"איבדנו הכל בשביל עסקה רווחית לצביקה"

ביום חמישי התקיימה אסיפת בעלי אג"ח סוערת שבה תקפו הגופים המוסדיים את החלטתו של צביקה בארינבוים למכור את חברת בי.ג'י.איי לג'קי בן זקן

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> קופת המזומנים הדשנה של חברת בי.ג'י.איי השקעות, שבשליטת איש העסקים צביקה בארינבוים, מושכת לא מעט מתעניינים לרכוש את החברה. קופת המזומנים צפויה להגיע לכ-500 מיליון שקל עם השלמת העסקה למכירת הבנק לפיתוח התעשייה לידי קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים. אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, בי.ג'י.איי תימכר בקרוב לג'קי בן זקן ואברהם נניקשווילי, מבעלי השליטה בחברת הנדל"ן והאנרגיה מנופים פיננסיים.

ל-TheMarker נודע לפני כמה חודשים כי גם חברת דלק נדל"ן, שבשליטת יצחק תשובה ובניהולו של ערן מיטל, ניהלה מגעים מול בארינבוים בקשר לרכישה אפשרית של בי.ג'י.איי או החברה האם שלה, זד.בי.איי. אם העסקה הזאת היתה יוצאת אל הפועל, דלק נדל"ן היתה יכולה בעזרת כמה מהלכים נוספים לאחר הרכישה (בין השאר מחיקת בי.ג'י.איי מהבורסה) להניח את ידיה על קופת המזומנים של בי.ג'י.איי - ולהשתמש בה לפירעונות לבעלי האג"ח והבנקים.

לדלק נדל"ן אמנם אין מזומנים בהיקף של כ-150 מיליון הדרושים כדי להרים עסקה שכזו, אך מיטל ניסה לבנות מנגנונים פיננסיים שישלבו מזומן ומכשירי חוב כדי לבצע את העסקה. בסופו של דבר, לאחר שקיבל הצעות גם מגופים נוספים, לדברי מקורבים לעסקה, החליט בארינבוים לסגור עסקה עם בן זקן ונניקשווילי - מתוך מחשבה כי עסקה שכזו עדיפה לבי.ג'י.איי.

אלא שבינתיים בארינבוים נתקל בהתנגדות של בעלי האג"ח לעסקה - התנגדות שבאה לידי ביטוי בתשואת האג"ח, שזינקה מ-4% ל-11% בחודשיים האחרונים. בעלי האג"ח מסדרה 1, בהיקף של 140 מיליון שקל, חוששים שהבעלים החדשים ישתלטו על הקופה. בעלי האג"ח מרגישים כי בארינבוים בגד באמונם כשהציג, לטענתם, במהלך גיוס האג"ח בסוף מארס 2010, את הרקורד המרשים שלו בשוק ההון וחברה חזקה ויציבה מבחינה פיננסית עם נכסים מניבים ואטרקטיביים כמו הבנק לפיתוח התעשייה, שמניותיו שימשו כבטוחה לפירעון האג"ח.

בעלי האג"ח חשים חוסר ודאות לגבי פירעון סדרת אג"ח 1 של בי.ג'י.איי בין מארס 2014 למארס 2016, וחוששים מהעסקה שצפויה להיחתם בקרוב (עם אישור הממונה על ההגבלים העסקיים).

בן זקן ונניקשווילי מתכוונים לרכוש את השליטה (כ-77%) בחברה האם של בי.ג'י.איי, זד.בי.איי, תמורת כ-128 מיליון שקל.

לאחר מכן ישלימו את עסקות בעלי העניין לרכישת חלק מאחזקות המיעוט בבי.ג'י.איי וזד.בי.איי בפרמיה מסוימת מעל מחיר השוק, ואז ישתמשו בקופה של בי.ג'י.איי לרכישת מניות מנופים בהיקף של לפחות 180 מיליון שקל, כפי שהצהירו בעבר. בנוסף, הביטחונות שיספקו השניים יהיו חלשים יותר ממניות הבנק לפיתוח התעשייה.

עד כה עמדה בי.ג'י.איי בכל התחייבויותיה, הן לבעלי האג"ח והן לבנק הפועלים, שלו היא חייבת כ-150 מיליון שקל. הפועלים מחזיק בזכות לדרוש פירעון מיידי של החוב אם תחול הרעה במצבה הפיננסי של החברה. למעשה, למרות התנגדותם לעסקה, למוסדיים אין כיום עילה לדרוש להעמיד את האג"ח לפירעון מיידי.

"גם הבת שלי מאשימה אחרים בטעויות"

עקב כך ניסו בעלי האג"ח של בי.ג'י.איי לשפר עמדות באסיפה שהתקיימה ביום חמישי במשרדים המפוארים של החברה במגדל עזריאלי. בוריס שניידמן ממגדל שוקי הון דרש להכניס תיקון לשטר הנאמנות של האג"ח, כך שלבעלי האג"ח תהיה זכות להצביע בעסקת מנופים ובעסקות בעלי עניין נוספות שצפויות להתבצע. על כך השיבה לו עו"ד אילנית לנדסמן-יוגב, המייצגת את בי.ג'י.איי ואת זד.בי.איי: "גם כשהבת שלי עושה טעויות היא מאשימה מישהו אחר".

יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי של מיטב גמל, אמר באסיפה: "האג"ח של בי.ג'י.איי צנחה ב-20% לתשואות זבל, וזה גורם לנו נזק אדיר כשהעמיתים עוזבים אותנו". אליו הצטרפו מוסדיים נוספים, שדרשו מבי.ג'י.איי לשקול את צעדיה כדי לתקן את הקשר עם שוק ההון, שכן לטענתם, בתשואות האג"ח הנוכחיות החברה לא תוכל למחזר את חובה בשל עלויות המימון הגבוהות.

צביקה בארינבוים

עודד גל, מנכ"ל קרנות נאמנות של אי.בי.אי, היה בוטה יותר וכיוון ישירות אל בארינבוים: "קנינו אג"ח ב-5% צמוד עם צביקה והבנק לפיתוח התעשייה, וכעת איבדנו הכל בשביל עסקה רווחית לצביקה. לצביקה אישית שוק ההון לא ישכח זאת לעולם".

דווקא עו"ד גיא גיסין המייצג את המוסדיים, שידוע בקו המיליטנטי שהוא נוקט לרוב, ניהל דיאלוג רגוע עם נציגי החברה, לפי הנוכחים, בשל ההבנה כי הפעם ידו אינה על העליונה, וכי עדיף למזער נזקים מאשר להסלים את המצב.

עד 4 ביולי 2011 אמורים בן זקן ונניקשווילי לרכוש את אחזקותיהם (כ-40%) של שותפיהם, מרקוס וובר השווייצי ודניס גמהברמוב הרוסי, תמורת כ-464 מיליון שקל. לחלופין יכול וובר לרכוש את האחזקות (כ-19.5%) של בן זקן ושותפו, חיים רביבו, לפי שווי חברה הנמוך בכ-105 מיליון שקל מהשווי שלפיו הוא אמור למכור את חלקו. בעקבות הירידות בשווקים לא ברור אם העסקה תצא לפועל, ובימים האחרונים פתחו בן זקן ונניקשווילי במגעים להורדת המחיר.

גיסין הצליח להרגיז את בן זקן כשרמז כי אין לו חלופות מימון לרכישת מניות מנופים. "האם אתה רומז שמצבנו פחות טוב משל זה שיושב לידי (הכוונה לצביקה בארינבוים - מ"ר)? גם ככה נגרם לנו מספיק נזק תדמיתי ללא סיבה כלשהי, שכן בכל עת שהיה צורך עמדנו מאחורי כל התחייבויותינו, וכך נעשה גם בעתיד", ענה בן זקן, והוסיף כי "אתם טוענים שבגלל עסקת מנופים האג"ח של בי.ג'י.איי צנחה ב-20%? אז אני יכול להגיד שגם אם החברה היתה מודיעה על עסקה עם אפריקה ישראל, טבע או חברה אחרת, והיתה מוציאה כסף מהקופה, ההשפעה היתה דומה.

"עדיין אין עסקת מנופים אבל כשתהיה, מכיוון שהשם שלנו חשוב לנו, אנחנו ניזום פגישה עם מחזיקי האג"ח ונדאג לשתף אותם בהכל - ואני מקווה שנגיע להסכמות". האסיפה הסתיימה ללא החלטות כלשהן, מלבד הסיכום כי תוקם נציגות מחזיקי אג"ח של בי.ג'י.איי, שתורכב מנציגים של מיטב ואי.בי.אי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"