הראל פיננסים נקנסה ב-150 אלף שקל לאחר שעברה על חוק איסור הלבנת הון

רשות ני"ע הטילה הקנס בגין אי דיווח על פעולה בלתי שגרתית; הראל: "מדובר על תקלה; החברה נוקטת בפעולות הנדרשות לישום החוק"

יעל פטר
יעל פטר

רשות ני"ע הודיעה היום כי היא הטילה קנס בגובה של 150 אלף שקל על חברת הראל פיננסים לאחר שהחברה לא עמדה בהוראות חוק איסור הלבנת הון וצו איסור הלבנת הון. בעקבות ביקורת שביצעה, גילתה הרשות כי הראל לא דיווחה על פעולה בלתי רגילה לרשות.

הראל ביצעה העברות כספים לצד ג' מחשבון של לקוח החברה, פעולה שעליה יש לדווח לרשות איסור הלבנת הון. כמו כן במהלך הביקורת עלו הפרות של חובות הזיהוי הקבועות בהוראות לפי חוק איסור הלבנת הון. בהתאם לתקנות הרשות, מועברים כספי הקנסות שהיא גובה בשל הפרות דיני איסור הלבנת הון לקרן החילוט המיועדת למלחמה בסמים ובהלבנת הון.

בין החודשים נובמבר 2009 למאי 2010 ערכה רשות ני"ע את הביקורת במטרה לבדוק את עמידת החברה בהוראות בתחום הלבנת ההון, בנושא חובות זיהוי, דיווח וניהול רישומים שלה כחבר בורסה.

הראל בתגובה הגישה את טענותיה בפני ועדת עיצום כספי של הרשות ונציגים מטעמה הופיעו בפני הוועדה. לאחר ששמעה את כל החומר, החליטה בכל זאת הוועדה להטיל את הקנס.

בהחלטת הוועדה נאמר כי "חובות הזיהוי, הרישום והדיווח הינן מהותיות ביותר לצורך ישום הוראות החוקר ולאיתור ואכיפה כנגד פעילות הלבנת הון וכנגד הפשיעה המאורגנת, שכן אלו הם הכלים העומדים בידי הרשויות לבקר את הפעילות הפיננסית המתבצעת אצל נותני שירותים פיננסים בכלל, ובמקרה הנדון של חבר הבורסה ולהתחקות אחר פעילות של הלבנת הון".

לדברי הוועדה "משהפר חבר הבורסה (הראל פיננסים-י"פ) הוראות אלה, סיכל למעשה את היכולת לבקר ולפקח את הפעילות הפיננסית המתבצעת בעסקו". הוועדה התחשבה בהיקף הנמוך של ההפרות מצד הראל ביחס למספר התיקים שנבדקו ובפעולות החברה לצורך ישום הוראות החוק. לפיכך החליטה הועדה להטיל עיצום כספי רק בנוגע להפרה החמורה של חובת הדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון.

מהראל נמסר, כי "כפי שמצאה לנכון רשות ניירות ערך לציין, מדובר על תקלה טכנית בודדת מתוך אלפי פעולות שנבדקו על פני 6 שנים. מערכות הבקרה והמיכון של הראל פיננסים כיום מונעות הישנות תקלה טכנית מסוג זה. כדברי רשות ניירות ערך, הראל פיננסים נוקטת בכל הפעולות הנדרשות לצורך יישום הוראות החוק".

יאיר המבורגרצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"