אלו הזדמנויות ההשקעה בכחול לבן

שיעור פיזור השקעות הציבור בישראל גדל

אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי
אלה אלקלעי

המצב במקומותינו השתפר בחודשים האחרונים כששיעור ההשקעה במניות ובאגרות חוב זרות קרי, שיעור הפיזור של השקעות הציבור בישראל גדל. עדיין כנראה יש מקום לשיפור בפיזור - בייחוד כשרמת הסיכון במזרח התיכון גדלה. יחד עם זאת, חשבנו שלכבוד יום העצמאות ה-63 נתמקד בהזדמנויות בשוק הישראלי ובצרכנות פיננסית כחול לבן. גם כשאתה משקיע: "שאל לא מה מדינתי יכולה לעשות בשבילי אלא מה אני יכול לעשות בשביל מדינתי".

מניות כחול לבן

יש עיתונים כלכליים שמציגים את הבורסה כאם כל חטא אבל בבסיס בורסה לני"ע הינה אחד ממנועי הצמיחה החשובים ביותר של כל משק וכלכלה. בורסה היא מקום לחברות לגייס הון שיאפשר להן להרחיב ולהעמיק את פעילותן, מקום לציבור לשמר ולהשביח את חסכונותיו בעוד הם מאפשרים לכלכלה המקומית להאיץ את התפתחותה.

אחת הדוגמאות היפות לחשיבות של שוק ההון בשנים האחרונות הינה מסקטור הביומד: 51 חברות ביומד הצליחו לגייס עשרות ואולי מאות מיליוני שקלים בבורסה בתל-אביב. למרבית החברות הללו לא היו אלטרנטיבות, דהינו אם הן לא היו יכולות לגייס כסף מהציבור בארץ אז כנראה שהן היו צריכות להיסגר והתפתחות התחום בארץ הייתה נבלמת.

יש חשיבות לריבוי חברות בתחום וליכולתן להגיע לשלבים מתקדמים גם אם ברור לחלוטין שבסופו של דבר חלק אם לא רוב החברות הללו לא יצליחו להגיע לפיתוח משמעותי ולא יהיו הצלחה מסחרית מסחררת. בתהליך נוצר כח אדם מקצועי המכיר את התהליכים, השווקים והאנשים, כח אדם שגם אם הפרויקט הספציפי שבו הוא פעיל נכשל בפיתוח מעביר את מקצוענותו לפרויקט הבא ומגדיל את סיכויי הצלחתו. בתהליך נוצרים מקומות עבודה, מעבדות, מרכזי פיתוח, מובא ארצה ציוד מתקדם ומשקיעים זרים שאחרת לא היו מגיעים לכאן. משקיע אחראי, או משקיע מקצועי יראו רווח על השקעתם אם ייצרו פיזור נרחב בין המניות בסקטור ואם ילמדו היטב את הנושא וישקיעו בצורה מושכלת.

סקטור הביומד הוא לא לבד. אפשר לטעון שממצאי הגז האחרונים לא היו מתאפשרים אם לא היה מנגנון לגיוס כסף ציבורי לשותפויות. כיום נסחרות כ-700 חברות בבורסה לני"ע בתל אביב, חברות המסייעות להניע ולהאיץ את התפתחות המשק והכלכלה בזכות ההון הציבורי שהושקע בהן השקעה כחול לבן שטובה לכולנו.

אג"ח של ממשלת ישראל

היחס חוב לתוצר של יפן הוא הגבוה בעולם בפער עצום ורב וודאי בהשוואה למדינות מפותחות אחרות. למרות זאת דרוג החוב של יפן הוא AA. ההסבר העיקרי לסתירה לכאורה נובע מכך שכמעט כל החוב של יפן הוא במטבע הבית וכמעט כל החוב של יפן מוחזק בידי משקיעים יפנים. העובדה שהחוב ביפן מוחזק על ידי משקיעים מקומיים עוזרת להתממן בזול והעובדה שהוא כמעט כולו ביאן יפני מעלה את הסבירות להחזר.

אצלנו המצב כמובן שונה לחלוטין הן במובן שאחרי המשבר האחרון בעולם יחס החוב לתוצר בישראל נראה סולידי ומאוזן ביחס לשורה ארוכה של מדינות וגם בזכות הרזרבות הדולריות שיצרנו. אנחנו יכולים בקלות לנהוג כמו יפנים כל מה שצריך לעשות זה להפסיק להנפיק בחו"ל ולהסתמך על הביקושים של הישראלים. זה בהחלט אפשרי משום שיש לאג"ח כיום מספיק ביקוש מקומי אבל המדינה מעדיפה להקטין סיכון ולפזר את בסיס המשקיעים.

העובדה שיש לנו את יכולת הבחירה ואת האפשרות לגייס בשווקים בינלאומיים היא מצויינת אולם גם בתקופה זו ככל שהסחירות גבוהה יותר, הביקוש המקומי גדול יותר והתנודתיות של האגרות נמוכה יותר כושר הגיוס משתפר.

קרנות וקרנות סל גלובליים המנוהלים בישראל

הבורסה בישראל החלישה את התעשייה הפיננסית הישראלית בטווח הקצר, בכך שאפשרה לבתי השקעות זרים להחזיק מושב בבורסה ישירות במקום לעבוד דרך בתי השקעות מקומיים ואולי אף הגדילה לעשות בכך שאפשרה להם לעשות זאת לא דרך סניף מקומי כי אם באמצעות סניפיהם בעולם כך שהם אפילו לא צריכים להחזיק משרדים ולהעסיק ישראלים בכדי לסחור בישראל. כנראה שבטווח הארוך זה ישפיע לחיוב על התעשייה כי זה הגביהה את הרף ומחייב את התעשייה המקומית להמשיך ולהתמקצע בכדי לעמוד בתחרות אבל בטווח הקצר זה הקטין את מקומות התעסוקה הפוטנציאלים בשוק המקומי ומקשה על תהליכי העברת הידע.

הצד השני של המטבע, הצד בו צרכן ישראלי יכול להשפיע הינו ברכישת חשיפה גלובלית באמצעות בתי השקעות ישראלים. בדומה לבתי השקעות אמריקאים המציעים לאמריקאים חשיפה לכלכלת ישראל יש בתי השקעות ישראלים המציעים למשקיעים ישראלים חשיפה לשווק האמריקאי ולשווקים גלובליים אחרים. אפשר לקנות קרנות סל וקרנות נאמנות הנותנות חשיפה שכזו המיוצרות על ידי בתי השקעות זרים ואפשר לחזק את התעשייה המקומית ולקנות (כנראה גם יותר בזול) מכשירים פיננסים גלובליים תוצרת כחול לבן.

ומה עם האיכות אתם שואלים? האמת היא שיש מבחר של קרנות מקומיות העומדות בכבוד רב בתחרות בינלאומית והדרך הפשוטה לבחון זאת הינה באמצעות גוף דרוג בשם Morning Star. באתר שלהם ניתן בקלות להשוות קרנות ישראליות המשקיעות בשווקים הגלובליים לקרנות זרות המשקיעות באותן שווקים ולבחור בקרן המתאימה ביותר לפרופיל ההשקעה הנדרש.

צרכנות פיננסית כחול לבן יכולה לבוא לידי ביטוי בהשקעה במניות ישראליות בסקטורים אותם המשקיע רוצה לעודד, ברכישת אג"ח של ממשלת ישראל ובפיזור השקעות בחו"ל דרך יצרנים מקומיים. כל אחת מהפעולות תחזק את שוק ההון המקומי ודרך כך את המשק והכלכלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?