בנק ישראל והאוצר לחצו - והדיון בהפיכת הדואר לבנק חברתי נדחה

בבנק ישראל מתנגדים לרעיון של בנק חברתי בבעלות ממשלתית מחשש כי הבנק יסבסד פעילויות לא רווחיות של חברת הדואר ויסבסד אוכלוסיות

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

בשל לחץ שהפעיל בנק ישראל ומשרד האוצר, טיוטת תיקון חוק הדואר לא עלתה היום לדיון והצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה. שר התקשורת תיכנן להעלות לדיון את תיקון החוק שנועד לאפשר לבנק הדואר להרחיב את השירותים הפיננסיים המוענקים בסניפי הדואר ולמעשה להפוך את בנק הדואר (חברת בת של דואר ישראל) לבנק חברתי שיפנה לקהל סוציו אקונומי נמוך.

הצעת תיקון חוק בנק הדואר נועדה לאפשר לבנק הדואר להקים תשתית ארגונית עצמאית (הכוללת כ"א מתאים, ידע, מערכות מידע והון עצמי) שבסופו של דבר, בתום הליך שצפוי לארוך מספר שנים, יוכל בנק הדואר לניהול בנק מסחרי עצמאי.

במהלך השבוע ינסה שר התקשורת להגיע להבנות בנושא עם בנק ישראל ומשרד האוצר. בבנק ישראל מתנגדים לרעיון של בנק חברתי בבעלות ממשלתית מחשש כי הבנק יסבסד פעילויות לא רווחיות של חברת הדואר ויסבסד אוכלוסיות. בהסתכלות ארוכת טווח, טוענים בבנק ישראל כי פעילות בנקאית שזה המודל העסקי שלה נועדה מראש לכישלון. מעבר לכך טוענים בבנק ישראל כי חברת הדואר לא ערוכה מבחינה ארגונית, מערכות מחשוב, הון עצמי וידע בנקאי מספק על מנת לנהל פעילות בנקאית.

כיום מתנהלים בבנק הדואר 350 אלף חשבונות בנק ובהם יתרות בהיקף כולל של 1.1 מיליארד שקל. מכיוון שבנק הדואר לא מחזיק ברישיון מבנק ישראל לניהול פעילות בנקאית מסחרית הרי שבנק הדואר אינו רשאי לקבל פקדונות או להעניק הלוואות והכספים המופקדים בחשבונות בנק הדואר "שוכבים" ללא יכולת לקבל ריבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?