריות", ועלייה חדה בשיעור נטישת הלקוחות, שחייבה את פלאפון להתחיל ולרדוף אחר לקוחותיה.

הביטוי הברור ביותר לתחרות הגוברת ניתן באמצעות המדדים התפעוליים. אם ברבעון המקביל ב-2010 הצליחה פלאפון לגבות מכל לקוח חשבון חודשי ממוצע (ARPU) של 137 שקל, ברבעון השני ירד הסכום ל-107 שקל בלבד. מדובר בשפל שלא זכור כדוגמתו. מנגד, מספר דקות השימוש הממוצע (MOU) רק עלה וכיום הוא מגיע ל-365 דקות, כ-18 דקות יותר מאשר ברבעון המקביל. כך ירד מחיר הדקה הממוצע בפלאפון מ-39.5 אגורות ל-29.3 אגורות. מדובר בירידה של 10.2 אגורות לדקה, או 26%, תוך שנה.

אבל נראה כי ירידה זו נובעת בעיקר מההפחתה החדה בדמי הקישוריות ופחות מהעלייה ברווחיות. פלאפון מדווחת כי בניכוי ההשפעה של הפחתת הקישוריות, ה-ARPU שלה היה נותר יציב יחסית בשנה האחרונה. על פי נתוניה ניתן לחשב כי מתוך 30 האגורות שאיבדה ב-ARPU בשנה החולפת, רק 6 אגורות ניתן לייחס לתחרות. כל השאר, כלומר ירידה של 24 אגורות, היא תוצאה של הפחתת הקישוריות.

המשמעות היא כי שוק הסלולר עדיין לא חווה את ההשפעה הכספית הקשה בגין התגברות התחרות. הירידה בביצועים הכספיים של פלאפון נובעת לפי שעה בעיקר מהפחתת הקישוריות. "פלאפון צופה כי עם התחלת פעילותם של המפעילים החדשים תחריף התחרות בשוק הסלולר", כתבה החברה בדו"ח. הדרך עוד ארוכה. מדרון הרווחיות עוד לפניהן.

בעוד בסלולר משתקמת, התחרות בתחום הפעילות של בזק הקווית לא החלה. בזק הקווית, החברה שמספקת תשתיות אינטרנט וטלפון, רשמה ברבעון השני את אחד הרבעונים החזקים בתולדותיה.

ההכנסות אמנם המשיכו לשקוע ומספר המנויים המשיך לרדת, אך למי אכפת. ה-EBITDA שרשמה הפעילות הקווית ברבעון השני הסתכם בכ-688 מיליון שקל, 2% יותר מברבעון המקביל. בזק הקווית, שאותה מוביל אבי גבאי, רשמה שיעור EBITDA של 58.8% ביחס למכירות. מעולם לא הצליחה החברה לרשום רווחיות כה גבוהה.

גם במקרה זה הסיבה לעלייה ברווחיות היא הפחתת הקישוריות.בזק גובה את דמי הקישוריות עבור חברות הסלולר. ההכנסות מקישוריות נרשמות בהכנסות החברה ומיד בשורת ההוצאות, בלא השפעה על הרווח התפעולי. כך, הפחתת הקישוריות הסירה כ-152 מיליון שקל מהכנסותיה והוצאותיה של בזק הקווית ברבעון השני.

כך נוכו תוצאותיה מפעילות הגבייה עבור הסלולר ונחשפה הרווחיות האמיתית של הפעילות הקווית. מדובר ברווחיות המאפיינת מונופולים או חברות חדשניות. נחשו לאיזו הגדרה מתאימה בזק?

מבחינת התחרות בשוק הקווי, הרבעון הראשון היה קו פרשת מים. מתחילת השנה קיבלה בזק הקלות ממשרד התקשורת, שאותן היא מנצלת כדי להאט את נטישת מנויי הטלפון. היא מצליחה בכך באמצעות חבילות המשלבות טלפון ואינטרנט.

בניגוד לשוק הסלולר, שבו התהליכים התחרותיים כבר החלו, בתקשורת הקווית הדרך עשויה להיות ארוכה. ועדת חייק, שאמורה לספק המלצות להגברת התחרות, עדיין מתעכבת במתן המלצותיה הסופיות. ישיבתה על המדוכה כבר שנה וחצי מצביעה ששר התקשורת לא דוחף אותה לתת המלצות. ההערכות הן שלפני ספטמבר לא יינתנו ההמלצות ויישומן ייקח זמן רב. לפיכך, בזק הקווית עוד צפויה לרשום לא מעט רבעונים של רווחיות מונופוליסטית.

יש גם תהליכים טובים שעוברים על החברה. בזק עסוקה בשנתיים האחרונות בשדרוג הרשת למהירויות גבוהות (NGN). מדי רבעון מוציאה החברה 250-300 מיליון שקל בהשקעות ברכוש קבוע. ברבעון השני היה מדובר ב-27% מההכנסות - השיעור הגבוה בענף.

בזק הגדילה בשנה החולפת את רוחב הפס הממוצע ב-56% - ל-5.3 מגה-ביט לשנייה. בהנחה שהחברה תמשיך להוזיל את החבילות המהירות, קצב הגלישה הממוצע בישראל צפוי לעלות מהר יחסית ברבעונים הקרובים.

מבחינת החברה מדובר בתהליך חיובי גם בצד ההכנסות. ההכנסה הממוצעת מקו אינטרנט מסתכמת נב-80 שקל בחודש, לעומת 72 שקל ברבעון המקביל. זה לא מחפה על הירידה החדה בהכנסות מטלפון, אך השקעות אלה מכינות את החברה לתחרות עתידית מכיוון חברת החשמל או חברות סלולר שייכנסו לתחום הקווי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"