איגוד התעשייה הקיבוצית מאיים לעתור לבג"צ: "התיקון לחוק ני"ע פוגע בזכויות הקניין של הקיבוצים"

התיקון בחוק מאפשר לבעלי מניות מיעוט מקרב הציבור לשנות מהיסוד הסכמים ארוכי טווח שנחתמו בין הקיבוצים למפעליהם

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

תיקון 16 לחוק ניירות ערך שאושר לאחרונה בכנסת, פוגע פגיעה קשה בזכויות הקניין של בעלי השליטה במפעלי הקיבוצים", כך אמר היום יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית יונתן בשיא בכנס דירקטורים במפעלי הקיבוצים שקיים איגוד התעשייה הקיבוצית בקיבוץ מעלה החמשה. לדברי בשיא, התיקון בחוק מאפשר לבעלי מניות מיעוט מקרב הציבור לשנות מהיסוד הסכמים ארוכי טווח שנחתמו בין הקיבוצים למפעליהם ופרטיהם היו ידועים לבעלי המניות טרם ההנפקה. בשיא הודיע כי האיגוד מתכוון לפנותך לבג"צ בבקשה לחייב את הממשלה לשנות את סעיף 16 לתיקון בחוק בשל הפגיעה בזכויות הקניין של בעלי השליטה.

תיקון 16 לחוק ניירות ערך שיזמו משרד המשפטים ורשות ניירות ערך קובע, כי כל עסקה שתבצע חברה ציבורית עם בעלי השליטה בה, תחייב את אישור הרוב באסיפה הכללית של בעלי המניות שאינם בעלי עניין בחברה. עוד נקבע בסעיף האמור, חברי דירקטוריון מטעם בעלי השליטה לא יהיו רשאים להשתתף בהצבעות בדירקטוריון בכל הנושאים הקשורים להסכמים שבין בעלי השליטה לחברה שבשליטתם. כמו כן נקבע בתיקון לחוק, כי דירקטורים מטעם בעלי השליטה לא יהיו רשאים לשבת בוועדת הביקורת של הדירקטוריון.

לדברי בשיא, החקיקה החדשה אינה מתחשבת בכך שבתשקיפים שפירסמו החברות הקיבוציות לקראת הנפקת מניות מפעליהם בבורסה, ניתן גילוי נאות לכל ההתקשרויות שבין החברות לבעליהן (הקיבוצים), התקשרויות הכוללות את הסכמי השכר המשולם לחברי הקיבוץ המועסקים במפעלים, דמי הניהול המשולמים לקיבוצים, דמי שכירות הקרקע והמבנים, תשלומים בגין אספקת שירותים ותשתיות והסכמים אחרים שבין המפעלים לקיבוצים, כך שבידי רוכשי המניות מהציבור בהנפקת המפעלים הייתה תמונה מלאה של ההסכמים ומשמעותם. יתר על כן, אמר בשיא, ההסכמים הללו אושרו בידי רשות ניירות ערך במלואם טרם ההנפקה.

"החקיקה שנועדה להגן על האינטרסים של ציבור בעלי מניות המיעוט מפגיעה בזכויותיהם בידי בעלי השליטה, פוגעת בקיבוצים פגיעה בלתי מדתית. לא ייתכן שבעלי השליטה, חברי הקיבוצים, שהקימו את מפעליהם ופיתחו אותם לאורך שנים רבות, יהיו שבויים בידי קבוצות מיעוט. בכוונת האיגוד לעתור לבג"צ בטענה לפגיעה בזכויות ובחופש הקניין", אמר בשיא.

עו"ד עופר גלוזמן שדיבר בכנס, הזהיר כי התיקון בחוק יגרום להפחתה מיידית בנכונות הקיבוצים לגייס הון מהציבור בבורסה באמצעות הנפקת מניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"

משפחת שר־שלום, שנכנסה לפני כמה חודשים לדירה בשכונת גליל ים בהרצליה

"קנינו ב-1.8 מיליון שקל, היום הדירה שווה 4.4 מיליון": עוד הגרלה יוצאת לדרך. מה הסיכוי לזכות?

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות