התיירים מגיעים לבולגריה אך המשקיעים חוששים מכלכלה אפורה

למדינה חוב נמוך, כוח אדם משכיל ומיקום שמסייע לתיירות וליצוא, אך חוסר הנכונות של השלטון להיאבק בשחיתות פוגע בצמיחה שלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ההיסטוריה המודרנית של בולגריה כוללת שתי טעויות גורליות. בולגריה השתתפה בשתי מלחמות העולם במחנה המפסיד - מה שגרם בסופו של דבר לכיבושה על ידי הכוחות הסובייטיים והפיכתה למדינה קומוניסטית.

ב-1990 השתחררה בולגריה מהשלטון הקומוניסטי, קיבלה חוקה חדשה וערכה בחירות. ואולם השינויים לא הניבו פירות כלכליים. עד סוף שנות ה-90 נותרה איכות החיים במדינה ברמה נמוכה מבתקופה הסובייטית.

רפורמות שהונהגו בסוף שנות ה-90 האיצו את הצמיחה, וב-2004-2008 היה שיעורה השנתי הממוצע 6%. הצמיחה הובלה על ידי השקעות זרות שהחלו לזרום לבולגריה לקראת הצטרפותה לאיחוד האירופי ב-2007, אך גם על ידי הצריכה הפרטית.

המשבר הגלובלי קטע את מומנטום הצמיחה שלה, וב-2009 התכווץ התמ"ג של בולגריה ב-5%. היקף השקעות הישירות הזרות במדינה צנח - מ-9 מיליארד יורו ב-2007 ל-1.6 מיליארד יורו ב-2010. שיעור האבטלה החל לעלות, והגיע בשיאו ל-11.2%, לעומת 4.6% ערב המשבר.

ב-2010 התאושש מגזר היצוא, אך הכלכלה לא הצליחה לרשום צמיחה משמעותית - בעיקר בשל חולשה בהיקפי האשראי ובצריכה הפרטית. הצמיחה חזרה לתחום החיובי במחצית השנייה של 2010, וברבעון הראשון של 2011 נרשמה צמיחה נאותה של 3.4% בחישוב שנתי, שהובלה על ידי היצוא.

הממשלה הבולגרית צופה צמיחה של 3.6% ב-2011, אך מרבית האנליסטים חוזים צמיחה נמוכה יותר - 2.8%-3.3% - בשל הסיכונים הטמונים בהחרפת משבר החובות האירופי ובהמשך עליית מחירי האנרגיה.

הצד הטוב של המשבר

המשבר אמנם פגע בבולגריה, אך הוא גם סייע לתקן נקודות של חוסר איזון. הגירעון בחשבון השוטף הצטמצם מ-25% מהתמ"ג ב-2007 ל-1% ב-2010 כתוצאה מנפילה גדולה בהרבה יותר בביקושים הפנימיים מבביקושים החיצוניים ליצוא הבולגרי.

בשונה מהמאזנים החיצוניים, מצבו של תקציב ממשלת בולגריה נראה טוב בהרבה ממרבית שכנותיה, ומאז 2000 הוא היה בגירעון קטן או אף בעודף. בעשור האחרון דבקו הממשלות בבולגריה בניהול תקציבי איתן, והממשלה הנוכחית ממשיכה בקו זה.

במשך המשבר העולמי עלו הוצאות הממשלה והכנסותיה ירדו, כך ש-2010 נסגרה עם גירעון תקציבי של .3.9%, אך בארבעת החודשים הראשונים של 2011 הסתכם הגירעון ב-0.7% בלבד. זאת, הודות להאצת הצמיחה, שהיטיבה עם תקבולי המסים, ולצמצום הוצאות הממשלה. התחזית היא שהשנה יירד הגירעון אל מתחת ל-3%. החוב הממשלתי של בולגריה הוא 16.2% מהתמ"ג, והוא הנמוך מבין אלה של כלכלות האיחוד האירופי, פרט לזה של לאסטוניה.

במאי רשמה בולגריה את שיעור האבטלה הנמוך מאז 2009 - 8.9%. לעומת זאת האינפלציה צפויה להמשיך ולהדאיג את קובעי המדיניות, וצפויה להגיע בחודשים הקרובים ל-6%, כשהירידה לרמה סבירה יותר של 4% צפויה רק לקראת סוף השנה.

החקלאות הבולגרית אחראית ל-6% בלבד מהכלכלה, בעוד התעשייה תורמת 30%. בולגריה אינה מעצמת סחורות, אך יש לה אוצרות טבע - בוקסיט, נחושת, עופרת, ומינרלים אחרים, ומרבצים קטנים של ברזל, זהב, כסף, אורניום.

מגזרי התעשייה העיקריים כוללים כרייה של מינרלים ומתכות, וכן אלקטרוניקה, כימיה, ייצור תעשייתי כבד וזיקוק. התעשייה הקלה כוללת טקסטיל, עיבוד מזון וטבק. תעשיית האנרגיה המפותחת ומיקומה של בולגריה בלב אירופה הופכים אותה למרכז חשוב בתחום זה. בנוסף לזיקוק הדלקים, בולגריה גם מייצרת חשמל בתחנות כוח גרעיניות ומאנרגיית רוח ושמש.

המדינה מייצאת מוצרי הנעלה והלבשה, מכונות וציוד, דלקים ומוצרי ברזל ופלדה. שוקי היצוא העיקריים שלה הם האיחוד האירופי (בייחוד גרמניה), וכן טורקיה ורומניה. הייבוא כולל מתכות, מחצבים, כימיקלים, חומרי גלם, דלקים, מכונות וציוד שאותם היא מייבאת מרוסיה, אוקראינה, מדינות איחוד האירופי, רומניה וטורקיה.

היסטורית, בולגריה מתגאה בסטנדרטים גבוהים של השכלה, שאמנם נפגעו מתת-השקעה לאחר נפילת השלטון הקומוניסטי, אך נותרו גבוהים ביחס למדינות מתפתחות רבות אחרות. תחומי ההתמחות המפותחים ביותר הם פיסיקה, מתמטיקה, מדעי המחשב, אלקטרוניקה והנדסה - שהופכים את בולגריה ליעד חשוב למיקור חוץ של חברות בינלאומיות. לבולגריה מסורת מדעית חזקה בתחום הגרעיני, וכן בתחומי האסטרונומיה והמחקר הרפואי.

התיירות תומכת במגזר השירותים, שהוא החשוב ביותר בכלכלה - ותופס 64% ממנה. ענף התיירות משחק תפקיד מפתח מאז תחילת שנות ה-2000, עם הפיכתה של המדינה ליעד פופולרי לא רק בקרב תושבי מזרח אירופה וברית המועצות שהגיעו לחופיה זה עשורים, אלא גם בקרב תיירים ממדינות המערב. הערים ההיסטוריות, התרבות העשירה, היערות הקסומים, החופים הזהובים של הים השחור ואתרי הסקי, בצירוף תשתיות מפותחות ומחירים נמוכים יחסית ליעדים אחרים מושכים לבולגריה מיליוני מבקרים מדי שנה.

המגזר הפיננסי הבולגרי עבר בשנים האחרונות רפורמה מקיפה. משטר המטבע של בולגריה, שמבוסס על הצמדת המטבע (לב) ליורו, מספק את היציבות הדרושה לפעילות תקינה של המערכת הפיננסית, אך, הביקושים הפנימיים החלשים ממשיכים לפגוע באיכות הנכסים של מערכת הבנקאות. מצד שני, הבנקים נהנים מנזילות גבוהה, שמספקת הגנה נגד זעזועים.

רק יוון יותר מושחתת

אחת הבעיות הקשות ביותר של בולגריה היא השחיתות. על פי ארגון Transparency International, המודד את נפיצות השחיתות בעולם, בולגריה דורגה כמדינה המושחתת באירופה פרט ליוון.

הטיפול בשחיתות ובפשע המאורגן היה אמור להיות תנאי מפתח להצטרפות לאיחוד האירופי, אך למרות הדיווח הנלהב על מלחמה בשחיתות, נראה שהמצב לא השתנה באופן מהותי מאז 2007. היחס של הרשויות לבעיה לא נראה רציני. כך, לדוגמה, במאי עורר שר הכלכלה הבולגרי סערה תקשורתית כשאמר כי הכלכלה האפורה מסייעת לצמיחה.

על פי נתוני הארגון הבולגרי Association of Industrial Capital, הכלכלה האפורה - בעיקר תשלום שכר ללא דיווח, הלנת זכויות עובדים, התחמקות ממסים, הברחות, דיווח חשבונאי כוזב ופגיעה בתחרות הוגנת - הגיעה ב-2010 להיקף של כ-40% מסך הפעילות העסקית במשק. בשל השחיתות, האיחוד האירופי הקפיא פעמים רבות את העברת כספי המימון המגיעים לבולגריה כחלק מהסכם ההצטרפות, עניין רגיש עבור המדינה עם ההכנסה לנפש הנמוכה ביותר באיחוד - 44% מהממוצע בקרב המדינות.

בולגריה עצמה מתקשה לקלוט את כספי המימון בצורה יעילה בשל הביורוקרטיה והשחיתות. בשל בעיית השחיתות גם סירב האיחוד האירופי לכלול את בולגריה ורומניה בהסכם שנגן (שיוצר אזור אירופי ללא גבולות בין מדינות ועם מעבר חופשי של אנשים ביניהן).

הבורסה בבולגריה

הבורסה של בולגריה פועלת בבירה סופיה מ-1997. לממשלת בולגריה אחזקות של 50% בבורסת סופיה, והיא מתכוונת להוציאה למכירה עד סוף 2011, כנראה לאחת החברות המפעילות של הבורסות באירופה.

שוויו של שוק המניות הוא כ-8 מיליארד דולר, או 15% מהתמ"ג. המדד העיקרי של הבורסה בסופיה הוא Sofix, הכולל את מניותיהן של 15 החברות הנסחרות ביותר בבורסה. ב-2010 רשם המדד עלייה של 2.7% בלבד, לעומת 19% שהניב מדד שוקי הספר MSCI Frontier Market. במחצית הראשונה של השנה הניב המדד תשואה של 14.7%. ב-12 החודשים האחרונים הניב המדד תשואה של 11.6%, ומאז השפל בשווקים בפברואר 2009 הוא עלה ב-57%.

המשקיעים יכולים להיחשף לבולגריה דרך קרנות זרות המתמקדות במזרח אירופה, דרך קרנות מקומיות כמו Growth DSK או באמצעות תעודת הסל של RBS הנסחרת בשווייץ ועוקבת אחר מדד Sofix.

-

ארז ברית הוא מנכ"ל בית ההשקעות טנדם קפיטל. יוליה ויימן היא אנליסטית מאקרו לשווקים גלובליים. אין לראות בכתבה המלצה הזמנה לבצע רכישה או השקעות ו/או פעולות או עסקות כלשהן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות