אילן בן-דב, מולטי מיליונר, מבקש תספורת של 50% בהסדר החוב של טאו

(עדכון) טאו, בשליטת אילן בן דב, הפסידה בשלוש שנים האחרונות כ-734.5 מיליון שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אילן בן-דב מציע לבעלי האג"ח מסדרות ב' ו ג' של טאו שהיקפן מגיע לכ-400 מיליון שקל ערך נקוב, להמיר את מלוא החוב כלפיהם תמורת 25% מהון המניות של טאו, שתהפוך לחברה חדשה לאחר השינויים שיחולו בה עם ההסדר. בעלי האג"ח של טאו לא התלהבו מההצעה, והאג"ח צנחו היום בעד כ-7.5%, בעוד בעלי המניות של טאו קיבלו את הצעה בהתלהבות רבה יותר, ומניית טאו זינקה בכ 18%.

מדוע טאו במתכונתה החדשה הלהיבה את בעלי המניות? לפי ההצעה, בן דב יצוק כ- 50% מהון מהון המניות של סאני אלקטרוניקה הציבורית, הנמצאת בשליטתו, אל תוך טאו. בן-דב מחזיק כיום 70% מסאני, ולפיכך, אחזקתו הישירה בה תרד בעקבות ההסדר לכ 20%.

לאחר העברת המניות, האחזקת האפקטיווית של טאו בסאני תהיה 64%. אחזקה זו תכלול 50% ממניות סאני שיועברו במסגרת ההסדר, כ 7.5% ממניות סאני המוחזקות כיום בידי טאו, וכ 7% מניות של סאני המוחזקות ע"י סאני עצמה שהן, למעשה, מעין מניות "רדומות", שאותן ניתן לצורך העניין למחוק, ובכך להקטין את הון המניות של סאני ולהגדיל את שיעור האחזקה האפקטיווי של טאו החדשה בסאני (צעד זה לא נעשה עד כה בשל שיקולי מס).

הצעה של בן-דב תלויה באישור בעלי האג"ח ב' ו ג' של טאו, באישור האסיפה הכללית של בעלי המניות של טאו ובאישור הגופים הממנים את טאו. כמו כן, הצעד כרוך בביטול ערבויות של בן-דב לטאו ובביטול אופציית המכר (PUT) של טאו למכור לבן-דב מניות של סאני ב-50 מיליון שקל. סאני אלקטרוניקה נסחרת לפי שווי שוק של כ-1.1 מיליארד שקל ומחזיקה בכ-80% מהון המניות של סקיילקס הנסחרת לפי שווי שוק של כ-1.4 מיליארד שקל.

סקיילקס מחזיקה בנכס העיקרי של קבוצת בן-דב, חברת הסלולר פרטנר (44.5%), הנסחרת לפי שווי שוק של כ-8.5 מיליארד שקל. כמו כן סקיילקס מחזיקה בפעילות שיווק ומכירה של מכשירי הסלולר של סמסונג בישראל.

אילן בן דבצילום: עופר וקנין

חשיפה לפירמידה

כיצד ניתן לתמחר את ההצעה של בן-דב ולראות אם גלומה בה "תספורת"? הדבר תלוי אם חישוב החבילה המוצעת נעשה לפי שווי שוק או לפי הערכות שווי שתציג טאו לסאני, תוך התחשבות בפרמיית שליטה המגולמת באחזקה בנכס כמו סאני.

בהסדר החוב המוצע בן-דב אינו מכניס את היד לכיס, אלא מעביר נכסים לתוך טאו ויורד מאחזקה בשרשור בפרטנר מכ-26% לכ-21%. עם זאת, בן-דב מגדיל את החשיפה של הציבור לפירמידה העסקית שלו.

אחזקה של טאו החדשה בסאני (כ-64%) גוזרת לה שווי שוק של כ-700 מיליון שקל. נוסף על כך, לטאו ישנן כיום אחזקות סחירות במניות של חברות כמו מבני תעשייה, מטעי הדר, חברות בת"א 100, וכמו כן אחזקות לא סחירות. שווי שוק של אחזקות אלה בניכוי החוב לבנק לאומי ולבעלי האג"ח מסדרה א' נאמד בכ-70-100 מיליון שקל.

כלומר, בעלי האג"ח יקבלו כ-25% מחבילה ששווי שוק שלה נאמד בכ-800 מיליון שקל. במלים אחרות: תמורת המרת חוב של כ-400 מיליון שקל, הם מקבלים חבילה בשווי של כ-200 מיליון שקל - משמע כ-50 אגורות לכל שקל ערך נקוב, המשקפת תספורת של כ- 50%. חישוב זה אינו מביא בחשבון את העובדה שהפירעון הגדול של אג"ח ב' יגיע בעוד יותר משנתיים. בשוק העריכו אתמול כי ייתכן שבמונחי שווי שוק מדובר ב"תספורת" גבוהה יותר.

האחזקות לפני הסדר החוב

מהו השווי האמיתי של סאני?

מקורבים לבן-דב אומרים כי השווי הכלכלי האמיתי של סאני אינו כ-36 שקל למניה, כפי שהיא נסחרת כיום, אלא גבוה בהרבה ועשוי להגיע, תחת הנחות סבירות, לאזור ה-55-70 שקל למניה.לפיכך, לדבריהם, בעלי האג"ח עתידים לראות בעוד כמה שנים את מלוא החוב בחזרה.

כיצד ניתן לגזור שווי זה? באמצעות גזירת השווי לסאני תוך שימוש במודל השווי הנכסי (NAV). חישוב מבוסס על שווי הנכסי של סקיילקס. שווי המניות של פרטנר (45%) שבידי סקיילקס נאמד ב-3.8 מיליארד שקל, לא כולל פרמיית שליטה של כ 10%-20% כלומר, לפחות כ-400 מיליון שקל נוספים, אך למעשה השליטה היא של בן דב ולא של בעלי האג"ח.

כך בתוספת שווי מוערך של כ 800 מיליון שקל לפעילות סמסונג (המבוססת על מכפיל רווח הנגזר מרווח שנתי של 150 200 מיליון שקל) ובניכוי חוב פיננסי של כ-2.4 מיליארד שקל שוויה של סקיילקס נאמד ב-2.6 מיליארד שקל.

חלקה של סאני בסקיילקס (80%) נאמד ב 2.1 מיליארד שקל, חלקה של טאו החדשה בסאני (64%), בניכוי החוב הפיננסי של סאני (כ 100 מיליון שקל), נאמד ב-1.2-1.3 מיליארד שקל, וחלקם של בעלי האג"ח נאמד ב-300 מיליון שקל. בתוספת נכסים עודפים הנמצאים כיום בידי טאו, ניתן להגיע למלוא ערך החוב של כ-400 מיליון שקל.

האחזקות לאחר הסדר החוב

מנכ"ל טאו תשואות, יוסי ארד אמר אתמול בתגובה: "בעקבות המהלך תהפוך טאו לחברה בעלת שווי של יותר ממיליארד שקל וללא התחייבויות, כשבסוף התהליך, בעלי האג"ח יהיו בעלי מניות של חברה חזקה ובעלת נכסים משמעותיים. מדובר במהלך חסר תקדים של בעל שליטה המזרים נכסים בהיקף של מיליארד שקל ומעמיד בסוף התהליך חברה יציבה בעלת אופק וחזון שמיטיבה עם בעלי האג"ח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?