בן אליעזר: "השמועות על שוחד בעסקת הגז עם מצרים - מגוחכות"

מצרים סוערת סביב מכירת הגז לישראל: הנשיא המודח חוסני מובארק נחקר על מעורבותו בעסקה, שר הנפט לשעבר ובכירים נוספים מואשמים בשחיתות הנוגעת לה, ובעל השליטה ב-EMG מסתתר בשווייץ ■ קבוצת מרחב: "משיירגעו הרוחות במצרים - העניין ייגמר בלא כלום. מכל מקום, הגז זורם כסדרו"

ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו
ליאור זנו, פרשנות
ליאור זנו

>> כמעט שלושה חודשים חלפו מאז תחילת ההפגנות במצרים שהובילו להדחת הנשיא חוסני מובארק, ולפחות לפי הדיווחים בעיתונים המצריים, נראה כי בשבוע האחרון אחד הנושאים הבוערים ברחוב המצרי הוא מכירת הגז המצרי לישראל.

הדיווחים הרבים בסוף השבוע האחרון נגעו להעברתו של מובארק לבית החולים שבכלא קהיר, שם ייחקר בין השאר על פרשת הגז הישראלי; להגשת כתבי אישום נגד שישה בכירים המואשמים בשחיתות הנוגעת לעסקת הגז עם ישראל; ולשמועות על כך שחוסיין סאלם, מחזיק הנתח הגדול ביותר בספקית הגז המצרית EMG, אותר על ידי האינטרפול במקום מחבואו בשווייץ. כמו כן, דווח על דרישה של הנהגת צעירי המהפכה במצרים להעלות את ההכנסות השנתיות של המדינה ממכירת הגז לישראל ב-200 מיליון דולר.

"מצרים נמצאת כיום באווירה של בית משוגעים, על גבול הכאוס", אמר בסוף השבוע מקור בשוק האנרגיה הישראלי. "אם נשווה את זה למהפכה הצרפתית, מצרים היא בשלב של עריפת הראשים בכיכרות כי זה מה שהרחוב רוצה. השלטון במצרים כיום חלש מאוד, נתון להנהגת הרחוב של צעירי המהפכה ומבצע כל דבר שהיא דורשת".

העיתון המצרי "אל-מסרי אל-יום" דיווח בסוף השבוע כי התובע הכללי המצרי הגיש כתבי אישום נגד שר הנפט לשעבר, סאמח פאהמי, וחמישה בכירים אחרים, בשלושה סעיפי שחיתות שנוגעת לעסקת מכירת הגז הטבעי ממצרים לישראל. השישה מואשמים בפגיעה באינטרסים הלאומיים של מצרים, בבזבוז כספי ציבור ובהעברת הגז המצרי לידי גופים זרים שייהנו ממנו. על פי העיתון, כתבי האישום "מפנים את הזרקור לכמה מהסוגיות השנויות ביותר במחלוקת במצרים: ריבונות לאומית, שחיתות והיחסים עם ישראל". כמו כן, החל תהליך של חשיפת אחורי הקלעים של עסקת הגז המצרית-ישראלית, דבר שלטענת העיתון לא הובא לידיעת הציבור.

פאהמי, 61, מהנדס כימי בהשכלתו, דמות מפתח במיזם הגז, כיהן כשר הנפט של מצרים מאז 1999. כבר לפני כחודש זומן לחקירה בטענה כי איפשר מכירה של גז טבעי במחירים מוזלים לישראל ולשש מדינות אירופיות אחרות, והסב בכך למצרים הפסד של 3 מיליארד לירות מצריות (יותר מחצי מיליארד דולר). פאהמי טען להגנתו כי מילא אחר הוראותיו של נשיא מצרים המודח, מובארק.

בישראל, דחה השבוע שר התשתיות לשעבר, בנימין בן-אליעזר, שמועות שלפיהן היה מעורב תשלום שוחד בעסקת הגז עם מצרים. השמועות עלו בעקבות מעצרו של פאהמי, שחתם על העסקה מול בן-אליעזר. מלשכת בן-אליעזר נמסר כי "הטענות מגוחכות ואינן ראויות לתגובה".

EMG והקשר הישראלי

הגז המצרי מספק כיום 40% מצריכת הגז הטבעי של ישראל. הגז נמכר לישראל על ידי החברות EMG המצרית שבשליטת סאלם (28%), PTT התאילנדית (25%), קבוצת מרחב שבבעלותו הישירה של יוסי מימן ואמפל, חברה ציבורית בשליטת מרחב (20.6%), סם זל ודיוויד פישר (12%), חברת הגז המצרית (10%) ומשקיעים מוסדיים ישראליים (4.4%).

מאז סוף ינואר, מפרוץ המהומות בקהיר שהביאו לנפילתו של משטר מובארק, צנחה מניית אמפל בבורסת תל אביב ב-30%, והיא ממשיכה לרדת בהתמדה. אג"ח של החברה ירדו מאז בממוצע בכ-10% והתשואות עליהן עלו לכ-10%. ביום חמישי הקרוב תכנס הנהלת אמפל אסיפת בעלי אג"ח במשרדיה בהרצליה פיתוח, ובה היא מתעתדת לעדכן אותם אודות מצב החברה.

למהומות במצרים התלוותה הפסקה של מספר שבועות בהזרמת הגז לישראל, שנבעה מפיגוע טרור שבוצע בתחנת מדידה הסמוכה לתחנה שממנה יוצא צינור הגז המצרי לישראל. בשבועות האחרונים שבה EMG בהדרגה לספק את כמות הגז שאותה היא מחוייבת לספק לישראל על פי החוזים החתומים עמה.

ב-2010 סיפקה EMG לישראל 2.5 מיליארד מ"ק (BCM) גז טבעי ב-360 מיליון דולר, והחברה צופה כי תגדיל את הכמות ותמכור 3 BCM ב-2011, בעיקר לחברת החשמל ולחברה לישראל. מצרים התחייבה לספק לישראל עד 7 BCM בשנה למשך 20 שנה (עם אופציה להכפלת תקופת ההתקשרות). אם מכסה זו אכן תתמלא, צופים ב-EMG הכנסות של מיליארד דולר בשנה.

EMG קיבלה מהשלטונות המצריים מנדט לייצא גז טבעי למדינות האגן המזרחי של הים התיכון . במלים אחרות, EMG קונה גז טבעי ממצרים, מוכרת אותו לישראל וגוזרת עמלת תיווך. אלא שכדי ליזום פרויקט בינלאומי במזרח התיכון (ועוד בין שתי מדינות שביניהן שוררים יחסי שלום קרים), להשקיע בו כחצי מיליארד דולר ולתחזק אותו למשך 20 שנות זיכיון לפחות - חורג סיפורה של EMG מן הגבולות המוכרים של תיווך עסקי. כדי לחבר את העולם הכלכלי לפוליטי נדרש במשוואה זו כוח נוסף, מתווך, שירקח את האינטרסים של שני העולמות לכדי מוצר רווחי ובר-קיימא. כאן נכנס לתמונה מימן, שמהיאכטה הפרטית שלו טילפן ב-2003 ראש הממשלה דאז, אריאל שרון, למצרים, כדי לשוחח עם האיש שיכול להפשיר את פרויקט הגז התקוע - הלא הוא סאלם, איל הון ואדם רב-עוצמה, שנודע בקרבתו לצמרת השלטון המצרי, ובייחוד לנשיא מובארק וליד ימינו, עומר סולימאן.

המכס המצרי תפס 100 חבילות של סאלם

סאלם, המחזיק באתרי נופש בשארם א-שייח, מלבד מניותיו ב-EMG, ברח בינואר ממצרים, ולפי דיווחים מסתתר בשווייץ. רשויות המכס המצרי תפסו בשבת 100 חבילות שלכאורה שייכות לסאלם, שנשלחו לעיר ג'אדה בסעודיה - כך דיווח אתר העיתון "אל-אהראם" (ראו מסגרת).

עיתון כווייתי דיווח לפני כחודש כי בניו של מובארק, גמאל ועלא, גרפו מאות מיליוני דולרים מעסקת הגז שנחתמה בין EMG לבין חברת החשמל הישראלית, לאחר שקיבלו מידי סאלם עמלה בשיעור של 7.5% מהיקף העסקה.

בדיווחים שבה ועולה סוגיית מחיר הגז שמוכרת מצרים לישראל והשאלה אם אספקת הגז בכלל יכולה להיפסק. זו גם הסוגיה שמטרידה את הרשויות הישראליות מאז פרוץ המהומות במצרים. לדברי מקורות בישראל, "ממשלת מצרים נמצאת בעיצומו של משא ומתן קשה עם ממשלת ירדן על מכירת גז טבעי, ונוח לה להראות לציבור המצרי שמדובר בהעלאת מחיר כביכול לכל הלקוחות".

בקבוצת מרחב הגיבו בביטול לפרסומים האחרונים בתקשורת המצרית . מהחברה נמסר כי "הגיע הזמן שהמהפכה תגיע גם לעיתונות המצרית, ובמקום המשך הפרסומים המופרכים אודות המחיר ש-EMG כביכול משלמת לממשלת מצרים, לעבור לפרסומים אמינים המתבססים על הגורמים האמונים על הנושא בממשלה המצרית החדשה, כמו התבטאות שר הנפט המצרי כי "המחיר שמשלמת EMG הוא יותר מ-3 דולר למיליון BTU, דהיינו בהתאם למחירי השוק העולמי והאזורי, שהוא יותר מפי ארבעה מהמחיר המוזכר בעיתונות המצרית והמחיר הגבוה ביותר שממשלת מצרים מקבלת מכלל יצואני הגז הפועלים במדינה. הגיע הזמן שממשלת מצרים תחזור על הכרזת שר הנפט המצרי מה-9 באפריל, כי המחירים המתפרסמים בתקשורת אינם נכונים". במרחב הוסיפו שהם משוכנעים כי משירגעו הרוחות, והבדיקות ישובו להתמקד בעובדות, יסתיימו התהליכים הפנימיים במצרים בלא כלום, וכי מכל מקום, הגז זורם לישראל כסדרו.

על פי ה"ניו יורק טיימס", הגישה הכללית של ממשלת ישראל כלפי הסדר הגז היא נכונות לקבל בחינה מחדש של העסקה, כל עוד מדובר בבחינה של מחיר הגז בלבד. פקיד ישראלי בכיר אמר לעיתון כי אם החקירה תיהפך לתירוץ לביטול העסקה בשל סיבות פוליטיות פנימיות, לישראל תהיה סיבה אמיתית לדאגה.

"זה יהיה תלוי בפרטים של הסכם זה," אמר חסן אבו-טאלב, חוקר במרכז אהראם, ל"אל-מסרי אל-יום" בסוף השבוע. אבו-טאלב סבור כי המועמדים לנשיאות במצרים, שמשתמשים בסוגיית מכירת הגז לישראל, עושים זאת כהבטחת בחירות ותו לא. "הקמפיין הוא רק הבטחת בחירות, כדי לדחוק הצדה את רגשות הציבור. אני לא מאמין שהמועמדים יצליחו באמת לנתק את אספקת הגז לישראל".

"אנשים עדיין מאמינים שנעשה כאן מחטף"

לפני שבועיים אמר שר הנפט המצרי הנכנס, עבדאללה עראב, בראיון מפתיע שהעניק לעיתון המצרי "אל-שורוק" כי "אנחנו מייצאים לישראל גז במחיר של יותר מ-3 דולר למיליון BTU ומרוויחים יותר ממה שמרוויחה ארה"ב על יצוא הגז שלה. אפילו כעת האנשים לא מאמינים לנו שאנחנו לא מייצאים גז לישראל במחיר של 1.3 דולר למיליון BTU. אנשים עדיין מאמינים שנעשה כאן מחטף, ותמיד יהיו אלה שיגידו שניתן היה להשיג מחיר טוב יותר".

עם זאת, הוסיף עראב כי "לומר לכם שהמחיר הנוכחי מספק בעיני? התשובה היא לא. תמיד יכול להיות מחיר טוב יותר. כולנו היינו מעוניינים שמחיר הגז יהיה 14 דולר ויותר. במשך שנים אמרו במצרים כי המחיר שמשלמת ישראל לגז הטבעי המצרי הוא נמוך, אבל מאז שמובארק הלך אומרים 'מושחת'".

"אמירתו של שר הנפט המצרי לפני שבועיים היתה אמירה אחת בלבד, ולא מספיקה כדי לשנות את דעתו של הרחוב המצרי", אמר מקור בשוק הישראלי. "שר הנפט וראש הממשלה כנראה החליטו שהם שותקים ונותנים לעסק להתגלגל.

"על המשא ומתן עם ירדן על מחירי הגז כמעט לא קוראים בשום מקום. ירדן משלמת חצי מהמחיר שמשלמת ישראל, והמחיר שהיא משלמת גם גוזר את המחיר לסוריה ולבנון - בצירוף עלויות ההובלה", הוסיף המקור הישראלי. "לבי לבי על הירדנים, שלא מסוגלים לעמוד במחיר שהמצרים דורשים, אבל אני מניח שהמצרים לא יתנו לעבדאללה מלך ירדן ליפול, ולא יחשיכו לו את המדינה".

סייעה בהכנת הכתבה: אורה קורן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"