באוצר שכחו לקרוא את תנאי המכרז - ומשה אשר ימונה למנהל רשות המסים

שר האוצר יובל שטייניץ רצה למנות את משה טרי לתפקיד מנהל רשות המסים, אך תקנות המכרז לא איפשרו זאת

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

>> 1. הסאגה נראה כי שלשום בלילה הסתיימה סאגת המינוי של מנהל רשות המסים הבא. ועדת האיתור, בראשות מנכ"ל משרד האוצר חיים שני, התכנסה בבהילות בשעת לילה מאוחרת והחליטה להמליץ לשר האוצר, יובל שטייניץ, למנות את משה אשר לתפקיד מנהל הרשות הבא.

לפי כל הסימנים שר האוצר יאשר את המינוי, ובעקבותיו ילכו גם ועדת המינויים הבכירים בשירות המדינה וגם הממשלה - ואשר יהיה למנהל הרביעי בהיסטוריה הלא ארוכה, אבל מלאת המהמורות של רשות המסים.

2. התהפוכות

מינוי מנהל חדש לרשות המסים עבר תהפוכות רבות. מנהל הרשות הנוכחי, יהודה נסרדישי, סיים בסוף אפריל קדנציה של ארבע שנים ו-45 שנות שירות במס הכנסה ובהמשך ברשות המסים. הוא הודיע לשטייניץ, כחצי שנה לפני המועד החוקי לסיום כהונתו על כוונתו לפרוש.

יהודה נסרדישי

ואולם שר האוצר התמהמה. רק כעבור כמה חודשים הקים ועדת איתור למנהל רשות המסים הבא. בראש הוועדה עמד שני, וחבריה היו דוד ברודט, יו"ר בנק לאומי; אודי פראוור בכיר במשרד ראש הממשלה; אבי ליכט, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה; וד"ר צילי דגן מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר אילן.

הוועדה, כמו גופים דומים בעידן הממשלה הקודמת, ביזבזה זמן רב בחיפוש מנהל לרשות המסים במגזר העסקי (משרדי רו"ח ועו"ד גדולים). בינתיים נאלץ שטייניץ להתחנן פעמיים, אצל נסרדישי, כי יסכים להארכת כהונתו.

כשהוועדה כבר כמעט עמדה להרים ידיים, היתה לשר האוצר הארה. הוא נסע לפני כשבוע וחצי לביתו של משה טרי ברחובות, לשעבר מנהל הרשות לניירות ערך, הפעיל עליו ועל אשתו לחצים ושיכנע אותו לקבל על עצמו את תפקיד מנהל רשות המסים.

באוצר היה מי שהסביר כי טרי נחשב מנהיג, המכיר את המערכת הממשלתית ואת מערכת המס - ולכן מדובר במינוי ראוי.

הצרה שמרוב להיטות לשכנע את טרי, שטייניץ, שני ואנשיהם שכחו לקרוא את תנאי המכרז לתפקיד מנהל רשות המסים - הדורשים 10 שנות ניסיון מוכח בנושאי מס. מי שכן קרא את תנאי המכרז, היתה הוועדה למינויים בכירים בשרות המדינה. לטרי אין ניסיון כזה. מועמד שר האוצר וועדת האיתור של האוצר, נפל. לא עזרו כל לחצי האוצר.

האוצר, שספג השבוע ביקורת על מינוי המנהל החדש של אגף התקציבים, חשש כי ידיעה בעיתוני יום חמישי על נפילת המינוי של טרי, שתתפרס על כל סוף השבוע, תפגע מאוד ביוקרת המשרד ובעיקר ביוקרת העומדים בראשו. וזאת אחרי שביום רביעי הצביעה כל הכנסת נגד שר האוצר, בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים.

כדי למנוע פגיעה נוספת בשטייניץ ובמשרדו כונסה ביום רביעי בלילה ועדת האיתור בבהילות, כדי לבחור מועמד ראוי לראש רשות המסים במקום טרי. הפעם הוחלט ללכת על מועמד בטוח, מבית, מרשות המסים. בפני ועדת שני הונחו שמות של שלושה מועמדים, מירי סביון, פקידת שומה כפר סבא; דורון ארבלי, מנהל המכס; ומשה אשר, שנבחר לתפקיד.

3. המנהל הבא

אשר, 46, רואה חשבון ועורך דין בהשכלתו, גדל ברשות המסים. את דרכו ברשות הוא התחיל כמפקח מס בפתח תקוה לפני כ-20 שנה. הוא גר במבשרת ירושלים. נשוי ואב לשניים. אשר שימש במשך שש שנים יועץ מקצועי לשלושה ראשי מערכות מס - יוני קפלן וטלי ירון, נציבי מס הכנסה ולאיתן רוב, המנהל הראשון של רשות המסים. בחמש השנים האחרונות היה פקיד שומה למפעלים גדולים (פשמ"ג) באזור המרכז - אחד התפקידים החשובים במערך המס.

אשר טיפל בגביית המסים מרוב הקבוצות החזקות והגדולות במשק, כולל מפעלי התעשייה הגדולים בישראל (למעט בחיפה ובירושלים), בנקים, חברות ביטוח. בהיסטוריה של אשר ברשות המסים גם עבודה בלשכת המשפטית בנציבות מס הכנסה, ומנהל המחלקה המקצועית בחטיבה המקצועית ברשות המסים.

משה אשר

משה אשר אינו מוכר לציבור בישראל. הוא מייצג את הדור החדש ברשות המסים: מסור מאוד לתפקיד, עם ניסיון לא מבוטל, הן בתפקידי מטה והן בתפקידי שטח. היתרון של אשר על כל מועמד אחר טמון בכך שהוא מכיר את המערכת לפני ולפנים, ואינו זקוק ליום אחד של חסד.

אשר יצטרך לדעת להתמודד לא רק עם השטח. הפרשיות ברשות המסים בשנים האחרונות הוכיחו שזה לא פשוט, אלא גם עם הלחצים של הדרג הפוליטי, החל בראש הממשלה, דרך שר האוצר ומנכ"ל האוצר, וכלה באחרון הח"כים. עם סוג כזה של לחצים הוא לא התמודד עד כה.

4. הוועדים

ביומיום יצטרך אשר להתמודד עם שני ועדי העובדים ברשות המסים, המייצגים 5,200 עובדים - רובם המכריע עובדים מקצועיים. כמנהל אסור לו לבצע שגיאות, אסור לו לגלות סימני חולשה, גם לא ביומו הראשון בתפקיד. רשות המסים הוא גוף ענק, האחראי על גביית המסים הישירים והעקיפים במדינת ישראל. גבייה גבוהה יותר של מסים מאפשרת למדינה לבנות תקציב נדיב יותר, עם רמת הוצאות גבוהה יותר לרווחת תושבי המדינה.

הרשות מורכבת משני גופים היסטוריים גדולים - מס הכנסה ומיסוי מקרקעין, האחראים על גביית המס הישיר - ומע"מ ומכס, האחראים על גביית המס העקיף. רשות המסים הוקמה, על פי החלטת ממשלה מספטמבר 2003 כדי לאחד את שני אגפי המסים. הרשות החלה לפעול כגוף אחד בספטמבר 2004. בפועל, לבד מגופי המטה של שני אגפי המסים שאוחדו, גם אם בערבון מוגבל, מס הכנסה ומיסוי מקרקעין מחד, מע"מ ומכס מאידך, ממשיכים לפעול בשטח כשני גופים נפרדים. אחת המשימות החשובות של אשר תהיה להביא לאינטגרציה בין שני הגופים, קודם כל לטובת אזרחי ישראל ואחרי כן לטובת המערכת עצמה.

אשר הוביל וניהל בשנים האחרונות, לצד תפקידו כפשמ"ג, ועדות מרכזיות שונות בנושאי מס, כמו ועדת מיסוי נאמנויות, ועדת תוכנית המסים הרב-שנתית (תיקון 147 לפקודת מס הכנסה), ועדת קרנות הריפ (השקעה במקרקעין), ועדה לטיפול בתכנוני מס אגרסיביים, ועדת האיגוח, ועדת הפרה-רולינג במס הכנסה, ועדות נוספות. בתקופה האחרונה משמש חבר ועדה מוביל לבחינת השלכות כללי המס הבינלאומיים החדשים על מערכת המס (ועדת ה-IFRS).

5.מינוי פנימי

יש כמובן חשיבות רבה לעובדה כי מנהל רשות המסים הוא מינוי פנימי, ולא חיצוני מוצנח, עם קשרים פוליטיים. יש בכך מסר חשוב לעובדי מערכת המס.

בתגובה על החלטת ועדת האיתור אמר אתמול מעסיקו לשעבר של אשר, יוני קפלן כי "משה אשר הוא איש עם ערכיות גבוהה, מחויבות גדולה למערכת המס. הוא בעל ניסיון עשיר בעבודת שדה ומטה, איש מקצוע מהשורה הראשונה. אשר הוכיח את עצמו גם כפשמ"ג וגם כמנהל המחלקה המקצועית. אני משוכנע שהניסיון שצבר גם בעבודת מטה וגם בעבודת שדה יאפשרו לו להתחיל מיד בעבודה ולגשת לנושאים החשובים ביותר".

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים