הממשלה הספרדית נסוגה והחזירה את הסבסוד לפרויקט של שיכון ובינוי וסאנפלאואר

זאת לאחר שממשלת ספרד הודיעה על החלטתה לבטל את השעיית התעריף המיוחד שלו זוכה החשמל שהן מפיקות

יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון
יורם גביזון

חברת סאנפלאואר, בשליטת רוני בירם וגיל דויטש, וחברת שיכון ובינוי שבשליטת שרי אריסון השקעות, עשויות לבטל בדו"חות הכספיים לרבעון השני או השלישי הפרשה לירידת ערך של פרויקט אולמדה בספרד לייצור חשמל ממקור פוטו-וולטאי, זאת לאחר שממשלת ספרד הודיעה על החלטתה לבטל את השעיית התעריף המיוחד שלו זוכה החשמל שהן מפיקות.

ההחלטה מתייחסת ל-56 מתוך 63 החברות שבאמצעותן מחזיקות סאנפלאואר ושיכון ובינוי (50% לכל אחת) בפרויקט אולמדה, אולם שתי החברות מניחות כי גם 7 החברות הנותרות יקבלו הודעה דומה בשל העובדה שהנתונים העובדתיים זהים בעיקרם לכל 63 החברות.

על פי הערכות, ההחלטה על ביטול השעיית התעריף המיוחד נבעה מהעובדה ש-90% מיצרני החשמל מאנרגיה מתחדשת איימו לתבוע את ממשלת ספרד.

סאנפלאואר ושיכון ובינוי הפרישו כל אחת 16 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2011 לאחר שהוועדה הלאומית לאנרגיה בספרד החליטה ב-5 במאי להשעות את התעריף המיוחד שמשולם לפרויקט אולמידה, בנימוק שאינו עומד בתנאים המזכים לקבלת תעריף של 47 יורוסנט לקילוואט שעה, בניכוי ירידה שנתית של 0.25 עד 0.50.

פרויקט אולמדה הוקם בהשקעה של 50 מיליון יורו באתר Cuenca, ממוקם 150 ק"מ ממדריד וכולל 63 מתקנים בהספק של 6 מגה- ואט. הפרויקט חובר לרשת החשמל בספטמבר 2008 והניב הכנסות של 4.8 מיליון יורו, רווח תפעולי תזרימי של 4.3 מיליון יורו ותשואה של 10.23%.

העילה הרשמית לביטול התעריף המיוחד שניתן לחברות בפרויקט אולמדה היתה שהפרויקט לא הושלם עד לספטמבר 2008, המועד האחרון לזכאות לתעריף המיוחד, אולם נראה שברקע ההחלטה היה המשבר התקציבי בספרד והעובדה שמדיניות הסבסוד הניבה קפיצה בכושר הייצור של חשמל מאנרגיה פוטו וולטאית ולעול תקציבי שלא נצפה על ידי הממשלה ולא גולגל על חשבון החשמל של הצרכנים.

השעיית התעריף המיוחד אילצה את שיכון ובינוי וסאנפלאואר למכור את החשמל שייצור במחיר השווה לעלות הייצור של אנרגיה קונבנציונלית -5 יורסנט לקיל-ווט שעה, והיתה עלולה לגרום לצורך בביצוע הפרשה של 38 מיליון יורו בגין יתרת ההשקעה בפרויקט. הפרשה כזו היתה מוחקת 33% מהונה העצמי של סאנפלאואר.

רוני בירם, יו"ר סאנפלאואר, אמר שההחלטה מחזקת את החלטתה של סאנפלאואר להרחיב את פעילותה של החברה ולהיכנס לסוגים נוספים של אנרגיות מתחדשות כמו אנרגית רוח. הוא העריך שהחברה תדווח ברבעון השלישי של 2011 על הכנסות מכושר ייצור כולל של 42 מגהווט, 22 מגהווט מהם באיטליה, 8 מגהווט בספרד ו-1 מגהווט בישראל.

כתבות מומלצות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"