על מה קיבל סוארי 800 אלף שקל?

כמה שווה הערכת שווי ששימשה בסיס לעסקת ישראייר?

שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי
שרית מנחם כרמי

כמה עולה הערכת שווי בשוק ההון? תלוי לאיזה נכס ומה רוצים להשיג. משרדו של רואה החשבון יצחק סוארי, למשל, קיבל על הערכת השווי האופטימית לחברת ישראייר 800 אלף שקל. זה הרבה או מעט? גורמים בשוק טוענים שזהו שכר עבודה נדיב למדי, ושמחירה של הערכת שווי בסדר גודל כזה צריך להיות כמה עשרות אלפי דולרים.

מצד שני, דובר אי.די.בי טוען כי העלות הכוללת של אנשי המקצוע בעסקה (כולל זו של סוארי) היתה 3.2 מיליון שקל וכי הערכת השווי ארכה שישה חודשים, כך ש"הסכום מקובל וסביר בכל קנה מידה".

בין אם הסכום מקובל וסביר או גבוה מדי, שנה וחצי לאחר הערכת השווי - ששימשה בסיס לעסקת בעלי העניין לרכישת החברה הפרטית שבשליטת נוחי דנקנר (גנדן תיירות ותעופה המחזיקה בישראייר) על ידי החברה הציבורית שבשליטתו (אי.די.בי) - כדאי לבחון אם בכלל היה שווה לפנות לסוארי.

עסקת ישראייר זכתה לביקורת שכן החברה שבה שותף הציבור (אי.די.בי) רכשה נכס הפסדי עמוס בחובות מבעל השליטה בה. אי.די.בי אמנם שילמה 1.2 מיליון דולר בלבד, אך היא שיחררה את בעליה - דנקנר, אבי פישר (שגם הוא מנהל באי.די.בי) וצורי דבוש - מערבויות בסך 49 מיליון דולר. ישראייר היא מפסידה סדרתית, ואי שחרור הערבויות יכול היה להשפיע באופן מהותי על ההון האישי של השלושה. הערכת השווי הזאת היתה כנראה מה שדחף את חברת פועלים סהר להמליץ על העסקה, ואת בעלי המניות באי.די.בי (ובעיקר הגופים המוסדיים) להצביע בעדה.

הנה שתיים מתחזיותיו של רו"ח אורי כהן ממשרד סוארי:

1. ישראייר, שרשמה הפסד תפעולי ב-2007, 2008 וברבעון הראשון של 2009, תציג רווח תפעולי כבר ב-2009 ובכל אחת מהשנים עד 2013.

2. שיעור התפוסה במטוסי ישראייר יטפס ל-89% ב-2009 בהשוואה ל-88% ב-2008, ויעלה מדרגה נוספת ל-92% בטווח הארוך.

מה קרה בפועל? ישראייר הפסידה 13 מיליון שקל ברבעון השני של 2010 ו-36.7 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2010, ושיעורי התפוסה ירדו. ולמה איננו יודעים מהן התוצאות של הרבעון השלישי? אולי כדי להיאבק בהפסדים החליטו באחרונה באי.די.בי שאין חשיבות לחשיפת התוצאות, והמספרים של ישראייר הושמטו מדו"חות הקבוצה.

ועכשיו כדאי לשאול, מדוע ברשות ני"ע לא מצאו לנכון לבקש מאי.די.בי לפרסם בכל זאת את הדו"חות? מדוע לא דרשה הרשות גילוי נאות לשכר הטרחה? האם לא הגיע הזמן לבקש לעדכן את הערכת השווי? והאם אין עניין לציבור במידע הנוגע לחברות שמבצעות את הערכות השווי, למשל מהו נתח ההכנסות שלהן מקבוצות שליטה גדולות במשק?

אף שבטווח הקצר פירות הסינרגיה שאותם צפה משרד סוארי ושות' טרם הבשילו, והערכת השווי שסיפק המשרד לא נראית מדויקת עד כה, אי.די.בי ממשיכה להיעזר בשירותיו של סוארי, והוא כבר קיבל עבודה חדשה - להעריך גם את שווי האופציה שקיבלה אי.די.בי בעסקת מכתשים אגן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה