כשאין ריסון עצמי - נדרשת רגולציה

מאיר חת
מאיר חת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאיר חת
מאיר חת

>> גד סואן מלין על כך ש"רגולציית היתר מכבידה מאוד על החברות הציבוריות ובמקרים רבים מסיטה את תשומת לבם של המנהלים מהניהול העסקי לעבר עמידה בכללי הממשל התאגידי ושאר הוראות רגולטוריות" ("רגולציית היתר בישראל הגיעה לשיא", TheMarker, 31.3).

איני חולק על כך שיש מקרים שבהם הוראות רגולטוריות מרחיקות לכת מעבר לדרוש וגם תכיפותן מוגזמת, אך חלק לא קטן של ההתערבות הרגולטורית הוא תגובה על התנהלות לא ראויה של התאגידים הציבוריים. הוראות המחזקות את מעמדם ומשקלם של דירקטורים בלתי תלויים ומכבידות על אישורן של עסקות עם בעלי עניין היו יכולות להיות מיושמות גם ללא התערבות החוק, וכך גם הסדרים אחרים לייעול הממשל התאגידי.

במקרים לא מעטים "מזמינים" גופי המגזר העסקי התערבות רגולטורית כשהם נוהגים בהיעדר ריסון עצמי או שלא על פי נוהלי עסקים המקובלים בשוקי הון מפותחים. דוגמה אחת לתגובה רגולטורית צפויה על היעדר ריסון עצמי נוגעת לרמת שכרם של המנהלים הבכירים. נושא זה נמצא בדיון ציבורי זה חודשים רבים, ובמרכזו שאלת דרך ההתערבות הראויה לריסון רמות תגמול שנראות בלתי סבירות. בעוד דיון זה מתנהל, פורסמו רמות שכר הבכירים של רוב התאגידים הגדולים ב-2010, ולא היה כל סימן לכך שהביקורת הציבורית השפיעה כהוא זה על גודל חבילות התגמול שהוענקו למנהלים בכירים. יש להניח כי כתוצאה מכך תגבר ידם של המחוקקים המבקשים לקבוע תקרות שכר על הגישה המוצעת בהמלצות ועדת נאמן, לפיה תישאר ההחלטה בעניין בידי הדירקטוריונים.

דוגמה נוספת להתנהגות שהזמינה התערבות נוגעת לתנאי ההנפקה של איגרות חוב. לקביעת תנאי הנפקה שאיפשרו גיוס הון מילוות על ידי חברות שבסיס הונן העצמי רעוע, למטרת השקעה בפרויקטים עתירי סיכון בישראל ומחוצה לה, היו אחראים גם החתמים וגם המשקיעים המוסדיים. תנאי הנפקות רבות לא העניקו הגנה סבירה לקוני איגרות החוב, בניגוד גמור למקובל בשוקי הון מפותחים.

התגובה על מצב זה, שהביא לריבוי מקרים של חברות שלא יכלו לעמוד בהתחייבותן למחזיקי האג"ח, התבטאה בהמלצותיה של ועדת חודק שאימצו הסדרים שריסנו במקצת התנהגות לא ראויה של מנפיקים, חתמים ומשקיעים מוסדיים. עדיין מתבצעות הנפקות לא מעטות שאינן עומדות בכללי חודק החלים רק על רכישות גופים פנסיוניים. אם לא יחול שינוי בעניין זה, יש להניח שיופעלו הנחיות מחייבות נוספות.

ברקע המלצות ועדת בכר, שניתקה את הבנקים מהשליטה בקופות הגמל וקרנות הנאמנות, עמד כישלונם של הבנקים לטפל בבעיות ניגודי העניינים שנבעו מהיותם יועצי השקעות ומפיצים של קופות וקרנות. יועצי ההשקעות בבנקים העדיפו את מוצרי הקופות והקרנות שבבעלות הבנקים גם כשהדבר לא תאם את עניינם של לקוחותיהם - בניגוד למתחייב מן החוק. לוועדה היו גם שיקולים אחרים להמלצותיה, אך גם כאן היעדר ריסון עצמי הוליך לתגובה רגולטורית מרחיקה לכת.

אימוצם והטמעתם של קודים אתיים בתאגידים הציבוריים לסוגיהם יוכלו להיות גורמי ריסון והם עשויים להפחית את הצורך בהתערבות חיצונית בדרכי התנהלותם בתחומי הפעילות השונים שלהם.

הכותב הוא סגן יו"ר ICC ישראל, מרצה למשפטים במכללה למינהל ולשעבר המפקח על הבנקים ויו"ר הבורסה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"