הקרב על התכוף: קבוצת וייזר בהצעה משופרת לטובת בעלי האג"ח על חשבון הבנקים

הנאמנת של החברה תחליט עד יום חמישי איזו הצעה תגיע להצבעת נושים - וייזר או ברנד

ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ואדים סבידרסקי, פרשנות
ואדים סבידרסקי

הסאגה סביב חדלות פירעון של יצרנית רכבים ממוגנים, התכוף, מתקרבת לסיומה. בית המשפט המחוזי בנצרת החליט היום (ראשון) כי נאמנת החברה, רו"ח עליזה שרון, תצטרך להחליט עד יום חמישי איזו מבין שתי הצעות לרכישת החברה והסדר עם נושיה להעביר להצבעה של אסיפת הנושים, אשר תתקיים ביום חמישי הקרוב. אם לא תתקבל על ידי רוב של 75% הן של הנושים המובטחים, הבנקים וקרן אוריגו, והן של הנושים הרגילים, בעלי אג"ח וספקים, יוחזר הכדור לידי בית המשפט אשר יחליט על גורלה של החברה.

ההחלטה של הנאמנת לא צפויה להיות קלה על רקע שיפור ההצעה הבא מאחת המתמודדות, קבוצת וייזר, כאשר בשוק מעריכים כי היא טובה בכ-30% מהמקורית. שרון מונתה על ידי הבנקים כנאמנת של החברה, להם חייבת תכוף כ-90 מיליון שקל, אך וייזר בחרה להטיב בהצעתה החדשה דווקא עם נושים הרגילים על חשבון הנושים המובטחים - הבנקים וקרן אוריגו. לעומת ההצעה של ברנד, חברת מתכת המגובה על ידי קרן השקעות KSPC, תקצה וייזר 7 מיליון שקל יותר בהקצאת אג"ח מסדרה חדשה למחזיקי האג"ח הקיימים בנוסף ל-12.5% מהון מניותיה של החברה. בנוסף, הטיבה וייזר עם נושה מובטח, קרן אוריגו, לו יוקצו עוד מניות התכוף אך יוקטן מרכיב תקבולים עתידיים הצפוים מפרוייקטים.

בסך הכול, בהצעה החדשה המניות המוקצות לבנקים יצטמצמו בכ-5% - מ-20% בהצעה המקורית - ויועברו לנושים רגילים ואוריגו. לכן, המתנגדים הבולטים לגרסת וייזר צפויים להיות בנק אגוד ובנק דיסקונט. עם זאת, מרכיב ההון שיוזרם לחברה במזומן גבוה יותר בהצעה של ברנד ומסתכם בכ-25 מיליון שקל מול כ-6 מיליון של וייזר.

לאור שיפור ההצעה על ידי וייזר, הגישה קרן אוריגו ביום שישי האחרון בקשה לכינוס אסיפת נושים לאישור הסדר זה, אך הנאמנת הגיבה כי לאור העובדה שהצעת וייזר לא תואמה עימה וכי מעיון ראשוני בהצעה, חלק מהבנקים מקבלים במסגרת ההצעה פחות ממה שניתן להם בהצעת ברנד. עוד הוסיפה הנאמנת כי בנסיבות אלו, ספק אם אכן סיכוייה של הצעת וייזר להתקבל באסיפת הנושים גבוהים יותר מהצעתה הקודמת או הצעת ברנד.

מדובר בשתי הצעות אשר לו היתה קיימת רק אחת מהן, סביר להניח כי היתה מתקבלת בכל מקרה, אך המצב הסתבך כאשר הנושים זיהו מספר הצעות העונות על דרישותיהן וכי זכו בזכות בחירה בין הטובה ביותר. הבעייתיות המהותית ביותר בגיבוש הסדר מאחת הגרסאות המוצעות היא בכך שהן מתבססות על רווחים הצפויים מהפרויקטים של התכוף. רמת אי הוודאות לגבי גובה הרווחים העתידיים - אם בכלל - גבוהה מאוד ומקשה על יכולת להעריך את התקבול העתידי ובכך את שווי ההטבה לנושים אלו או אחרים. עם זאת, עובדי החברה המוגדרים בדין קדימה יזכו להחזר חובות מלא, המסתכם בכ-5 מיליון שקל, על פי שתי ההצעות.

שתי המציעות, ברנד ווייזר, פועלות בתחומים משלימים לתחום עיסוקה של התכוף שהינה חברת פרויקטים בתחום הרכבים ללא פס ייצור למוצר קבוע. ברנד הינה חברה בתחום מתכות ווייזר היא קבוצת פרויקטים בתחומים שונים. לברנד יש ניסיון תפעולי בייצור ולווייזר ניסיון בניהול פרויקטים וסגירת חוזים מול גורמים מוסדיים גדולים כגון הצבא. ברנד נתמכת על ידי קרן השקעות, ואילו וייזר משתפת פעולה עם קבוצה צרפתית בינלאומית, Sodexo, המנהלת פרויקטים בתחום תחזוקה, מזון ועוד.

עוד שהנושים מתלבטים בין הרוכשים הפוטנציאליים, חובות החברה הולכים וגדלים. נכון להיום, חייבת התכוף לבנק דיסקונט כ-52 מיליון שקל, לאחר ששולמו לו 4 מיליון שקל, לבנק אגוד כ-34 מיליון שקל, לקרו אוריגו כ-38 מיליון שקל, לאחר ששולמו לה כבר כ-7 מיליון שקל. כמו כן, חייבת החברה כ-36 מיליון שקל למחזיקי אג"ח וכ-68 מיליון לספקים ונושים אחרים.

בנוסף לגידול החוב, החברה צפויה לאבד חוזים והסכמים קיימים. היום בית משפט המחוזי נענה לבקשת הנאמנת לדחות מועד חתימת החוזה עם רשויות הכבאיות ב-30 יום. במסגרת המכרז אשר פורסם בשנת 2007 לאספקת רכבי כיבוי אש וציוד נלווה לרשויות הכבאות השונות, נבחרו מספר חברות ביניהן התכוף כספקים מורשים. בסמוך למועד ההקפאה, פנתה לחברה החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי לשם חתימת חוזים להזמנת 16 כבאיות מן החברה בהיקף של כ-16 מיליון שקל ואולם החברה נכנסה להליכי הקפאה קודם שנחתם החוזה והמועד האחרון בו נקבע ל-21 בחודש. על פי דברי הנאמנת, למיטב ידיעתה, החברה למשק וכלכלה ורשות הכבאות עודנה מעוניינת להתקשר עם החברה בחוזה. יחד עם זאת, כל עוד לא אושר הסדר נושים לחברה, אין באפשרות הנאמנת לחתום על החוזה וליטול על החברה את ההתחייבויות הכרוכות בו.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים