מילון מקוצר לחובבי הנפט

נתן שבע
נתן שבע

בשבוע שעבר הגיע מחירה של חבית נפט ל-113.7 דולר, שיא של 31 חודשים. בקצב הזה נראה שלא יעבור זמן רב עד שמחירו של ליטר בנזין בישראל יעמוד על 8 שקלים. לצד המחיר העדכני (והעולה) שלו, הנה עוד כמה דברים שכדאי לדעת על הנוזל השחור שמניע את העולם.

אופ"ק

• ארגון המדינות המייצאות נפט (Organization of the Petroleum Exporting Countries). הארגון הוקם ב-1960 על ידי איראן, עיראק, כוויית, סעודיה וונצואלה. כיום חברות בו גם אלג'יריה, לוב, ניגריה, קטאר, איחוד האמירויות, אנגולה ואקוודור. הארגון מפיק כשליש מתפוקת הנפט העולמית ומחזיק כ-75% מעתודות הנפט. מטרת הארגון לווסת את קצב הפקת הנפט באמצעות קביעת מכסות הפקה, בניסיון לשלוט במחירו. בגלל הרצון להכתיב את המחיר, הארגון מכונה גם קרטל.

נפט גולמי

• נוזל דליק המצוי ברובד העליון של קליפת כדור הארץ ומורכב מפחמימנים שונים ממשפחת המתאן. הנפט משמש להפקת שליש מהאנרגיה בעולם. כ-61% מסך התצרוכת העולמית של הנפט מיועדת לכלי רכב. לפי ההנחה המקובלת, הנפט נוצר משרידי יצורים ימיים שהצטברו בקרקעית האוקיאנוס במשך מאות מיליוני שנים.

הנפט עובר תהליך זיקוק שממנו מופקים תוצריו השונים: קרוסין משמש דלק סילוני; מזוט לייצור חשמל; בנזין למכוניות; פרפין לייצור שמנים ושעווה; גז לבישול; נפטא לתעשיית הפלסטיק; וסולר וביטומן לסלילת כבישים ולאיטום וציפוי גגות.

חבית

• יחידת נפח של נפט גולמי - שווה כ-159 ליטר. מקורה בשדות הנפט של פנסילווניה במאה ה-19, אז מילאו והובילו את הנפט בחביות ששימשו בין השאר לבירה, יין ודגים. נפחן של חביות היין הבריטיות היה 42 גלון אמריקאי, וב-1866 התקבלה מידה זו כתקן המדידה הרשמי לנפט.

חוזה עתידי

• המסחר בחוזים עתידיים בנפט הוא אחד השווקים הנזילים והגדולים בשוק הסחורות. חוזה עתידי הוא עסקה בין שני צדדים. על צד אחד חלה התחייבות לקנות את הסחורה, ואילו על הצד השני חלה התחייבות למוכרה בכמות, במחיר ובמועד מסוים בעתיד. רכישת חוזה עתידי היא בדרך כלל התחייבות להתקזז על ההפרש בין מחיר הסחורה ביום העסקה למחירה בפועל. כל חוזה על נפט הוא התחייבות על 500 או 1,000 חביות.

קל ומתוק / חמוץ וכבד

• יש יותר מ-100 סוגי נפט, המסווגים לפי שלושה קריטריונים - מוצא גיאוגרפי, משקל סגולי ושיעור הגופרית. רמת הגופרית משפיעה על הזיקוק שדורש הנפט כדי להפיק ממנו תזקיקים. ככל שהנפט מכיל יותר גופרית (יותר מ-1%) הוא "חמוץ" יותר ודורש זיקוק קפדני יותר, וכששיעור הגופרית נמוך הוא ייחשב "מתוק" וקל לזיקוק. משקלו הסגולי של הנפט (API) משקף את רמת המזוט בו, ונע על סרגל ערכים שבין 10 ל-70. בנפט "קל" רמת ה-API גבוהה מ-31.1, ובנפט כבד נמוכה מ-22.3. ככל שהנפט "קל" ו"מתוק" יותר מחירו עולה.

ברנט

• נפט מסוג ברנט נמצא בים הצפוני ומופק בעיקר על ידי בריטניה ונורווגיה. זהו נפט קל ומתוק - שיעור גופרית של 0.37% ו-API של 38.6. על פי רוב, נפט גולמי מאירופה, מאפריקה ומהמזרח התיכון מתומחר באופן מתואם עם הנפט מסוג ברנט מהים הצפוני. ברוב המקרים, חבית נפט טקסנית יקרה מחבית ברנט ב-1-1.5 דולרים. האירועים האחרונים במזרח התיכון והחשש מפני שיבושים באספקת הנפט ממנו לאירופה הובילו את מחיר הברנט לזנק בחדות ולעבור את מחירו של הנפט הטקסני. הפער ביניהם קפץ במהלך המשבר עד 19 דולר.

טקסני קל ומתוק

• Texas sweet light או WTI הוא אחד המוצרים האיכותיים ביותר בתחום הנפט, ומקורו בדרום ארה"ב ובמפרץ מקסיקו. כשמצטטים בתקשורת את מחירי החוזים על הנפט מתכוונים בדרך כלל לסוג זה. ה-WTI קל יותר מהברנט ומכיל 0.24% גופרית עם API של 39.6.

חולות נפט

• חולות נפט (Oil sands) הם תערובות של חול טיט וביטומן, שהוא מעין זפת - נגזרת של נפט. בתהליך יקר ניתן להפריד את הביטומן מהחולות, לזקקו ולהופכו לדלק, שניצולת האנרגיה שלו אינה גבוהה. בבמחוז אלברטה בקנדה מרוכזים מרבית חולות הזפת בעולם (כ-85%), מה שהופך את המחוז לאחת מעתודות הנפט הגדולות בעולם. בנוסף, עליית מחיר הנפט הגולמי הופכת בהדרגה את חולות הנפט לאטרקטיביים יותר, וחברות רבות מקימות בשנים האחרונות פרויקטים להפקת נפט מחולות אלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"