בלעדי |

חברת החשמל מנהלת מגעים עם הבנקים להלוואה של מיליארד שקל

החברה דיווחה כי ההוצאות הנוספות בשל השיבושים באספקת הגז ממצרים עשויות להגיע ל-3.5 מיליארד שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

>> חברת החשמל מנהלת בימים אלה מכרז לנטילת הלוואה בסך מיליארד שקל מהבנקים בישראל. מדובר בפתיחת ערוץ לגיוס הון מהיר, לנוכח ההתפתחויות בשוק הגז הטבעי שעשויות לדרוש מהחברה רכש סולר בכמויות גדולות מהחזוי. גיוס זה עדיין ממתין לאישור דירקטוריון החברה.

אם ימומש, יהיה זה הגיוס הראשון שמבצעת החברה מול הבנקים בישראל זה שנתיים. חברת החשמל דיווחה אתמול לבורסה כי כפועל יוצא מהשיבושים המתמשכים באספקת הגז ממצרים, תידרש החברה לשאת בנטל תזרימי משמעותי, שצפוי להסתכם בתוספת של 3-3.5 מיליארד שקל בגין רכישת הדלקים החלופיים - מעבר לתקציב שתוכנן ל-2011. בחברה הודיעו כי הם צופים קשיים במימון העלות הנוספת ממקורותיה העצמיים של החברה בלבד, והוסיפו כי גם אם תאושר העלאת תעריף החשמל לשם כך, לא תוכל החברה לשאת במימון המיידי הנדרש לרכש הסולר כבר כעת.

במקביל, מתכוונת חברת החשמל להשלים לצורך רכש סולר בזמן הקרוב גיוס של כ-400 מיליון שקל בהנפקת אג"ח למשקיעים מוסדיים. בחודש שעבר יצאה חברת החשמל לגיוס של 1.4 מיליארד שקל בהנפקת אג"ח בשוק ההון המקומי, אך החליטה לממש ביקושים של מיליארד שקל בלבד. האג"ח, שסווגו בידי חברת מדרוג בדירוג Aa2 עם אופק שלילי, נשאו במח"מ (משך חיים ממוצע) של שמונה שנים ונסגרו בריבית של 4.8%. מדובר בהרחבת סדרת אג"ח (2022) שבמסגרתה גייסה החברה בינואר 2.5 מיליארד שקל מתוך מסגרת של 4 מיליארד שקל שאושרה לחברה בידי הדירקטוריון.

לפי החלטת הממשלה, אמורה החברה לנצל 3.5 מיליארד שקל מסכום הגיוסים הכולל למטרות החזר חוב ופיתוח, והיא תוכל לעשות שימוש רק ב-500 מיליון שקל לצרכים אחרים. החברה כבר פנתה למשרד התשתיות בבקשה להתיר גיוס זה לצורך רכש הסולר בקיץ.

במקביל, מבקשת החברה מרשות החשמל לעשות שימוש עבור רכש הסולר ב-700 מיליון שקל הנדרשים למימון השלב השני בתוכנית החירום למשק החשמל. מדובר בכספים עודפים שגבתה החברה מהציבור בשנה האחרונה בעקבות הוזלת סל הדלקים שלה (עם כניסת הגז הטבעי הזול יחסית). כספים אלה, בסך כ-2 מיליארד שקל, אמורים לחזור לציבור צרכני החשמל באמצעות הוזלה חדה של תעריף החשמל - ואולם באוצר הציעו לעשות בו שימוש למימון תוכנית החירום, תוך פריסת ההחזר לציבור ל-15 שנה.

בדיון שנערך שלשום בוועדת הכלכלה של הכנסת, אמר יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל כי תוספת העלות שחברת החשמל תידרש לשאת בה במציאות שבה נעדר הגז המצרי כליל - תהיה 3.7 מיליארד שקל. אם הגז המצרי יזרום בנפח ממוצע של 20%, תסתכם העלות העודפת של רכש הסולר והמזוט ב-2.9 מיליארד שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות