קרן פרמירה תרכוש 62% מנטפים לפי שווי של 850 מיליון דולר

קיבוץ חצרים, שהקים את חברת פתרונות ההשקיה והיה עד כה בעל המניות העיקרי בה, ניצב כעת בפני דילמה: האם לאשר את העסקה ולהפוך לבעל מיעוט - או לנצל את זכות הסירוב שהוא זכאי לה ולרכוש את יתר החברה בעצמו ב-525 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מיכאל רוכוורגר
מיכאל רוכוורגר

>> התפתחות מפתיעה בסוף השבוע בעסקה למכירת השליטה בחברת מוצרי ההשקיה נטפים: קרן ההשקעות הפרטיות האירופית פרמירה סיכמה ביום שישי על רכישת אחזקותיהם של ארבעה מתוך חמשת השותפים בחברה.

על פי ההסכם, פרמירה - המיוצגת בישראל על ידי עו"ד מיקי צלרמאייר, שותף מנהל של משרד עו"ד צלרמאייר, פילוסוף ושות' - תרכוש את אחזקותיהם של הקרנות מרקסטון (המחזיקה ב-20.5% בחברה) וטנא (כ-10%) ושל הקיבוצים מגל (23%) ויפתח (8%), תמורת כ-525 מיליון דולר. ההסכם אינו כולל את בעל המניות הגדול בנטפים - קיבוץ חצרים - המחזיק ב-38.5% בחברה.

מפעל נטפים

הרכישה תתבצע לפי שווי חברה של כ-850 מיליון דולר, או כ-56 דולר למניה, לפני חוב של כ-150 מיליון דולר שעומד לנטפים (בעיקר בגלל רכישת חברת רבאחו ההולנדית). שווי זה משקף מכפיל 10 על הרווח התפעולי התזרימי לפני הוצאות ריבית, מסים, פחת והפחתות (EBITDA) בסך כ-85 מיליון דולר שהציגה נטפים ב-2010, ומייצג שווי תפעולי (כולל החוב) של כמיליארד דולר. יש לציין כי 2010 היתה חיובית עבור נטפים, אך לא בטוח כי היא מייצגת את פעילות החברה בשגרה.

למרות זאת, עדיין לא בטוח כי האחזקה בחברה תימכר לפרמירה. כחלק מהסכם בעלי המניות בחברה, מחזיק קיבוץ חצרים - בעל המניות הגדול בחברה - בזכות סירוב ראשונה להסכם. זכות זו מציבה בפני הקיבוץ שתי אפשרויות - לאשר את מכירת החברה לפרמירה, או להשוות את המחיר שמציעה פרמירה, ולרכוש את חלקם של יתר השותפים בעצמו.

נטפים הוקמה לפני 45 שנה בקיבוץ חצרים, ומאז נמכרו חלקים ממנה לחברות שונות (ראו מסגרת). בקיבוץ העריכו מזמן כי בעתיד יתפתח מאבק שליטה על החברה, ולשם כך שכרו את שירותיו של הסניף הישראלי של מריל לינץ' ובנק אוף אמריקה - בתקווה למצוא מימון לרכישת יתר החברה מהשותפים האחרים.

בעלי המניות בנטפיםצילום: TheMarker

בנקי ההשקעות חיברו בין חצרים לקרן ההשקעות הפרטיות האמריקאית סילבר לייק, שהיתה אמורה לספק לחצרים מימון לעסקה. השותפים הציעו לקיבוץ לרכוש מהם את החברה לפי שווי של כ-900 מיליון דולר (כ-60 דולר למניה), לא כולל החוב. הקיבוץ סירב להצעה זו, בטענה כי מדובר במחיר גבוה מדי.

לפי הסכם בעלי המניות, במידה שעסקה למכירת החברה תתבצע במחיר הנמוך ביותר מ-5% מהמחיר שהוצע אז לחצרים - הקיבוץ ייהנה מזכות הסירוב. והיות שההצעה הנוכחית של פרמירה אכן נמוכה ממחיר זה, בפני חצרים עומדת כעת הזדמנות נוספת לרכוש את החברה.

אתמול החלו אנשי הקיבוץ לנהל שיחות עם השותפים המוכרים, במטרה להבין את המשמעויות והמספרים שמאחורי העסקה המתגבשת. לעת עתה, לא ברור אם חצרים יפעיל את זכות הסירוב. לפי הערכות, תהיה זו הפתעה ענקית אם הקיבוץ יסכים לשלם יותר מ-500 מיליון דולר עבור החלק שפרמירה מבקשת לרכוש.

ההצעות מטפטפות

מלבד פרמירה, עד היום התעניינו ברכישת נטפים גם קרנות השקעה פרטיות גדולות כמו אייפקס, המנוהלת בישראל על ידי זהבית כהן, KKR וג'נרל אטלנטיק.

מכירות נטפיםצילום: TheMarker

המשבר הפיננסי בשווקים עצר את תוכניות ההתרחבות של נטפים, והיא נאלצה לקצץ בכמה מאות עובדים וסיימה את 2008 עם הפסד של כ-80 מיליון דולר. ב-2009 היא התחילה להציג שיפור בתוצאות, כשהיא נהנית מיחס נדיב של הבנקים הישראליים ומהזרמות של בעלי המניות. מגמה זו נמשכה גם ב-2010.

לפי הערכות, נטפים סיימה את 2010 עם תוצאות משופרות, שכללו מחזור של 600 מיליון דולר ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 85-90 מיליון דולר. לפי הערכות בשוק, תחזיות החברה המעודכנות ל-2011 הן להכנסות של כ-750 מיליון דולר ו-EBITDA של כ-110-120 מיליון דולר.

"סכום הזוי"

למרות השיפור בתוצאות, בשוק ההון נשמעו אתמול תהיות לגבי המחיר הגבוה שפרמירה מתכוונת לשלם עבור נטפים.

"כל הכבוד לטנא ומרקסטון שהצליחו להשיג מחיר כל כך גבוה בעסקה הזאת, שהוא לא רק גבוה - אלא אפילו הזוי. השווי הכלכלי האמיתי של נטפים הוא 600 מיליון דולר. לא ברור על מה מתבססת פרמירה וכיצד היא מהמרת שתוכל להשיג תמורת סכום כזה תשואות דו-ספרתיות כפי שמצפים משקיעים מקרן פריווט אקוויטי", אמרו אתמול גורמים המקורבים לעסקה שהוסיפו כי "אמנם נטפים היא חברה מעניינת שפועלת בתחום אופנתי של מים ואנרגיה, אבל התוצאות המשופרות שלה ב-2010 אינן מבטיחות שהטרנד שלה לא יחלוף, ושהיא לא תחזור לרמת הכנסות ורווחיות תפעולית תזרימית נמוכות יותר, כפי שהיו בשנות המשבר".

מרקסטון, המנוהלת בישראל על ידי אמיר קס ורון לובש, משוועת לאקזיט בנטפים במטרה להציג תשואה חיובית למשקיעיה, שתקזז השקעות מוצלחות פחות של הקרן - כמו ההשקעה בבית ההשקעות פריזמה שקרס, בחברת הנדל"ן אלרן נדל"ן ובחברת הספרים סטימצקי.

במשך תקופה רווחו ההערכות בקרב המעורבים בעסקה כי מרקסטון תמכור לבסוף את השליטה שלה בנטפים לקרן אייפקס. עסקה כזו היתה עשויה לסייע למרקסטון לקדם עסקה אחרת מול אייפקס - מכירת יתרת האחזקות של מרקסטון בבית ההשקעות פסגות (כ-24%) שאייפקס מחזיקה ביתרתה. זאת במטרה להקל על נטל החוב של מרקסטון מול הבנקים שמימנו לה את רכישת קרנות הנאמנות וקופות הגמל של פריזמה לשעבר.

מערכות השקיה של נטפים

עם זאת, נראה כי מרקסטון הצליחה להסתדר בלי אייפקס. אם העסקה תצא לפועל, מרקסטון תרשום אקזיט נאה בנטפים: בחמש השנים האחרונות השקיעה החברה בנטפים הון עצמי של כ-55 מיליון דולר, וותמורת אחזקותיה בחברה (כולל מימוש אופציות ומכשירים פיננסיים נוספים) היא צפויה לקבל יותר מ-170 מיליון דולר - רווח של יותר מפי שלושה מההשקעה, או תשואה של 200%-250%.

תשואה דומה צפויה לרשום גם קרן טנא, שנוסדה ב-2005 ומתמחה בהשקעה בחברות קיבוציות תעשייתיות. טנא, המנוהלת על ידי אריאל הלפרין, השקיעה עד כה כ-30 מיליון דולר בנטפים - ועדיין לא ברור אם תממש את מלוא אחזקותיה בחברה או תישאר עם נתח קטן.

"סביר להניח שראשי מרקסטון ינסו לקחת לעצמם את מרבית הקרדיט בעסקה, אך מגיע קרדיט גדול לאריאל הלפרין שתרם מאוד לקידום העסקה ובמידה רבה אחראי לכך שהשותפים הצליחו לקבל מחיר כה גבוה", ציינו גורמים המעורים במגעים. אם תתממש העסקה, יהיה זה האקזיט הגדול ביותר של טנא עד היום.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה