הרווח של איפקס מתנובה: מיליארד דולר בשלוש שנים

ב-2008 השקיעה איפקס בתנובה 172 מיליון יורו. שווי האחזקה היום: 878 מיליון יורו, פי חמישה על ההשקעה ו-46% מעל השווי שלפיו מוכר שמיר את אחזקותיו

יורם גביזון
יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יורם גביזון
יורם גביזון

>> שלוש שנים לאחר שסחפה קבוצה גדולה של קיבוצים ומושבים, ובסיוע כושר השכנוע של אריק רייכמן, לשעבר מנכ"ל תנובה, הולך ומתברר עד כמה עסקת תנובה היתה רווחית לאיפקס, ועד כמה שגו החקלאים שהסכימו למכור את אחזקתם בתנובה לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר.

נתוני מצגת שערכה קרן איפקס 7 לשותפיה בלונדון במארס 2011 והגיעו לידי TheMarker מגלים כי קרן איפקס הרוויחה 1.03 מיליארד דולר על ההון שהשקיעה בתנובה. תנובה השקיעה 172 מיליון יורו בינואר 2008 בחברת אפ.מש.תנ אחזקות, שהיא חברה ייעודית שהקימה עם חברת מבטח שמיר. החברה הייעודית שאיפקס החזיקה ב-73.06% ממניותיה ומבטח שמיר ב-26.93% מהן, רכשה את השליטה בתנובה (76.7%) בינואר 2008 לפי שווי חברה של 989 מיליון דולר.

זהבית כהן ואריק רייכמן

איפקס השקיעה סכום של 172 מיליון יורו, שהיה חלקה בהון העצמי שהזרימו בעליה החדשים של תנובה לחברה הייעודית. יתרת העלות של ההשקעה (281 מיליון יורו) מומנה בהלוואה בנקאית.

איפקס מדווחת במצגת שמשכה מתנובה 258 מיליון יורו במזומן. המשיכה נעשתה בשני דיווידנדים, שהעיקרי בהם היה בסוף ינואר 2011, כשתנובה חילקה לחברה הייעודית דיווידנד של 365 מיליון יורו, שחילקה אותו במלואו לבעליה. דיווידנד נוסף, בסכום קטן יחסית של 104.7 מיליון יורו, חולק בידי תנובה באוגוסט 2009, אך נראה ששימש בחלקו הגדול לפירעון חלק מההלוואה הבנקאית ששימשה לרכישת תנובה.

איפקס מציינת ששווי אחזקתה במניותיה של החברה הייעודית מגיע ל-620 מיליון יורו, כך שהשווי הכולל של השקעתה בתנובה מגיע ל-878 מיליון יורו - כלומר פי 5.1 מההון העצמי שהשקיעה ברכישתה. היחס על ההון שהושקע ברכישת תנובה - ההשקעה הטובה ביותר של קרנות אייפקס 5, 6 ו-7 בתחום הקמעונות ומוצרי הצריכה - מכונה MOIC (Multiple Of Invested Capital). יחס זה גבוה משמעותית ממכפיל ההון המושקע הממוצע על השקעותיה של איפקס 7 בתחום הקמעונות ומוצרי הצריכה (1.3) וגבוה גם ממכפיל ההון המושקע הממוצע בקרן איפקס 6, שמגיע ל-1.0 בלבד ולמכפיל הממוצע בקרן איפקס 5 שהוא 1.6.

השווי הכולל של השקעת איפקס, שמורכב מהמזומנים שמשכה מהחברה ומשווי אחזקתה במניותיה של החברה הייעודית ששולטת בתנובה, גוזר רווח של 706 מיליון יורו. כלומר, 1.03 מיליארד דולר על השקעה שנעשתה בינואר 2008. רווח זה מגלם תשואה שנתית של 72%.

המצגת שערכה איפקס למשקיעים מגלה שהחברה מעריכה את שווי מניותיה של החברה הייעודית ששולטת בתנובה ב-4.2 מיליארד שקל. שווי זה גוזר לחלקה של מבטח שמיר בתנובה (26.9%) שווי של 1.135 מיליארד שקל. שווי זה גבוה ב-46% מהשווי הגלום בעסקה עם קבוצת משקיעים בראשות לאומי פרטנרס, שעליה דיווחה מבטח שמיר במארס 2011. לפי מתווה העסקה, תמכור מבטח שמיר את אחזקתה (26.9%) בחברה הייעודית אפ.מש.תנ אחזקות לקבוצת לאומי פרטנרס תמורת 775 מיליון שקל.

המועד של השלמת העסקה נדחה כמה פעמים, כאשר האחרונה שבהן היתה לפני שלושה שבועות. המועד המיועד להשלמת העסקה הוא 3 במאי, כלומר יום שלישי הבא. השלמת העסקה כפופה לחתימה על הסכם בעלי מניות בין הקבוצה שגיבשה לאומי פרטנרס לבין איפקס, קבלת הסכמת הבנקים המממנים, קבלת אישור בנק ישראל, וכן הסרת המניעה להחזרת המניות ואיגרות החוב של מבטח שמיר למסחר בבורסה.

מבטח שמיר חתמה על מסמך הבנות למכירת אחזקותיה בחברה הייעודית ששולטת בתנובה לקבוצת משקיעים בראשות לאומי פרטנרס ב-19 באוקטובר 2010, כלומר לפני שישה חודשים, וכן על הסכם מחייב למכירת אחזקותיה לקבוצת לאומי פרטנרס ב-2 במארס 2011. כך שבהתחשב במחיר הנמוך, יחסית להערכתה של איפקס לשווי החברה הייעודית השולטת בתנובה, בזמן שחלף מאז נחתמו מסמך ההבנות וההסכם למכירת אחזקתה בתנובה, ובתשואה השנתית שהניבה תנובה לבעליה - נראה שמבטח שמיר איבדה סכום של 70-80 מיליון שקל בתהליך המכירה המתמשך. זאת גם אם נניח שהתשואה שתנובה תספק לבעליה ב-2011 תרד ל-20%.

צילום: TheMarker

תנובה הציגה שיפור בתוצאותיה הכספיות ב-2010, שבה רשמה הכנסות של 1.9 מיליארד דולר ורווח תפעולי תזרימי (EBITDA) של 250 מיליון דולר. לפי ההערכות, 79% ממחזור ההכנסות שזל ב-2010 נבע מפעילותה בשוק החלב, ואילו פעילותה של תנובה בשוק הנדל"ן תרמה הכנסות של 300 מיליון דולר, כלומר 16% מההכנסות.

תנובה לא קיימה התמחרות לפני המכירה

תנובה הציגה צמיחה ב-2010, בהשוואה למכירות של 1.8 מיליארד דולר ורווח תפעולי תזרימי של 226 מיליון דולר ב-2009; מחזור של 1.78 מיליארד דולר ו-EBITDA של 186 מיליון דולר ב-2008; ומחזור של 1.56 מיליארד דולר ו-EBITDA של 141 מיליון דולר ב-2007.

הרווח העצום של איפקס מהשקעתה בתנובה הושג בעקבות תהליך מכירה בעייתי של השליטה בחברה. ועד הנהלת תנובה, שניהל את המכירה ב-2006, לא ניסח מערכת קריטריונים ברורה ומשקלות מוגדרים מראש לכל אחד מהקירטוריונים כדי לבחור את הזוכה בהתמודדות על תנובה. במקום זאת נדרשו המתמודדים להסכים לשני קריטריונים בלבד: מחיר מינימום של 800 מיליון דולר והתחייבות לרכוש מהרפתנים, בעליה של תנובה, את החלב הגולמי שייצרו ב-12 השנים הבאות על פי נוסחת המחיר שהיתה קיימת עד זמן המכירה.

הנהלת תנובה הבהירה כי מכירת תנובה אינה מכרז ואינה כפופה לדיני המכרזים, ושמרה לעצמה את הזכות לקבל כל החלטה בעניין לפי שיקול דעתה המוחלט. ועד הנהלת תנובה קיבל שלוש הצעות: מקבוצה של מבטח שמיר ומריל לינץ' הצעה לפי שווי חברה של 1.04 מיליארד דולר, מאפריקה ישראל הצעה לפי 1.045 מיליארד דולר ומקרן איפקס הצעה לפי 1.025 מיליארד דולר. הנהלת תנובה בראשות רייכמן החליטה שלא לקיים התמחרות סופית בין שתי ההצעות הטובות ביותר, אלא לבחור בזו של איפקס מבלי שינסו להשיג את המחיר הגבוה ביותר בעבור בעלי מניותיה של תנובה.

רייכמן קיבל מתנובה עם פרישתו תשלום של 5 מיליון שקל בעבור אי תחרות. התשלום הראשון הועבר במארס 2008, על פי תוספת להסכם ההעסקה של רייכמן תמורת הסכמתו שלא להתחרות בתנובה בעסקי החלב במישרין, או בעקיפין בשנתיים שלאחר פרישתו, ותמורת הסכמתו שלא לייעץ למתחריה של תנובה בשוק החלב. הסכם אי התחרות הוארך בפברואר 2010 ב-3 שנים נוספות עד לינואר 2013 תמורת 3 מיליון שקל, אף על פי שרייכמן היה בן 72 במועד הארכת הסכם אי התחרות.

צילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה