פילנתרופיה על חשבון הציבור

השיעור שדנקנר ובן דב צריכים ללמוד מוורן באפט

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

>> בהתנהלות העסקית של נוחי דנקנר ואילן בן דב יש לא מעט קווים מקבילים. בתחילת דרכו הסתייע דנקנר בנזילות של בן דב כדי להשתלט על אי.די.בי. לאחר מכן השניים קצת הסתכסכו, כשדנקנר לא איפשר לבן דב להשתלב בגרעין השליטה, ובן דב מצדו רכש בשוק מניות אי.די.בי בהיקף גדול. בן דב הוא גם ספק של דנקנר, שכן סלקום היא לקוח גדול של סאני, יבואנית מכשירי הטלפון של סמסונג.

באחרונה, במסגרת הממשל התאגידי הבעייתי שרשות ני"ע דואגת לשמר, מעתיק בן דב מדנקנר עוד דפוס פעולה: פילנתרופיה על חשבון הציבור. דנקנר מזרים תרומות בהיקפים גדולים לרשויות מקומיות, עמותות ופרויקטים, וולכן הוא זוכה לכבוד ויקר בערי הפריפריה ולאוזן קשבת ודלת פתוחה במשרדים חשובים. גם בן דב תורם: למשל, הקים רשת מרפאות שיניים לילדים והוא מעורב בקידומה של העיר עכו.

מגיע להם יישר כוח - עד שזה מגיע לכיסו של הציבור. למעשה, מי שתרם בפועל מאות מיליוני שקלים הן החברות הציבוריות, ולא דנקנר עצמו. למשל, שופרסל שבשליטתו תרמה בחמש השנים האחרונות 22 מיליון שקל. שופרסל מוחזקת ב-46% בידי דסק"ש, שמוחזקת ב-73.5% בידי אי.די.בי אחזקות, שמוחזקת ב-54% בידי גנדן, שמוחזקת ב-56% בידי דנקנר. כך שלמעשה בשרשור לדנקנר יש אחזקה של 10% משופרסל, והחלק שלו בתרומה הוא 2.2 מיליון שקל בלבד.

וכמה הציבור תרם? לציבור יש כ-37% ממניות שופרסל, 24% מדסק"ש ו-11% ממניות אי.די.בי, כך שאפשר לשייך לו 11 מיליון שקל - חצי מהתרומה של שופרסל. עכשיו בן דב רוצה גם, ואפילו יותר מסובך מדנקנר, שכן 9 מיליון שקל הוא מבקש שסקיילקס שבשליטתו תעביר לעמותת דרך הלוטוס שהקים. היה כדאי שאנשי העסקים שלנו ייקחו דוגמה מוורן באפט שתורם את רוב ההון האישי שלו, אבל לחברות הציבוריות שבשליטתו אין הוא מאפשר לתרום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?