האם יצרניות המחשבים האישיים זולות מספיק?

עם תדמית אפרורית, מכפילי רווח חד-ספרתיים וערימות של מזומנים בקופה - מניותיהן של החברות בתעשיית המחשבים האישיים מתחילות לקרוץ לציידי המציאות

גינזבורג עמי
עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גינזבורג עמי
עמי גינזבורג

1,170 - זהו מכפיל הרווח שלפיו נסחרת מניית חברת האינטרנט לינקד-אין (LinkedIn). החברה, המפעילה רשת חברתית למציעי ומחפשי עבודה, עשתה הרבה רעש וכותרות לפני כחודשיים, כשמנייתה זינקה בכ-100% ביום המסחר הראשון בה.

באחרונה, בעקבות הערכות לגבי שורה של הנפקות ענק שמתוכננות בגזרת האינטרנט והרשתות החברתיות, חזרה מניית לינקד-אין לעורר עניין. וקפצה בתוך שלושה שבועות מנייתה בכ-80%.

בשבוע שעבר נסחרה מניית לינקד-אין במחיר של 107 דולר, 140% מעל מחירה בהנפקה. שווי השוק שלה הוא כ-10 מיליארד דולר, לא מעט בשביל חברה שהרוויחה בשנה האחרונה כ-5 מיליון דולר, והשנה אמורה לשוב ולדווח על הפסד.

השווי של לינקד-אין כמעט מחוויר מול אלה שמיוחסים לכוכבות החדשות של תעשיית החלומות באינטרנט כמו זינגה (10-15 מיליארד דולר), גרופון (30 מיליארד דולר) או פייסבוק (60-90 מיליארד דולר).

מול המחירים המנופחים, שלא לומר מופרכים, של חברות האינטרנט הלוהטות ניצבות כיום כמה חברות ענק בעולם המחשבים כמו מיקרוסופט, אינטל ודל מחשבים כשהן נכלמות ומבוישות. גם הן ידעו פעם ימים יפים. גם הן נהנו פעם מהילה מנצחת, מחירים מנופחים ומכפילי רווח שמימיים של 50 ויותר.

ואיפה הן היום? אוי לבושה. מיקרוסופט, פעם ספינת הדגל של ענף הטכנולוגיה האמריקאי, נסחרת במחיר שבו היתה לפני יותר מעשר שנים. החברה, ששולטת עדיין ללא עוררין בתחום מערכות ההפעלה למחשבים אישיים נסחרת לפי מכפיל רווח צנוע של 10 בלבד על רווחיה החזויים ל-2011.

יצרנית המעבדים למחשבים אינטל, ש-2010 היתה השנה הטובה בתולדותיה ושהשנה מצפה לצמיחה דו-ספרתית ברווחיה, נסחרת כיום לפי מכפיל רווח של 9.8 בלבד. דל מחשבים, שבסוף שנות ה-90 נסחרה במכפיל רווח 60, נסחרת גם היא במכפיל חד ספרתי - 8.7 בלבד.

האיום הגדול - הטאבלט

המניות של תעשיית המחשבים האישיים סובלות כמעט כולן מסנטימנט שלילי שרק מחמיר עם הזמן. לסנטימנט השלילי יש כמה סיבות מוצדקות, שחלקן קשורות בתקוות שנכזבו, בציפייה לירידה ברווחים בטווח הקצר ובאיומים שמתפתחים כנגדן לטווח הארוך. אלה איומים משמעותיים, שבחלק מהמקרים יגרמו לשינויים משמעותיים בתעשיית המחשבים כולה.

האיום הראשון והמיידי על התעשייה מגיע מהכלכלה הגלובלית. יצרניות המחשבים, כמו גם חברות הקשורות לתעשיית האלקטרוניקה והמוליכים למחצה (סמיקונדקטורס), רגישות מאוד לשינויים במצב הרוח הכלכלי בעולם. כשהכלכלה נחלשת, הן יהיו בין הראשונות להיפגע.

עדות לחולשה שמתפתחת בשווקים סיפקה באחרונה מיקרון טכנולוג'י, יצרנית שבבי זיכרון למחשבים אישיים. מיקרון החמיצה את תחזיות הרווח ודיווחה על ירידה רבעונית של כ-7% במכירות. בחברה מצפים להמשך חולשה במכירות המחשבים האישיים בהמשך השנה ולירידה בהזמנות מצד הלקוחות. בעקבות האכזבה והנמכת התחזיות מיקרון נסחרת כיום מתחת לשווי ההון העצמי שלה.

בשבוע שעבר הצטרפה לתחזית הקודרת גם חברת ASML ההולנדית, המתמחה בציוד ייצור לתעשיית המוליכים למחצה. "הלקוחות שלנו מעכבים הזמנות בניסיון לבחון מחדש את רמת הביקושים החזויה במהלך 2012", סיפר מנכ"ל ASML, אריק מוריס, בדיווח הרבעוני למשקיעים. מניית ASML נפלה ביום פרסום הדו"חות בכ-7% אף שהרווח של החברה זינק בכ-80% לעומת הרבעון המקביל.

צילום: TheMarker

המספרים אכן רומזים על התמתנות. על פי חברת המחקר גרטנר, מספר המחשבים האישיים שנמכרו ברבעון השני של 2011 היה 85.2 מיליון, גידול של כ-2.3% בלבד לעומת התקופה המקבילה - לעומת תחזית לגידול של כ-6.7%. הנתונים של חברת המחקר IDC היו דומים והצביעו על גידול של כ-2.6%. שיעורי הצמיחה הזעומים נובעים לדברי חברות המחקר מביקושים חלשים בארה"ב ובאירופה. בשווקים המתעוררים באסיה ובאמריקה הלטינית הביקושים ממשיכים להיות גבוהים.

בעוד הענן הכלכלי מכיוון משקי המערב משפיע בעיקר על הטווח הקצר, בטווח הבינוני והארוך מאוים שוק המחשבים על ידי הכוח החדש - מכשירי הטאבלט והטלפונים החכמים. מכשירים אלה, שזוכים בשנה האחרונה לביקוש גובר, מתחילים לשמש עבור רבים כאלטרנטיבה למחשב האישי.

בארבע השנים האחרונות תעשיית המחשבים האישיים דווקא זכתה לעדנה, בעיקר בזכות הירידה המשמעותית במחירי המחשבים הניידים. הגידול במכירות מחשבים ניידים ומחשבי מיני (נטבוקים) סייע למרבית החברות בענף לצמוח ולהגדיל את רווחיהן.

אלא שבשנה האחרונה החלה התמונה להשתנות. ככל שחולף הזמן מתברר שהטאבלטים שמציעות אפל ומתחרותיה עונים על חלק ניכר מהיישומים שנדרשים מהמחשב השולחני הוותיק. הצרכנים כבר לא חייבים מחשב נייד כדי לבדוק מייל, להתעדכן במידע או לגלוש ברשתות החברתיות. אפילו הטלפון הנייד החכם מספיק לשם כך. בעתיד הרחוק יותר, אם תחום הטלוויזיות המחוברות לאינטרנט יתפוס תאוצה, האיומים עשויים להתגבר עוד יותר.

את התוצאות חשות על בשרן חברות הממוקדות בשוק המחשבים האישיים, שהביקוש למוצריהן דועך והולך. לחברה כמו דל מחשבים למשל אין הרבה מה לעשות בנידון. היא לא תוכל לעשות את מה שעשתה IBM ב-2005, כשזנחה את פעילות המחשבים האישיים והתמקדה בשירותי מחשוב לארגונים. סנטימנט שלילי חזק מורגש גם במניית היולט פקארד (HP), היצרנית הגדולה בעולם של מחשבים אישיים. החברה, שניסתה להשתלט על שוק המחשבים האישיים עם רכישתה של קומפאק, נסחרת כיום לפי מכפיל רווח של 7 בלבד.

כריות מזומנים דשנות

למרות התמונה העסקית המאיימת, לא כולם בשוק ההון מספידים את המניות של ענף המחשבים האישיים. משקיעים לא מעטים סבורים שהמניות בתחום סובלות מתמחור נמוך, שכבר מקפל בתוכו את רוב התרחישים העגומים. "מניות ה-PC זולות מכדי שנוכל להתעלם מהן", נכתב בעיתון הפיננסי "בארונ'ס".

בהנחה שחברות המחשבים לא ייעלמו ביום אחד, המחירים אכן נמוכים. בנוסף, חלק ניכר מהחברות נהנות מעודפי מזומנים והיעדר חובות, והן יכולות להגדיל באופן משמעותי את הדיווידנדים שהן מחלקות. אינטל למשל יושבת על עודפי מזומנים של כ-10 מיליארד דולר. מיקרוסופט החזיקה בקופתה בסוף מארס כ-35 מיליארד דולר, ולדל יתרות מזומנים של 7 מיליארד דולר. גם חברות כמו אפלייד מטיריאלז, KLA טנקור ו-ASML נהנות מיתרות מזומנים גבוהות. כשמנכים משווי השוק של החברות את עודפי המזומנים, עולה שהן זולות יותר משמראים מכפילי הרווח והמכירות שלהן.

חלק מהחברות, בעיקר אלה שלא ממוקדות רק במכירת מחשבים או ציוד היקפי, עשויות למצוא לעצמן הזדמנויות חדשות. מיקרון למשל נשענת במידה רבה על מכירות של שבבי זיכרון לתעשיית הסלולר. אפלייד קשורה בטבורה לשוק המחשבים, אבל המכונות שהיא מוכרת מיועדות ליצרני סמיקונדקטורס שמוכרים את מוצריהם לשורה של יצרניות אלקטרוניקה, לרבות יצרני מכשירי סלולר. החברה תוכל לצמוח ולגדול גם אם תעשיית ה-PC תתחיל להתכווץ. דברים דומים אפשר לומר גם על ASML ו-KLA טנקור, שמוכרת ציוד בדיקה ליצרני שבבים.

מיקרוסופט ואינטל תלויות יותר בשוק המחשבים האישיים, אך גם אצלן חלות תזוזות. מיקרוסופט עושה מאמץ גדול לפתח פעילויות נוספות, ובאחרונה חתמה על שיתוף פעולה עם יצרנית הסלולר הדועכת נוקיה. בנוסף היא רקמה עסקה גדולה לרכישת חברת השיחות באינטרנט סקייפ. אינטל, השולטת בשוק השבבים למחשבים, מנסה להתרחב כל הזמן ליישומים נוספים, לרבות שוק הסלולר.

בעולם ההשקעות תמיד ייתכנו הפתעות. בתחילת שנות ה-90 נראה היה שעתידה של HP כבר מאחוריה. החברה, שנסחרה אז במכפיל רווח של 10 והחזיקה בקופתה מיליארד דולר במזומן, נראתה מנומנמת למדי בהשוואה לכוכבות הטכנולוגיה החדשות. בעשור שלאחר מכן היא הוציאה לשוק את מדפסת הלייזר, התרחבה לשוקי התקשורת והדפוס הדיגיטלי והחלה להיכנס לתחום המחשבים האישיים. בסוף שנות ה-90 היא פיצלה החוצה את עסקי התקשורת באמצעות הנפקתה של חברת אג'ילנט. בינתיים הצליחה מנייתה להכפיל את ערכה כמעט פי 10.

תעשיית המחשבים האישיים ניצבת בפני איומים, אך לא תיעלם בבת אחת. השווקים המתעוררים עדיין מייצרים ביקושים רבים, ולחברות יש עוד מספיק זמן כדי להיערך ולבנות לעצמן תחומי פעילות צומחים חדשים. המחירים שבהן הן נסחרות עשויים להתאים למשקיעים נועזים בעלי אורך נשימה שמוכנים לקחת סיכון. מי מהמניות האלה תצליח להפוך גם להשקעה מנצחת בעוד חמש או עשר שנים? רק העתיד יגלה זאת.

-

סנטימנט שלילי

כינוי להתרחקות הדרגתית של משקיעים ממניות בתעשייה מסוימת שהעניין בהן דועך עקב ציפיות לשינוי לרעה בתואצתיהן העסקיות

צילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה