שטייניץ על ששינסקי: "לא הבנתי למה אני נכנס; רוב בכירי האוצר ייעצו לי לא לגעת"

"אזרחי ישראל אינם זוכים ליהנות מאוצרות הטבע כראוי, זה נכון לא רק בגז ובנפט, אלא גם בים המלח"

רם עוזרי
רם עוזרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רם עוזרי
רם עוזרי

"הצלחת ועדת ששינסקי היא תעודת בגרות של הדמוקרטיה הישראלית", כך אמר היום שר האוצר יובל שטייניץ בכנס של המרכז האקדמי למשפט וכלכלה והמרכז לאתיקה בירושלים. השר שטייניץ קיבל מראש המרכז האקדמי למשפט ולעסקים, הפרופ' פנחס שיפמן, אות הוקרה על פעילותו לשמירה על האינטרס הציבורי במאבק שהוביל על תמלוגי הגז.

"היה מאבק קשה. לעיתים הוא חצה קווים אדומים ואת מה שלגיטימי בדמוקרטיה", אמר שטייניץ. "אני מודה, שלמרות שהוזהרתי לא הבנתי למה אני נכנס מלכתחילה. חלק גדול מבכירי האוצר ייעצו לי לא לגעת. לא קיבלתי את הגישה הזו. היה שלב שנשלחו שליחים מארה"ב וחששתי שתהיה התערבות של הממשל האמריקאי. אבל הוכחנו שזכותנו כמדינה ריבונית להחליט על הדברים האלה". בסיכום של תהליך, טען שטייניץ, התוצאה הסופית של הוועדה היא לא פשרה אלא 100% ממה שקיוו לקבל.

שטייניץ השווה בדבריו בין תחום הגז ובין פעילות חברת כי"ל בים המלח ופעילות חברות הסלולר בתדרים. "שמתי לעצמי למטרה לתקן עיוות קשה ביותר שהיה קיים לגבי אוצרות הטבע של מדינת ישראל. אזרחי ישראל אינם זוכים ליהנות כראוי מאוצרות הטבע שלהם. זה נכון לא רק בגז ובנפט, אלא גם בים המלח, ובתדרים של חברות הסלולר", אמר שטייניץ.

איתן ששינסקיצילום: עופר וקנין

"בנושא ים המלח היה מאבק קצת פחות מתוקשר במסגרתו שללתי הטבה של 0.5% מיליארד שקל בשנה שהיתה חסרת בסיס מקצועי וכלכלי", סיפר שטייניץ והוסיף כי המדינה הגישה תביעה בסכום של מיליארד שקל נגד כי"ל כתוספת על עיוותים שהיו בעבר בנושא זה. בתחום התמלוגים על הסלולר, הוסיף שטייניץ, הסכום אותו משלמות חברות הסלולר על תדרי התקשורת הוכפל מ-1% ל-2%. בנושא הסלולר היה מאבק קצר ומכובד. במאבק על אוצרות הטבע בים המלח היה מאבק קשה ואגרסיבי, כולל עירוב ועדי עובדים. על זה אני כנראה אשלם בפריימריז בליכוד", אמר שטייניץ בקריצה.

"הלחצים שהופעלו על ועדת ששינסקי הם דוגמה למקומות בהם ארגונים עסקיים חורגים מההתנהלות האתית", אמר עו"ד עופר סיטבון, העומד בראש הקליניקה לאחריות חברתית במרכז. הפרופסור שיפמן נימק את החלטת הוועדה להעניק לשר האוצר את האות בכך שמרגע מינוי ועדת ששינסקי, עמד השר והגן על הוועדה והעומד בראשה מפני אלה שביקשו לשנות את מסקנותיה. "השר שטייניץ לא נכנע ללחצים הכבדים מצד מי שניסו להשפיע על הוועדה מאינטרסים אישיים וליצור הטיות חלוקתיות".

בסוף דבריו, התייחס שטייניץ לנושא הכנס, תכנוני מסים הגורעים מקופת המדינה מיליארדי שקלים. שטייניץ הסתפק בהבטחה, כי ברגע שימונה ראש חדש לרשות המסים הוא יטיל עליו "ליצור תוכנית שתביא לכך שהציבור יבין שאזרחות טובה זה לשלם מסים כהלכה. זה נכון לגבי כולם: לגבי פרטים, לגבי עניים, לגבי עשירים, וגם לגבי תאגידים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"