רשות ניירות ערך יוזמת: ניתן יהיה לקבל החזר בדמי הניהול בקרנות

תיקון לחוק קרנות הנאמנות יאפשר למנהל קרן להציע דמי ניהול משתנים

>> ברשות ניירות ערך מתכוננים להעברת תיקון 15 בקרנות הנאמנות עם סיום הפגרה בוועדת הכספים. תיקון זה מסדיר את פעילותן של קרנות הנאמנות הזרות בישראל. ואולם הוא גם טומן בחובו בשורה למנהלי הקרנות בישראל: דמי ניהול משתנים.

עד היום כל המשקיעים בקרן הנאמנות שילמו את אותם דמי הניהול, ולא חשוב מה היה גודל ההשקעה או משך הזמן שלה. יצירת דמי ניהול משתנים תקרב את ישראל למצב המקובל בעולם שבו דמי הניהול שונים בין המשקיעים, בדומה לדמי הניהול המקובלים בקופות הגמל.

עם כניסתו של התיקון הוא יאפשר למנהלי הקרנות להפחית את דמי הניהול שמשלמים הלקוחות לפי שלושה קריטריונים:

* היקף ההשקעה - מנהל הקרן יוכל להחליט כי מעל היקף השקעה ניתן יהיה לקבל הפחתה של דמי הניהול, ואף לקבוע כמה מדרגות.

* משך ההשקעה - מנהל הקרן יוכל להחליט כי נעל משך השקעה ניתן יהיה לקבל הפחתה של דמי הניהול, כך ניתן יהיה להעריך את משך ההשקעה בקרנות הנאמנות. כיום משך ההשקעה הוא שלושה-ארבעה חודשים.

* זהות המפיץ - מנהל הקרן יוכל לחבור למפיץ שיאפשר הנחה בדמי הניהול של אותו מנהל. מי שישלם על ההנחה הוא מנהל הקרן.

תיקון 15 לחוק השקעות משותפות בנאמנות התשנ"ד-1994 (שמו הקודם הוא "תיקון 13") אמור לפתוח גם בפני משקי הבית הישראליים את השוק הענק של קרנות נאמנות המנוהלות בידי הגופים הגדולים והמוכרים בחו"ל, ולשנות באופן משמעותי את נוף שוק ההון הישראלי. גופים אלה, הנהנים ממוניטין הגובים דמי ניהול נמוכים יחסית, שנעים מפרומילים בודדים ועד קצת יותר מ-1%, מנועים כיום מפרסום ופעילות שיווקית בשוק הישראלי.

מי שרכשו קרנות של גופים כאלה עד היום הם בעיקר משקיעים מוסדיים. עם כניסתו של התיקון לתוקף, יוכלו מנהלי קרנות זרים למכור את הקרנות שלהם בישראל.

סעיף נוסף בתיקון 15 הוא הפחתת עמלות ההפצה שגובים הבנקים ממנהלי הקרנות. כך, למשל, מתכננים ברשות להפחית את עמלות ההפצה של הקרנות המנייתיות מ-0.8% ל-0.45%. הדבר צפוי להתגלגל לדמי הניהול שמשלם הלקוח ולהוביל לירידה שלהם. הסיבה להפחתה הצפויה בעמלות ההפצה היא דמי הניהול הנמוכים שגובות הקרנות הזרות. אם לא יופחתו עמלות ההפצה, הקרנות הזרות לא יראו בפעילות בישראל כרווחית ולכן לא ימכרו כאן קרנות נאמנות.

בנוסף, בחנו ברשות ניירות ערך אפשרות לחייב את הבנקים לעדכן את לקוחות קרנות הנאמנות על העלאת דמי ניהול באמצעות מכתבים ישירים שישלחו לבתיהם. זאת בשונה מהמצב הקיים כיום שבו די בדיווח של מנהל הקרן על שינוי בדמי ניהול באמצעות מודעות בעיתונות הכתובה ובאתר המגנא.

ברשות רוצים להגביר גם את השקיפות בדיווח על שינוי בדמי הניהול. אחד המהלכים שנבחן הוא דיווח ישירות ללקוח, כפי שמקובל בעת אירוע מהותי בקרן, כמו שינוי במדיניות ההשקעות או החלפת מנהל הקרן. ואולם קבלת מכתב מהבנק המספר כי דמי הניהול הופחתו עשוי למצוא את דרכו לפח ולא להביא תועלת ללקוח.

בשלב הזה, נראה שאם אכן ידרשו הבנקים לשלוח מכתב ללקוחות על עלייה בדמי הניהול, הנפגעים העיקריים הם הבנקים, שיישאו בעלויות גבוהות יותר על פעילות הייעוץ בקרנות. זאת תוך כדי כך שבמקביל הם יספקו הפחתה של 54% בגובה עמלות ההפצה על הייעוץ בקרנות המנייתיות, שעל פי ההערכות, בשנים הקרובות יגדל חלקם בשוק ביותר מפי שניים מחלקם היום בשוק קרנות הנאמנות.

מאיגוד הבנקים נמסר בתגובה: "האיגוד יגיב לאחר שתתקבל פנייה רשמית בנושא זה מרשות ני"ע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"