מוזי ורטהיים: קמתי הבוקר מרוח בקוטג', לא ייתכן שאעמוד בפני חקירות

ורטהיים, מבעלי קוקה קולה השולטת בטרה: "לא ייתכן שיזם נכנס לתחום לפני זמן קצר ועכשיו רוצים להכריז על שוק החלב כקבוצת ריכוז"

ערן אזרן
ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ערן אזרן
ערן אזרן

"קמתי היום בבוקר מרוח בקוטג'. לא ייתכן שהכנסת בוחנת כעת להכריז על השוק כקבוצת ריכוז. אני מוצא את עצמי עומד בפני חקירות ומתן תשובות", כך אמר היום מוזי ורטהיים, מבעלי קוקה קולה השולטת במחלבות טרה בתגובה למאבק המתעורר במחירי גבינת הקוטג' והאפשרות כי שוק מוצרי החלב יוכרז כקבוצת ריכוז על ידי הרגולטור. "לא ייתכן שיזם נכנס לתחום מסוים לפני זמן קצר ועכשיו רוצים להכריז על שוק החלב כקבוצת ריכוז. לפי דעתי כאשר העניינים ייבדקו והאבק ישקע - לא יתברר כהצעקתה", אמר ורטהיים.

בימים אלה נמצא בשלבי חקיקה מתקדמים התיקון לחוק ההגבלים העסקיים, שיאפשר להכריז על תחום מסוים במשק כ"קבוצת ריכוז". חוק ההגבלים העסקיים במתכונתו הנוכחית מותאם לטפל במונופולים, בקרטלים ובמיזוגים, אך אינו יכול להתמודד עם פעילות עצמאית של פירמות, כמו מצב שבו מתחרים מעלים מחירים אחד אחרי השני. לאחר התיקון, הממונה על ההגבלים העסקים יוכל להכריז על תחום מסוים כקבוצת ריכוז.

ורטהיים ציין כי מחיר קוטג' של 8 שקלים הוא בהחלט דבר שאינו מתקבל על הדעת, אך צריך לזכור שהמחיר משתנה מידי שבוע. "הבחינה הראויה של מחיר הקוטג' ויתר מוצרי החלב צריכה להיות לאורך תקופה. מחיר המטרה קיבל טיפול ביד אחת והפיקוח קיבל טיפול ביד שנייה ממשרד האוצר וממשרד החקלאות. הייתה דיכוטומיה רצינית שאינה קיימת באף מוצר אחר", הוא מסביר.

בשוק החלב פועלים שלושה שחקנים מרכזיים המחזיקים כ-90% ממנו, תנובה, טרה ושטראוס. כשנשאל ורטהיים האם מחיר הקוטג' התופח אינו קשור לעובדה ששוק החלב אינו תחרותי מספיק הוא ציין ש"בענף החלב יש תחרות פרועה מטורפת".

בדברים שנשא בכנס ממשל תאגידי שנערך היום באוניברסיטת בר-אילן, התייחס בדבריו ורטהיים גם לוועדה להגברת התחרותיות ("ועדת הריכוזיות") שהקימה הממשלה, שבימים אלה מנסחת את המלצותיה.

אתמול פורסם ב-TheMarker שלפי הערכות ועדת הריכוזיות תמליץ להפריד בין אחזקות ריאליות לפיננסיות - כלומר לאסור על אחזקה מקבילה של עסקים המנהלים כספים (בנקים, בתי השקעות) ועסקים תעשייתיים-יצרניים.

לורטהיים אחזקות בבנק מזרחי-טפחות במקביל לאחזקותיו הריאליות (קוקה קולה, טרה, הזכיין קשת ועוד), ולכן לחוק שיתקבל יש משמעות כבירה עבורו. "זה יהיה משגה גדול להכריח את בעלי השליטה למכור אחזקותיהם. אם החוק נושא מעייניו לתחרות אז אין לו הצדקה. כדאי להזכיר שדווקא במגזר הבנקאות יש תחרות".

בדבריו התייחס ורטהיים לשלושה טיעונים שמעלים המצדדים בהפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות וסתר אותם. "ראשית, נטען על די התומכים שיש לבצע הפרדה בין שני סוגי האחזקות בשל זליגת מידע על המתחרים. החשש הוא שבעל בנק יקבל מידע על מתחריו - כמו האם יש להם בעיות כלכליות. הטענה אומרת שאז עלול בעל השליטה בגוף הפיננסי להפלות אותם במתן אשראי.

"למעשה, הרגולציה והתקנות מרחיקות את בעלי השליטה מכך. לכל היותר, דירקטור יכול להתמנות על ידי בעל שליטה ולהיות נוכח בוועדה כלשהי. בוועדה לא מביאים את פרטי המאזן והדו"חות הכלכליים של המתחרה. פרטים מסוג זה נמצאים בידי פקידי הבנק. חוץ מזה - מי שרוצה להשיג אינפורמציה על מתחרים יכול לעשות זאת בדרכים הרבה יותר פשוטות ממקורות מידע אחרים. בפרוצדורות היום יש 'חומות סיניות' שמפריודות בין בעלי שליטה לבין הפעילות השוטפת".

טענה נוספת אליה התייחס ורטהיים נגעה לחסינותו של הגוף הפיננסי במקרה שבעל השליטה סובל מהרעה כלכלית משמעותית בעסקיו הריאליים. "טענה זו אמורה להיבחן יותר ברצינות", אמור ורטהיים. "הסיכוי שתהיה לעסקיו הריאליים השפעה על הבנק הוא אפסי. מצד אחד, הדרישות ההוניות שקיימות היום על בעלי השליטה הן מפליגות, ובנוסף, בעלי בנק לא יכול לשעבד את מניות הבנק שבידיו. יש לזכור, אין כיום שום כוח בעולם או חוק שיכריח בעל הון פיננסי להזרים הון לבנק שלו. ההזרמה תלויה אך ורק במניעיו האישיים. המצב בישראל שונה לחלוטין. בעל הון בארץ רגיש לשם שלו בשוק ולכלכלת ישראל, ויש חשיבות לאופיו ולאישיותו".

מוזי ורטהיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"