מנכ"ל אדומים: "השקעה בפרויקט סולארי מניבה תשואה של 15% על ההון העצמי - באפס סיכון"

ביום רביעי השלימה חברת האנרגיה הסולארית אדומים גיוס של 31 מיליון שקל בהנפקת מניות ואופציות

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

>> חברת האנרגיה הסולארית אדומים ביצעה בחודשיים האחרונים רכישות ועסקות עם חברות סולאריות בהיקף כולל של 120 מיליון שקל - כך עולה מדיווחי החברה.

מדובר בעסקה לרכישת 50% ממניות גרין ריי (GreenRay) הפרטית מידי ברימאג דיגיטל הציבורית תמורת 15 מיליון שקל, בהסכם עם חברת ערבה פאוור לרכישת 80% מארבע מערכות סולאריות בכ-75 מיליון שקל, ובעסקות עם חברות נוספות, בהן גדות סולאר וסולאיר ישראל, לרכישת מערכות סולאריות בעלות כוללת של כ-30 מיליון שקל.

עד לפני כמה שנים אדומים היתה שלד בורסאי שנשלט בידי חברת אמיליה פיתוח של עודד פלר. בפברואר 2010 אלכסנדר דמביצר החליט לרכוש את השליטה בשלד (68.5%) תמורת 22 מיליון שקל, ובאוקטובר יצק לתוכו פעילות סולארית של חברה פרטית שרכש. דמביצר קבע לחברה אסטרטגיה עסקית ייחודית - החברה אינה מבצעת רכישת קרקעות ואינה עוסקת בהקמת פרויקטים סולאריים, אלא מבצעת השקעות בפרויקטים קיימים או בכאלה שקרובים למועד קבלת רישיון ההפעלה.

"הוצאתו אל הפועל של פרויקט סולארי לוקחת שנים", מסביר מנכ"ל החברה, דן אבידן. "אנחנו מבצעים השקעות בפרויקטים שהושלמו או קרובים להשלמה, ולא נדרשים להליך הביורוקרטי הארוך. אין לנו עובדים בחברה, זה רק הבעלים ואני".

לדברי אבידן, התחום הסולארי מאפשר להשקיע הון עצמי נמוך, בשיעור 20% בלבד מהפרויקט, כששאר הסכום מושג באמצעות מינוף פיננסי גבוה. "80% מינוף זה לא משהו נורמלי, בטח לא בימים האלה, אבל התחום בנוי כך שהסיכוי להפסיד את ההשקעה הוא נמוך. נחתם הסכם מראש עם חברת החשמל למשך 20 שנה, ובו היא מתחייבת לרכוש את החשמל במחיר צמוד למדד. מדובר באפס סיכון, כשאפשר להשיג תשואה של 15% על ההון העצמי שהושקע".

בהנפקת מניות ואופציות לבעלי מניותיה, שאדומים השלימה בשבוע האחרון, החברה גייסה 31 מיליון שקל. מתוך סכום זה בעל השליטה הזרים 28 מיליון שקל, שהיתוספו להון נזיל בסך 23 מיליון שקל שנמצא בקופת החברה נכון לסוף מארס 2011. לצורך השלמת המימון לפעילותה, החברה נעזרת במימון מבנקים או מגופים מוסדיים. כך, לשם רכישת המערכות הסולאריות מידי ערבה פאואר, החברה תעמיד רק 17 מיליון שקל מהונה העצמי; שאר הסכום, כ-60 מיליון שקל, יושג מגופים מממנים.

מניית אדומים איבדה 30% מתחילת 2011 והחברה נסחרת כעת לפי שווי של 13 מיליון שקל. לאחר ההודעה על סיום ההנפקה זינקה מניית החברה ב-15%. אדומים ציינה בהודעתה: "החברה ממשיכה לפעול להגדלת צבר הפרויקטים שבבעלותה על ידי שיתופי פעולה ורכישות של רישיונות למתקנים מחברות ייזום בתחום האנרגיה המתחדשת, וכן בוחנת הזדמנויות להשקעה בפעילות בשווקים בחו"ל".

צילום: איתמר גרינברג
צילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו